Advert

AEDAŞ, fırtınaya karşı olağanüstü hal ilan etti

Meteorolojik uyarıda kuvvetli fırtına beklentisi olmamasına rağmen Cumartesi günü Antalya'yı etkisi altına alan kuvvetli fırtınaya karşı Akdeniz Elektrik Dağıtım A.Ş. (AEDAŞ), SCADA Kontrol Merkezi, Alo 186 Çağrı Merkezi, Antalya ve ilçelerindeki tüm pers

AEDAŞ, fırtınaya karşı olağanüstü hal ilan etti
Bu içerik 128 kez okundu.
Advert

16 elektrik direğinin devrilmesine neden olan fırtına sonrasında bazı noktalara SCADA Merkezi’nden müdahale edilirken, AEDAŞ personeli sabaha kadar sahadaydı.

 

Antalya’yı dün etkisi altına alan ağaçları ve elektrik direklerini devirerek çatıların uçmasına neden olan fırtınaya karşı Akdeniz Elektrik Dağıtım A.Ş. (AEDAŞ), fırtına sırasında ve sonrasında olağanüstü hal ilan etti. Hava durumunu düzenli olarak takip eden ve ona göre önlemler alan AEDAŞ, beklenmedik fırtına karşısında SCADA Kontrol Merkezi, Alo 186 Çağrı Merkezi, Antalya şehir merkezi ve ilçelerindeki tüm izinleri iptal etti. Fırtınanın başladığı saatlerde ekip sayıları artırılarak, yaşanan sorunlara karşı tüm çalışmalar yapıldı.

 

SCADA MERKEZİ’NDEN UZAKTAN ENERJİ VERİLDİ

 

Antalya Yat Limanı açıklarında bir tur teknesinin batmasına da neden olan ve dün saat 16.45 sıralarında başlayan fırtınada ağaçların devrilmesi, çatıların uçması ve çatılarda uygun şekilde sabitlenmemiş malzemelerin düşmesi sonucunda elektrik hatlarında da sorunlar yaşandı. Söz konusu fırtınaya bağlı olarak 200’den fazla iletken koparken, 16 adet elektrik direği devrildi, 43 hatta ise üzerine ağaç devrilmesi ve cisim düşmesi gibi nedenlerle arıza yaşandı. Bu sırada Antalya il ve ilçelerinde fırtınaya bağlı elektrik kesintiler görülürken, AEDAŞ kesintilere uzaktan kontrol ve hattı başka noktadan besleme imkânı veren SCADA Kontrol Merkezi’nden müdahale ederek birçok noktaya kısa sürede enerji verdi. SCADA Kontrol Merkezi’nden 29 trafo ve 67 dağıtım merkezi arızasının sahaya bildirildiği fırtına sırasında AEDAŞ, 31 dağıtım merkezine SCADA Kontrol Merkezi üzerinden enerji verdi. Şehir merkezinde kesinti yaşanan bölgelerin büyük kısmına ise yaklaşık 2 saat süre içinde enerji verilmesi mümkün oldu.

manavgat manavgat haber
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
 ‘Sonbahar Şiir Gecesi’ duygulandırdı
‘Sonbahar Şiir Gecesi’ duygulandırdı
Vali Münir Karaloğlu Gazipaşa'yı ziyaret etti
Vali Münir Karaloğlu Gazipaşa'yı ziyaret etti