Antalya’nın 15. Coğrafi İşaretli Ürünü ‘ZEYTİN’

0

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin  Böcek, Antalya’nın coğrafi işaretli ürünü olan Tavşan Yüreği  zeytini topladı. Başkan Böcek: “Her ne olursa olsun her bir zeytin ağacına sahip çıkmaya devam edeceğiz” dedi.

 Michelin yıldızlı ve ünlü şeflerinin şovlarına, panellere, konserlere ev sahipliği yapan I. Uluslararası Food Fest Antalya’nın ikinci günü, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in de katılımıyla Antalya’nın 15. Coğrafi İşaretli ürünlerinden biri olan ‘Tavşan Yüreği Zeytin Hasadı’ etkinliği ile başladı.

 Zeytin Sağlığın Ve Şifanın Kaynağı

Antalya’nın 15. coğrafi işaretli ürünlerinden biri olan “Tavşan Yüreği Zeytini Hasadı”nda konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, yerli ve yabancı birçok konuğun ve halkın gösterdiği yoğun ilgi ve katılımdan duyduğu memnuniyeti ifade etti. Festivalin ikinci gün etkinliğini Zeytin Park’tan başladıklarına dikkat çeken Başkan Muhittin Böcek,

Zeytinin sofraların vazgeçilmezi, sağlığın ve şifanın kaynağı olduğunu ifade etti.

Barışın, birlikteliğin simgesi

Böcek, “Zeytin, tarih boyunca barışın ve birlikteliğin simgesidir. Dört mevsim yaprak dökmeyen her zamanki yeşilliğiyle umudun timsalidir. Yetiştiriciliği milattan önce dört binli yıllara dayanan zeytin, tarihin en büyük tanıklarındandır. Asırlarca süren ömrü ve köklerinden tekrar doğan zeytin “ölümsüz ağaç” kabul edilmiştir. Bazı dönem devletlerin kanunlarında, kesilmesi halinde idamla cezalandırılacak kadar kıymet verilmiştir. Kuran-ı Kerim’de, İncil’de, Tevrat’ta ve çeşitli mitolojilerde sıkça yer verilen zeytin; kutsallığın, bereketin, bilgeliğin simgesi olmuştur” dedi.

Abdurrahman Büyükkeskin /Antalya