Orada olsaydım, bunları sorardım..!

0

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek bürokratlarıyla birlikte dün Manavgat’taydı. Umarım Manavgat için verimli bir toplantı olmuştur. Beklentimiz bu yöndedir.

Haber sitemizde, başkanlar Böcek ile Sözen’in açıklamalarını büyükşehir belediyesinin basın biriminin gönderdiği şekliyle sizlerle paylaşmıştık.

Haberin altına yapılan okuyucu yorumları da Manavgat’ın genel sorunlarının o toplantıda masaya yatırıldığının işaretleri gibiydi.

Böcek’in uzun bir aradan sonra Manavgat’ı hatırlaması eleştirilerin başında geliyordu. Burada şayet bir suçlu aranacaksa suçluyu, büyükşehir yasasında aramakta yarar var kanısındayım.

Antalya’nın 19 ilçesi var. Böylesine toplantılar ayda bir organize edilse bile, ikinci toplantı sırası Manavgat’a 19 ay sonra bir daha gelecek demektir.

Bir belediye başkanı yetki dâhilinde olduğu bir ilçeyi, diğer ilçelere nazaran ayrı tutma lüksüne sahip değildir. Ancak yetki ve sorumluluklarını bir ilçe belediye başkanına yasaların izin verdiği ölçüde devredebilir.

Bu da Manavgat için çok fazla olmazsa da, yapılmış gibi görünüyor. Bu ucube yasa revize edilmeden bu keşmekeşlikten kurtulmak çok zor.

Toplantı sonrası basın mensuplarına da söz verildi. Bilgi dâhilimde olmadığı için orada bulunamadım. Ama yerel bir televizyon kanalında canlı olarak izledim.

Türkbelini ve atıl vaziyetteki asansör soruldu. Bir diğer arkadaşımız Sarılar Mahallesi’ndeki alt yapı ve su sorununu sordu. Su faturalarının neden bu kadar pahalı olduğu soruldu. Bürokratlar bu soruların cevaplarını yanıtladı.

Şayet ben orada olsaydım; hazır Sayın Muhittin Böcek Manavgat’tayken şu soruların cevabını arardım.

  • Manavgat Belediyesinin alt yapı çalışmaları ve su temin projesi için Avrupa Birliği fonundan aldığı ve bir kısmını harcadığı hibe parasından kalan tutarın nerelere harcandığını,

 

  • Manavgat mahallelerinde yoğun şekilde yaşanan su sıkıntısının nedenlerini vatandaşa açıklamaktan niçin imtina ettiniz?

 

  • ASAT Genel Müdürünüzün AKP’li bir vekille su sorunu yaşayan mahallelere giderek, ‘Eylül’ ayında su müjdesi vermesi bilginiz dâhilinde midir?

 

  • ASAT’ın, ASAT Güreş Takımı’na ayırdığı yıllık bütçe ne kadardır?

 

  • Eylül ayında hayata geçireceğiniz yeni toptancı hali için kiracılardan 5 yıllık kira bedelinin peşin alınacağına dair duyumlar var. Doğru mudur?

 

  • Yaşadığımız o yangın felaketinde elektrik kesintileri nedeniyle birçok su deposunda jeneratör olmaması nedeniyle yangına müdahalede gecikmeler yaşanmıştı. Her mahalleye bir jeneratör tedarik edilmesi projesi ne aşamada?