Örnek Mahalle Muhtarı Melek Şahin: ‘Ben bir anneyim, eşim ve kadınım’

0

Alanyalı muhtar, köy temalı eski Türk filmlerinde ki despot, köyün tek hâkimi, köyde yaşayanların hepsi onun marabası, her istediğini yapmaya muktedir bir muhtar tiplemesiyle karşımıza çıkıyor. Ve haddini de aşarak bir başka köyün insanına çamur atmakta hiç bir sakınca görmüyor.

Ne de olsa Alanyalı, muhtar ve siyasi bir partinin yönetim kurulu üyesi. Yani arkası güçlü. Gücün getirdiği aymazlıkla; “nasıl olsa bir şey olmaz!” mantığı ve sarhoşluğu içinde. Şahsın ismini ve partisini konu yargıya intikal ettiği için burada vermiyorum. Türkiye Cumhuriyeti Mahkemeleri elbet karar verecektir. Manavgatlı mağdur kadın muhtarımız ile Manavgatlının umutları bu yöndedir.

Aslında olay 10 gün önce patlak verdi. Ancak hangi eller devreye girdiyse bir süre basından gizlendi ya da haber yapılmaması için ricacı olundu. İşte burada ‘kadın dayanışması’ dediğimiz birliktelik olgusu karşımıza çıktı.

Alanya Güllerpınarı Mahallesi Muhtarı Serap Yamanneğiş’in, “Ben Manavgatlı kadın muhtarı tanıyorum. Bu o değil” tespitinden sonra ipler gerildi. Ve o şahıs mecliste planlanan ziyaretlere alınmadı.

(Alanya Güllerpınarı Muhtarı Serap Yamanneğiş)

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun davetlisi olarak akşam yemeğinde bakanla bir araya gelen muhtarlara Ak Parti Antalya milletvekilleri de eşlik etti. Yemek sonrası çekilen fotoğrafı incelediğimizde, vekillerden Tuba Vural Çokal, İbrahim Aydın ve Kemal Çelik gözümüze çarptı.

 Kayıp vekiller aranıyor!

 Manavgat’ın kadın muhtarı diye tanıtılan şahıs da o akşam yemeğinde bakanla birlikte aynı ortamdaydı. O hengâmede bakan ile Antalyalı vekiller belki de konudan habersizdiler. Bu anlaşılabilir bir durum. Ancak ertesi gün olay patladığında bu vekillerin sessizliğe bürünmesi anlaşılabilir bir durum değildir.

Özellikle kadın ve Manavgatlı bir milletvekili olarak Tuba Vural Çokal’ın, Manavgat Örnek Mahallesi Muhtarı Melek Şahin’e destek vermesi ve konuyla ilgili bir açıklama yapması, muhtar Melek Şahin ile Manavgatlının beklentisiydi.

Ama hiç biri olmadı. Anlaşılan o ki Alanya, AK Parti Antalya milletvekillerinin kırmızıçizgisi. Alanya onlar için dokunulamaz, dokunan da yanar…

Manavgat ve Manavgat insanı böylesine insafsızca itibarsızlaştırılmaya çalışılırken, yarın Manavgat seçmeninden hangi yüzle oy isteyecekler?

Bir sorum de Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’na:

Sizce bir güvenlik zafiyeti yok mu?

Sayın Bakan, siz bugün dünya devletlerinin dudaklarınızdan dökülen bir kelime için politikalarını değiştirmek zorunda kaldıkları çok önemli bir görevdesiniz. Sizin organize ettiğiniz toplantıya bir şahıs bir başkasının adını kullanarak rahatça girebiliyor. Sizce bu durum bir güvenlik zafiyeti değil midir?

Şükrü Sözen gerekeni yaptı

Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen’in diğer muhtarlarla birlikte Melek Şahin’e verdiği destek Manavgat adına yüzümüzü güldürdü. Keşke diğer partilerin ilçe başkanları da Melek Şahin’in basın açıklamasında yanında olsalardı.!

Örnek Mahallesi Muhtarı Melek Şahin çok kısa ama net konuştu. Üzgündü. Günlerdir bu konu üzerine yoğunlaşmış, kendini ifade edecek kelimeler yumağının içinde çırpınıp durmuştu.

Melek Şahin’in konuşmasını yorumlamaya hiç gerek yok. Zaten kendisi son cümleyi koydu:

‘Ben bir anneyim, eşim ve kadınım’

“Bu şekilde bir açıklama yaptığım için üzgünüm. Alanya medyasında çıkan haberlere rağmen bir açıklama yapılmamasına ayrıca üzgünüm. Ben bir eşim, anneyim ve bir kadınım. Üzerime gelen baskı çok fazla. Bu beni oldukça yıprattı. Bu etkinliğe gitmememe rağmen bu şekilde anılmak hiç hoş değil. Ben Manavgat’ın tek kadın muhtarıyım. Bu nedenle direkt şahsıma yapılan bu ithamı kesinlikle kabul etmiyorum. Şiddetle kınıyorum. Buraya gelen Manavgat Belediye Başkanımız Şükrü Beye, tüm muhtar arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum. Ayrıca Alanya’da beni yalnız bırakmayan ve bu konuyu kapatmayan muhtar arkadaşlarımıza da çok teşekkür ediyorum.”

Siyasi Parti ayırmaksızın Antalya’nın tüm vekillerine buradan sesleniyorum:

Gazipaşa’dan Kaş’a topu topu 20 kadın muhtarımız var. Şayet sizler bu 20 kadın muhtarı tanımıyor, bilmiyorsanız öncelikle siyaseti bırakın ve konuşmalarınızda kadın haklarından bir daha bahsetmeyin!..

Sayın Melek Şahin, gönlünü ferah tut. Manavgat halkı senin yanında…