Advert

BÜYÜK BALIK KÜÇÜK BALIKLARI YUTMASIN!

Geçtiğimiz haftalarda 600 Bin alabalığın Manavgat Barajı’ndan yeterli suyun salınmaması nedeniyle telef olmasının ardından yaralarını sarmaya çalışan balık üreticileri yoğun çaba sarf ediyor.

BÜYÜK BALIK KÜÇÜK BALIKLARI YUTMASIN!
Bu içerik 296 kez okundu.
Advert

Üreticiler boşalan üretim havuzlarına getirttikleri yavru balıkları aynı titizlik ve özveriyle yetiştirme adına gösterdikleri gayret, uğranılan zararın büyüklüğünü ortaya koyuyor. Ancak böyle bir olayın bir daha yaşanmaması adına hiçbir garantisi olmayan üreticilerin tedirginlik yaşadıkları da dikkatlerden kaçmıyor.

 

Kar hırsı, yaşam alanlarını tehdit ediyor

Alabalık tesislerinin kurulabilmesi için tüm yasal mevzuatları eksiksiz yerine getirdiklerini hatırlatan Dersu Balıkçılık Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Keçer, “22 yıldır bu alanda üretim yapıyoruz. Bazı doğal nedenlerden dolayı büyük olmamak kaydıyla bazı küçük balık ölümleri yaşadık. Ancak ne zaman ki Manavgat Barajı HES kapsamında enerji üretimi için Kibar Holding’e kiralandı ve işte o zamandan beri sorunlar büyüyerek artmaya başladı. Daha fazla kar etmek amacıyla doğal popülasyonu önemsemeyen özel şirket, sözleşmeden doğan ihale şartlarını yerine getirmediği sürece aynı balık ölümlerini zaman içerisinde yaşamamız kaçınılmazdır. Verdiğimiz mücadele bu yöndedir” dedi.

 

 

Acaba bir daha yaşanır mı?

Yaşanılan felaketin bir daha tekrarlanmaması adına yoğun uğraşlar verdiklerini ve bu uğraşlarında kendilerine büyük destek veren Manavgat Kaymakamı Nazmi Günlü ile MATSO Başkanı Ahmet Boztaş’a teşekkür eden Keçer, “ olayın yaşandığı andan bugüne gelene kadar bizlerin yanında olan ve sorunumuzun çözümü için kişisel ilişkileri dâhil olmak üzere yasanın emrettiği maddelerin uygulanması için her türlü girimlerimize öncülük eden kaymakamımız Sayın Nazmi Günlü ile MATSO başkanımız Ahmet Boztaş’a teşekkür ediyorum. Aynı duyarlılığı göstermelerini DSİ yetkililerinden de bekliyoruz. Ancak bugüne kadar tüm girişimlerimize rağmen konuyla ilgili DSİ yetkililerinden resmi bir açıklama gelmemesini de manidar bulduğumu söylemeliyim. Kibar Holding işletmesindeki Manavgat Barajı’nın Manavgat ırmağına salması gereken suyu denetleme görevi DSİ’nindir. Umarım DSİ yetkilileri görevini yapar, Kibar Holding’in büyüklüğü karşısında çaresiz kalmaz” dedi.

 

İlle de su… su… su..!

 

Alabalık yetiştiriciliğinde en önemli unsurların başında suyun geldiğine dikkat çeken Keçer, “Su, her şeyden önce, balığın hayatını geçirdiği yerdir. Biz nasıl havanın oksijenini kullanırsak o da suyun oksijenini kullanır. Bundan dolayı suyun miktarı ve kalitesi çok önemlidir. Su balığın isteklerine ne ölçüde cevap verirse üretimde başarı da o nispette yüksek olur. Ama siz canlıların daha çok kar etmek amacıyla yaşam alanlarına müdahale ederseniz, onları susuz bırakırsanız su kaynağını kurutursanız doğanın dengesiyle oynuyorsunuz demektir. Buda gelecek yıllarda çölleşme demektir, oksijensizlik demektir. Tüm Manavgat olarak buna hayır demek vatandaşlık görevimizdir” diye konuştu.

 

 

Maliyeti yüksek işletmeleriz

 

Balık çiftlikleri kurmanın maliyetlerinin yüksek olduğunu ve soğuk iklimlerde yılda 2-3 kez hasad yapılırken sıcak iklimlerde hasad sayısının bire düştüğünün altını çizen Keçer, “ Yaptığımız iş oldukça maliyetli. Onlarca çalışanımız var. Balık yemleri keza standartların çok üstünde ama biz bunların hiç birinden şikâyetçi değiliz. Devletimize olan tüm sorumluluklarımızı yerine getiriyoruz. Aynı şekilde resmi kurumlar ile özel şirketlerinde sorumluluklarını yerine getirmesini bekliyoruz. Sonbahar ayları alabalıkların yumurtlama dönemidir. Kaybettiklerimizi yerine koyabilmenin telaşı içerisindeyiz. Umarım küçük işletmeler olarak büyük balıklara yem olmayız” dedi.

 
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
CHP'li Budak: Hükümet'in ekonomi paketi sorun çözmez
CHP'li Budak: Hükümet'in ekonomi paketi sorun çözmez
Manavgat Belediyesi'nden kent mobilyası imalatı
Manavgat Belediyesi'nden kent mobilyası imalatı