Başpehlivan Ali Gürbüz: Bir hayalim var!

0

Antalya Korkutelili Başpehlivan Ali Gürbüz 661 Tarihi Kırkpınar Güreşlerinde rakiplerini yenerek altın kemerin ebedi sahibi olarak Antalyalılara çifte bayram yaşatmak  istiyor.   

659 ve 660’ıncı Kırkpınar Pehlivanı olan Ali Gürbüz, bu sene  1-2-3 Temmuz tarihleri arası yapılacak olan 661’inci tarihi Kırkpınar Güreşlerinde başpehlivan olursa altın kemerin ebedi sahibi olacak.

Cumhuriyet tarihi süresince  Kırkpınar’da üç yıl üst üste başpehlivan seçilerek altın kemerin ebedi sahipleri arasında   Aydın Demir, Denizlili Hüseyin Çokal ve Karamürselli Ahmet Taşçı gibi efsane isimler var.

Antalya’ya çifte bayram yaşatmak istiyorum

Küçük yaşta yağlı güreşe başlayan Başpehlivan Ali Gürbüz,  dede, baba ve torun olarak üç kuşak güreşçi bir geleneğe sahip. Annesinin dedesi Sarı Mehmet Lakaplı Mehmet Öztürk eski başpehlivanlardan babası Recep Gürbüz ile  oğlu torunu Ali Gürbüz’ü yağlı güreşe teşvik etmesiyle biliniyor. Kırkpınar başpehlivanı  Ali Gürbüz’ün babası merhum Recep Gürbüz’de 1988 yılında Kırkpınar’da da finalde rakibi Recep Kılıç’ı yenerek altın kemeri  Antalya’ya getiren isim oldu. Recep Gürbüz, Kırkpınar’da Altın kemeri almasından bir yıl sonra 26 yaşında beyin tümörüne yenik düşerek 1989 yılında vefat etti.

Babamın hayaliydi, inşallah bana nasip olur

Korkutelili  Başpehlivan Recep Gürbüz, ”Bu sene Kırkpınar’da da  Allah nasip ederse başpehlivan seçilerek   altın kemerin ebedi sahibi olmak istiyorum. Bu istek ve arzu bir anlamda merhum rahmetli babam Recep Gürbüz’ün de en büyük hayali idi. Rahmetli babacığımın ömrü vefa etmedi. Allah nasip, kısmet ederse  Altın kemeri  Antalya’ya getirerek rahmetli babamın 35 yıl önceki hayalini gerçekleştirerek Antalya’ya çifte bayram yaşatmanın hayalini kuruyorum. Allah nasip eder de altın kemeri Antalya’ya getirirsem babamın hayalini gerçekleştirdiğim için en fazla anneciğim Hatice Gürbüz sevinecek.” dedi.

Abdurrahman Büyükkeskin-Korkuteli,/Antalya