Manavgatlı üvey evlatlarınız, sizle gurur duymuyor!..

0

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin ASAT birimine sadece Manavgat değil diğer ilçelerde oldukça tepkili.

Bugün Alanya’nın Elikesik Mahallesi muhtarı Yusuf Boz sosyal medya hesabı üzerinden ASAT’a veryansın ediyor.

Yusuf Boz, “ ASAT tarafından döşenen şebeke hatlarının yaması 2 yıldır yapılmıyor. ASAT bana yalan söylüyor. Bende mahalle sakinlerine mecburen yalan söylemek zorunda kalıyorum. İnşallah il oluruz da büyükşehir belediyesinden kurtuluruz!” diyor.

Bir gazeteci meslektaşımızın şikâyet hattına her gün onlarca mahallelerinde susuzluk çektiklerine dair şikâyetler geliyor. Geçtiğimiz günlerde su sorunu yaşayan mahallerin listesi aynı haber sitesinde yer aldı. O listede gördük ki, Manavgat mahallelerinin yüzde ellisinde su sıkıntısı var.

Yıl olmuş 2022. Hadi milenyum çağını geçtik. Şimdilerde yapay zekâların sisteme hâkimiyetinden bahsediliyor, Allah aşkına şimdi biz Antalya olarak bu üçlemenin hangi ayağındayız?

Koskocaman Akdeniz yanı başımızda, Manavgat ırmağımız burnumuzun dibinde, Oymapınar barajımız en yakın komşumuz hadi Naras Barajını saymıyorum bu susuzluğun nedeni nedir?

Bırakın sadece Türkiye’yi dünyanın en pahalı suyunu Antalya halkına satacaksınız sonra da onları susuzluğa mahkûm edeceksiniz…

Manavgat Belediyesi 2014 yılında Avrupa Birliği’nden aldığı fonlarla, hibe kredilerle Manavgat’ın o yıllarda yüzde 90 oranında su sorununu çözmüştü. Büyükşehir Belediye Yasası’yla müktesep haklarının tümünü büyükşehre devretmek zorunda kaldı. Anımsadığım kadarıyla 13 milyon Avro gibi bir meblağ da süreç içerisinde büyükşehir belediyesinin kasasına girdi.

Sonrası kocaman bir hiç…

Manavgat belediyesinin yoğun çabalarıyla elde ettiği kazanım, büyükşehir belediye yasasıyla Manavgat’a susuzluk olarak geri döndü.

Bunun tek bir açıklaması vardır: Yönetememek ve beceriksizlik.

ASAT’ın başarılı olduğu bir kulvar yok mu? Elbette var… ASAT güreşçileri maşallah çok başarılı. Bizlerde bu başarılardan gurur duyuyoruz. Ama Asat güreşe harcadığı mesaiyi, aktardığı bütçeyi su sorunu çeken mahallelerle paralel bir şekilde yürütse daha doğru olmaz mı?

Merhum Süleyman Demirel dünyanın sayılı su mühendislerinden biriydi. Barajlar kralı lakabını da zaten bu yüzden aldı. Derdi ki;

“ Suyun kuvveti karşında hiçbir güç direnemez. Suyun karşısında direnç gösterebilen bir güç yoktur.”

Suyun, (susuzluğun) yaşattığı öfke ve tepki Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek için büyük bir handikap.

Bu su sizi götürür Sayın Muhittin Böcek…

ASAT’ın güreşçileri için siz, “Manevi evlatlarımla gurur duyuyorum” diyebilirsiniz ama Manavgatlı üvey evlatlarınız sizinle gurur duymuyor…