MATSO SEÇİMİ: Başka söz gerek var mı?

0

Esnafın, alıverişin yoğun olduğu özellikle Pazartesi günleri dilencilerden ve seyyar satıcılardan ciddi şekilde rahatsızlıkları vardı.

Esnafın şikâyetlerini yerinde gözlemleyelim istedim. Ve gördüm ki yetkililer, bu şikâyetleri dikkate alarak tüm tedbirleri almış.

Kolluk ve zabıta ekiplerinin uygulaması esnafta bir rahatlama sağlamış. Esnaf, bu uygulamanın devam etmesinden yana. Bu uygulamanın karar vericilerine esnafın, teşekkürü var.

Esnafla bir araya gelince konu ister istemez MATSO seçimine geliyor. Seçim tarihini ve iki başkan adayından başka üçüncü bir başkan adayının olup-olmadığını soruyorlar.

MATSO’nun başkanlık yarışında Emre Uluçay isminin de konuşulduğundan bahsediyorlar.

MATSO yönetiminden kamuoyunu bilgilendirecek açıklamalar gelmedikçe, bu sorular seçim tarihi kesinleşinceye kadar sorulmaya devam edilecek gibi görünüyor.

MATSO yönetimi henüz seçim tarihinin kararını almadığı için şuan bu konuda yorum yapmak mümkün olmuyor.

Ancak görünen o ki, MATSO yönetimi ‘seçimin bir kez daha ertelenebileceği’ umudunu diri tutuyor.

O yüzden TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun ağzının içine bakıyor. Hisarcıklıoğlu’da Cumhurbaşkanı AK Parti Genel Başkanı Recep Tayip Erdoğan’dan gelecek talimatları bekliyor.

Herkes birbirinden talimat beklediği için; MATSO yönetimi seçim tarihini kesinleştiremiyor. Ekonomiye yön veren patronların bu konuda eli kolu bağlı.

Sadece MATSO değil, özerk ve demokratik bir yapılanma olduklarıyla örgütlenen bu kurumların talimatlarla yönetilir olması, bağımsızlıklarını yitirmesi ülke ekonomisine vurulan en büyük darbedir.

Bu sisteme karşı durulabilir mi? Elbette durulur ama bunun için önce mücadele etmek gerekir, bilgi gerekir, proje gerekir en önemlisi de beceri gerekir.

Yaşadığınız kentin insanlarını şayet yapabileceklerinize inandırırsanız, o kent halkı sonuna kadar size destek verir, önünüze siper olur, yanınızda durur ve sizi kollar.

Amaç koltuk olmadıktan sonra başarıya uzanan yol, küçük bir grubun değil, geniş halk kitlerinin desteğini almakla olur.

MATSO adaylığı için kamuoyunda konuşulan isimlerin resmi açıklama yapmamalarının nedeni şimdilik budur.

Emre Uluçay ise kendi meslek grubunda aday. Bilindiği gibi MATSO’da 17 meslek grubu var. Bu 17 meslek grubuna bağlı üyeler, önce kendi meslek grubunu ticaret odasında temsil edecek başkanlarını seçecek.

Bu listelerden seçilecek isimler, yönetimi ve meclisi oluşturacaklar. MATSO seçimlerinde asıl kapışmanın meslek grubu seçimlerinde yaşandığı hepimizin malumudur.

O yüzden MATSO başkanlığı hiç kimse için çantada keklik değildir.

Meslek gruplarına kendini anlatamayan, onların elini sıkmayan, hemhal olmayan, birebir projelerini anlatmayan hiçbir adayın başarı şansı yoktur.

Merhum Ahmet Boztaş’ın ilk seçimini hatırlayınız. Henüz daha yönetim kurulu başkanlık seçimi yapılmamışken, ne demişti merhum Boztaş:

“Seçimi 15 / 0 aldık.”

Türkçesi, 17 meslek grubunun 15’ine kendimizi inandırabilmişiz…

Başka söze gerek var mı?