“Side, tarihi öneme sahip bir kültür kentidir”

0

Anadolu üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi ve Side Kazı Başkanı Prof. Dr. Feriştah Soykal Alanyalı, Türkiye’de arkeolojik kazıların İzmir Efes’ten sonra  1947 yılında yapıldığına dikkat çekerek, Side Antik Kentin tarihi bir öneme sahip olduğunu söyledi..

Side Kazılarının 75. Yılını, Barut Hotels Grubun destekleriyle ve Side Müzesi ev sahipliğinde kutladıklarını belirten Side Kazı Başkanı Prof. Dr. Feriştah Soykal Alanyalı ,’ Side dostları ile Side Müzesi’nde kazıların 75’nci yılının kutlamanın sevinci içinde bulunmaktayız. Bu vesile ile Kazımızın 75 yıllık serüvenini anlatan bir sergiyi sunmuş olmanın ve 1947 yılından başlayarak yaşadığı müddetçe Side’ye katkı sağlayan çok değerli meslek büyüğümüz, hocamız, ülkemizin ilk kadın arkeoloğu Prof. Dr. Jale İnan’ın büstünü Side Kazılarının ilk başkanı Ord. Prof. Dr. Arif Müfid Mansel’in yanına yerleştirmiş olmanın büyük mutluluğunu yaşıyoruz.’ dedi.

Manavgat Belediyesinin katkısı çok büyük

Bu özel ve anlamlı günde yanımızda olan Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdür Yardımcısı Yahya Coşkun, Müzeler Dairesi Başkanı Bülent Gönültaş, Manavgat Kaymakamı Abdülkadir Demir başta olmak üzere, Antalya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’ne, Manavgat Belediye Başkanlığı’na, Anadolu Üniversitesi’ne, Antalya Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü’ne, Antalya Anıtlar ve Röleve Müdürlüğü’ne, Antalya Müzesi’ne, Side Müzesi’ne, Barut Hotels’e ve tüm Side’lilere gönülden teşekkürü bir borç bildiklerini söyleyen Prof. Dr. Alanyalı, Side Antik Kentte kazı çalışmalarının yılın belirli aylarında değil tüm yıla yayıldığını hatırlattı Alanya sözleri şu sözlerle tamamladı:

170 metrelik yeni bir cadde ortaya çıkarıldı

” Antalya’nın Manavgat ilçesinde yer alan Side Antik Kenti’ndeki kazılarda Manavgat Belediye Başkanı Sayın Şükrü Sözen’in planlı ve öz verili çalışmalarıyla kaçak yapıların yıkıldığı bölgede, 2’nci yüzyılda kullanılan liman agorası ve liman caddesi ortaya çıkarıldı. Parsel sahipleri ile anlaşıp kaçak yapıları tek tek yıktıklarını anlatan Side Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Feriştah Alanyalı, “Kazılarda kutsal alanlar, 2’nci yüzyılda kullanılan 6 dönümlük liman agorası ve en önemlisi de liman hamamının hemen önünde 170 metrelik bir caddeyi açığa çıkardık. Aynı anda 6 parselde çalışıyoruz. Liman caddesi bizi kentin ana caddesine ulaştırıyor. Kentin önemli kamu yapılarının önünden geçiyor”