Advert

CHP PM ÜYESİ ERCAN KARAKAŞ’IN CUMHURBAŞKANI SEÇİM SONUCUNA İLİŞKİN AÇIKLAMASI

Cumhurbaşkanı seçiminde CHP olarak umulan sonuca ulaşamadık. Çatı adayı stratejisi bekleneni vermedi. Elbette bu sonucun birçok nedeni bulunmaktadır. Bu durum karşısında çağdaş sol, sosyal wwwkrat iddialı bir partinin yapacağı şey başarısızlığın nedenler

CHP PM ÜYESİ ERCAN KARAKAŞ’IN CUMHURBAŞKANI SEÇİM SONUCUNA İLİŞKİN AÇIKLAMASI
Bu içerik 826 kez okundu.
Advert

Çağdaş sol partiler eleştiri ve özeleştiri mekanizmasını bir zaaf olarak değil, yapılan yanlışlardan ders çıkartmanın ve ileriye doğru atılım yapmanın gereği olarak kabul ederler.  

 

2015 seçimlerine güçlü bir şekilde gidebilmek için CHP’de de yapılması gereken bu olmalıdır. Bunun için parti organları, başta kurultay ve parti meclisi olmak üzere artık biçimsel ve “iç dökme” toplantıları olmaktan çıkarılmalıdır. Bu organlar farklı önerilerin, stratejilerin derinlemesine tartışıldığı ve somut kararlar üreten organlar haline dönüştürülmelidir. 

 

CHP’nin her şeyden önce ideolojisini, temel değer ve ilkelerini netleştirmesi; sağ, muhafazakar ve liberal anlayışlardan farkını net olarak ortaya koyması gerekir. Aynı şekilde örgüt yapısını, organlarının işleyişini ve adayların belirlenmesini de çağdaş solun wwwkratik anlayışına uygun şekilde yeniden yapılandırmalıdır. CHP bir üye ve program partisi haline dönüştürülmelidir.  İdeoloji, söylem ve kadro bütünlüğü sağlanmalıdır.

 

Bunların yapılması halinde CHP’nin sosyal wwwkrat siyasal kimliği güçlenecek, hangi hedefler için mücadele ettiği somutlaşmış olacaktır. Başta çalışanlar olmak üzere, tüm mağdur toplumsal kesimlerin desteği CHP’nin bu yeniden yapılanması ile yakından ilgilidir. 

 

Böylesine köklü bir yenilenmenin, olağanüstü kurultayda gerçekleşmesi mümkün değildir. Onun yerine yenilenmenin katılımcı ve wwwkratik bir anlayışla tabandan tavana doğru yapılması gerekir. Bu nedenle, cumhurbaşkanı seçimi nedeniyle ertelenen olağan kurultay takviminin, gözden geçirilerek Eylül ayında başlatılması yenilenme için önemli bir adım olacaktır.  

manavgat manavgat haber
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
CHP'li Budak: Hükümet'in ekonomi paketi sorun çözmez
CHP'li Budak: Hükümet'in ekonomi paketi sorun çözmez
Manavgat Belediyesi'nden kent mobilyası imalatı
Manavgat Belediyesi'nden kent mobilyası imalatı