MATSO’da seçim olacak mı?

0

Ahmet Ümit, “Elveda Güzel Vatanım” roman girişine şöyle başlar: “Devletin derinliği, toprağın deriliğinden daha karanlıktır.”

Bilinmezlik içeren bu cümlede yorum yapmak gerçekten zorluyor insanı. Vatandaş, yolda bizlere soruyor; MATSO seçimini yapacak mı?

Bilmiyoruz, bilemiyoruz, bekliyoruz..!

Hatırlanacağı gibi; Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne (TOBB) bağlı oda ve borsaların Nisan 2022 yılında yapılması planlanan seçimlerin Pandemi koşulları ve diğer nedenlerden dolayı alınan karar gereği Ekim-Kasım ayına ertelenmişti.

Yönetmenlikte belirtilen usul ve esaslara uygun olarak oda ve borsa organ seçimleri Ekim ayında başlar, kasım ayında bitirilir. Birlik organ seçimleri ise oda ve borsa organ seçimlerini takip eden Mayıs içinde yapılır.

Yasanın ve TOBB yönetmenliğinin belirlediği esaslara göre Antalya ve Alanya Ticaret odaları yoğun bir seçim çalışması temposuna girerken Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası’nda (MATSO), seçimle ilgili bir hareketliliğinin gözlenmemesinin nedeni merak ediliyor.

En çok merak edilenlerin ilk sırasında da; acaba oda ve borsa seçimleri bir kez daha ertelenir mi sorusu var?

TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu’nun AKP’ye yakınlığı bilinen bir gerçek. Türkiye 2023 seçimine kilitlenmişken AKP’nin, odalar ve borsalar birliğindeki mevcut yapıyı korumak için seçimleri bir kez daha erteletme düşüncesi olabilir mi?

Çünkü olası bir seçimde yönetim kadrolarının değişme olasılığı yüksek görünüyor. AKP kurmayları böyle bir durumun partiye ‘oy’ kaybettirebilir ihtimali üzerinde sıkça duruyor.

Bunu önce Allah, sonra Sayın Cumhurbaşkanı ve sonranın sonrasında TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu bilir…

Ancak bu ihtimalin var olmasına rağmen Antalya ve Alanya Ticaret odaları boş durmuyor, seçime hazırlanıyor. Ters köşeye yatmak istemiyorlar, tedbirlerini alıyorlar.

Ancak MATSO’nun siyaseten gelecek bir karara endekslenmiş görüntüsü ve bu yönde hiçbir çaba içine girmemesi; Manavgat siyaseti için bir eksiklik olarak değerlendiriliyor.

Manavgat’ta yıllardır dönüştürülmeye çalışılan siyasetin bir parçası olmak MATSO’nun özüne ve kuruluş amacına hiç yakışmıyor.

Ticaret ve Sanayi Odaları siyaset üstü kurumlardır. Bir ilin, ilçenin ekonomik olarak kalkınmasına öncülük eden, projeler geliştiren, kentin dinamikleriyle bir araya gelerek yatırımları koordine eden, kentte faaliyet gösteren firmaların bürokratik engelleri aşmasında yol gösterici olması gereken görev olarak önemli kurumlardır.

Merhum Ahmet Boztaş,  2 Nisan 2018 seçimi öncesi Manavgat halkının önüne ‘MATSO 2017-2021 Stratejik Plan’ ile çıkmış ve bu süreçte yapılması gerekenleri bıkıp usanmadan anlatmıştı. Kamuoyu ve üyeler Boztaş’a inanmış, güvenmiş ve seçim büyük bir farkla kazanılmıştı.

Ülkenin ve dolayısıyla Manavgat’ın değişen ekonomik, sosyal şartları nedeniyle stratejik planlamada bazı aksaklıklar olmuştur, bu aksaklıklardan kimseleri sorumlu tutamayız. Bilakis anlayışla karşılayabiliriz.

Ancak 2022 yılının dörtte üçünü geride bıraktık. Ticaret odaları için seçim tarihi yaklaşıyor. Şayet bir erteleme olmaz ise şurada dört aylık bir süre var.

Sorular canlıdır, ölmezler…

  • MATSO’nun önümüzdeki dört yıl için hâlihazırda bir strateji planı var mıdır? Şayet böyle bir plan varsa bunu kamuoyuyla paylaşmayı düşünürler mi?
  • Yoksa 2017-2021 Stratejik Planı güncelleyerek önümüzdeki dört yılı geçiştirme anlayışı içerisindeler mi?

Sanırım bunları bilmeye Manavgatlı olarak hakkımız var!…