Advert

BANKA BLOKELERİ KALDIRILABİLECEK

Manavgat Serbest Muhasebeciler Mali Müşavirler Odası (MASMO) 19 Ağustos 2016 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren 6736 sayılı ‘Bazı alacakların yeniden yapılandırılmasına’ ilişkin kanunun uygulanmasına yönelik üyelerini ve vatandaşları b

BANKA BLOKELERİ KALDIRILABİLECEK
Bu içerik 267 kez okundu.
Advert

Bilgilendirme toplantısında sunumu Antalya Vergi Dairesi Başkanlığı Grup Müdürü Cemal Akpınar ile Manavgat Vergi Dairesi Müdürü Hüsrev Baş gerçekleştirdi.

 

İbrahim Sözen Gençlik Merkezi’ndeki toplantıya meslek grubuna dâhil çok sayıda muhasebecinin yanı sıra vatandaşlarda yoğun ilgi gösterdi. MASMO Genel Sekreteri ve Başkan Yardımcısı Mehmet Yılmaz yasanın mükelleflere ayrıcalık getireceğini ve birçok esnafa azda olsa nefes aldıracağını öne sürerek yasanın uygulanabilirliği ve ne yapılması ile ilgili konuları anlatmak üzere sözü Antalya Vergi Dairesi Başkanlığı Grup Müdürü Cemal Akpınar’a bıraktı.

 

İNTERNET ÜZERİNDEN BAŞVURU YAPILABİLİYOR

 

Cemal Akpınar yaptığı sunumda yasanın ilk etapta vatandaşa getireceği kolaylıkları madde madde anlattı. Akpınar sunumunda; “6736 sayılı kanun hükümlerinden yararlanmak isteyen mükelleflerin bağlı oldukları her bir vergi dairesine ayrı ayrı yazılı olarak başvuruda bulunmaları mümkün olduğu gibi posta yoluyla, Başkanlığımız internet adresi (www.gib.gov.tr) üzerinden ya da motorlu taşıtlar vergisi ve/veya taşıtla ilişkili idari para cezaları için bulundukları ildeki / ilçedeki motorlu taşıtlar vergisini tahsile yetkili vergi dairelerine başvuruda bulunabilecekleri ve başvurularda dikkat edilecek hususlar 1 Seri No.lu Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin 6736 sayılı Kanun Genel Tebliğinde açıklanmıştır” diyerek yasanın mükelleflere iyi anlatılmasının gerekliliğinin altını çizdi.

 

HACİZLİ ARAÇLAR SAHİBİNE TESLİM EDİLEBİLECEK

 

6736 Sayılı Kanun’un en önemli 2 maddesi olarak göze çarpan vergi dairelerince banka hesaplarına konulan hacizlerle ilgili açıklamalarda da bulunan Cemal Akpınar yasanın yayınlandığı tarihten önce uygulanmış hacizler ve bu hacizlere dayanılarak başlatılan satış işlemlerinin durdurulacağını ayrıca yapılan takipler neticesinde motorlu taşıtlar hakkında trafik sicillerine konulan hacizler baki kalmak kaydıyla yakalama şerhlerinin kaldırılarak ve de talep edilmesi durumunda araçların sahiplerine iade edileceğini söyledi.

 

CEBREN TAHSİL EDİLEN PARALARLA EMANETTEKİ PARALARIN MAHSUBU

 

Kanunun yayımlandığı 19.08.2016 tarihinden önce emanet hesaplarında bulunan tutarlar ile haczedilerek vergi dairesi hesaplarına aktarılan tutarlar borçlara mahsup edilecek, kalan bir borcun bulunması halinde, bakiye borç için hükümlerinden yararlanılabilecektir.

Ancak, mükellef hakkında tatbik edilen hacizlere istinaden, kanunun yayımlandığı tarihten sonra yapılan cebren tahsilatlar ile ilgili mevzuat gereği yapılan iadeler; mükelleflerin kanun hükmünden yararlanmak üzere süresinde başvuruda bulunmaları halinde, başvuru tarihine bakılmaksızın, kanun hükmüne göre yapılandırılan ve ödenmesi gereken tutara, ilk taksitten başlamak üzere mahsup edilecektir. Fazla bir tutarın bulunması halinde ise bu tutar, 6183 sayılı Kanunun 23’üncü maddesi dikkate alınarak red ve iade edilebilecektir denildi.

 

 

Konuşmaların ardından Cemal Akpınar ile Hüsrev Baş’ateşekkür edilerek çiçekler verildi.

manavgat manavgat haber
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
CHP'li Budak: Hükümet'in ekonomi paketi sorun çözmez
CHP'li Budak: Hükümet'in ekonomi paketi sorun çözmez
Manavgat Belediyesi'nden kent mobilyası imalatı
Manavgat Belediyesi'nden kent mobilyası imalatı