Advert

CHP’DE 93. YIL COŞKUSU

CHP Manavgat İlçe Örgütü, Cumhuriyet Halk Partisi’nin 93. Kuruluş yıldönümünü görkemli bir törenle kutladı. Kutlama törenine Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen’de katılarak Manavgat halkını bu akşamki sünnet şenliğine davet etti.

CHP’DE 93. YIL COŞKUSU
Bu içerik 279 kez okundu.
Advert

CHP KULU YURTTAŞ YAPAN PARTİDİR

 

Cumhuriyet Halk Partisinin kuruluş 93. yıl dönümünü nedeniyle CHP Manavgat İlçe Örgütü Cumhuriyet meydanında tören düzenledi. Törene Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, CHP İlçe Başkanı Av. Aliye Coşar, Belediye meclis üyeleri, ilçe yönetimi, gençlik ve Kadın kolları başkanları ile partililer katıldılar. CHP İlçe Başkanı Aliye Coşar'ın Atatürk anıtına çelenk bırakmasıyla başlayan tören saygı duruşu ve istiklal marşı ile devam etti. Tören’de günün anlam ve önemine dair konuşmayı CHP İlçe Başkanı Av. Aliye Coşar gerçekleştirdi. Coşar konuşmasında:" CHP, Mustafa Kemal Atatürk öncülüğünde 9 Eylül 1923’te “Halk Fırkası” adıyla kuruldu; 1924 yılında “Cumhuriyet Halk Fırkası”, 1935 yılında ise “Cumhuriyet Halk Partisi” adını aldı. 1927 yılında “Cumhuriyetçilik, Halkçılık, Milliyetçilik ve Laiklik” CHP’nin dört temel ilkesi olarak benimsenirken, 1935 yılında “Devletçilik ve Devrimcilik” ilkeleri de eklenerek partinin ilkeleri altıya çıkarıldı. Partinin amblemi olan 6 ok, bu ilkeleri simgelemektedir. İlk Genel Başkanı Mustafa Kemal Atatürk’ün liderliğinde ulusal bağımsızlığı kazanan, Cumhuriyeti kuran, saltanatı kaldıran, hilafete son veren ve ulusal birliği sağlayan CHP, hukuk ve eğitim gibi toplumsal alanlarda gerçekleştirdiği reformlarla “teba”yı millet, “kul”u eşit yurttaş yaparak, çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’ni şekillendirdi, Türk kadınının eşit vatandaş olarak toplumsal yaşamda yerini almasını sağladı. Sermayesi, sanayisi ve altyapısı olmayan Türkiye’nin ekonomik kalkınmasını sağladı.

 

 

CHP TÜRKİYE’NİN TEK PARTİSİDİR

 

CHP, İkinci Dünya Savaşı sonrasında tek parti konumunun tüm olanaklarına karşın, çok partili rejime geçişi sağlayarak Türkiye’nin wwwkratikleşme sürecinde de öncü misyonunu sürdürdü, wwwkratik bir rejimde muhalefetin kurumsallaşmasına örnek oldu.

 

1960’lı yıllarda Türkiye’nin yaşadığı modernleşme sürecinin yansımaları olarak ortaya çıkan göç, kentleşme, sanayileşme gibi dinamikler çerçevesinde toplumsal sınıfların olgunlaşmasıyla birlikte CHP sola açılarak kendisini siyaset yelpazesinde “ortanın solu”nda konumlandırdı. 1970’li yıllarda ideolojisini “wwwkratik sol” kavramıyla tanımlayan CHP, önerdiği sosyal reformlarla “düzen değişikliği”ni hedefledi. Bu süreçte CHP, “devlet partisinden” “halkın partisine”, düzen partisinden” “değişimin partisine” dönüşmüştür.

 

 

CHP, Büyük Atatürk’ün gösterdiği “Halk Fırkası bütün sınıfların haklarını, yükselme sebeplerini ve saadetini sağlamak yolunda çalışmalarda bulunacaktır” hedef doğrultusunda, yurttaşlarımızla birlikte laik, wwwkratik, hukuk devleti ilkelerini egemen kılma çabasını sürdürmektedir” dedi.

manavgat manavgat haber
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
CHP'li Budak: Hükümet'in ekonomi paketi sorun çözmez
CHP'li Budak: Hükümet'in ekonomi paketi sorun çözmez
Manavgat Belediyesi'nden kent mobilyası imalatı
Manavgat Belediyesi'nden kent mobilyası imalatı