Advert

KALİMERA SİDE

Mübadele yıllarında Selimiye Köyü’ne (Side) yerleştirilen Giritli vatandaşlarımız tarih ve geleneklerine sahip çıkıyor. 'Giritliler Evi ve Side Kent Müzesi' törenle açıldı.

KALİMERA SİDE
Bu içerik 249 kez okundu.
Advert

Manavgat Belediyesi tarafından antik yarımadanın merkezinde yer alan Side İlköğretim Okulu'nda tadilat yapılarak oluşturulan 'Giritliler Evi ve Side Kent Müzesi’ görkemli bir törenle açıldı.

 

 

Açılış törenine Belediye Başkanı Şükrü Sözen,  CHP İlçe Başkanı Aliye Coşar, MASTOB Başkanı Cengiz Haydar Barut, Avusturya Fahri Konsolosu Ahmet Barut, oda başkanları, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, turizmciler ile çok sayıda Girit kökenli Sideli vatandaş katıldı. 

 

 

GELİŞTİRME ÇALIŞMALARIMIZ DEVAM EDECEK

 

Törende konuşan Belediye Başkanı Şükrü Sözen, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na yönelik Artvin'de gerçekleşen terör saldırısını kınadı. Side'ye, Giritlilerin, 1869 yılında Yunanlıların istilası sonucu 2'nci Abdülhamit'in gönderdiği gemilerle geldiklerini ifade eden Başkan Sözen, "Side'ye ilk gelen grup bizdeki bilgilere göre 68 kişilik bir grup" dedi. Manavgat Belediyesi olarak kısa sürede amatör bir ruhla böylesine bir çalışma yaptıklarını belirten Başkan Sözen, Sidelilerden materyal desteği beklediklerini ifade etti.

 

 

ALİ SIRCAN’A ÖZEL TEŞEKKÜR

 

Antalya Giritliler Derneği Başkan Yardımcısı Alev Ay da yapılacak bağışların önemine dikkat çekerek, "Burada atalarımız çok ağır şartlarda yaşadı. Lütfen elinizdeki objeleri sağlığınız yerindeyken buraya verin, belediye tarafından kayıt altına alınıyor. Objeleriniz ömür boyu burada yaşasın. Ayrıca bu müzenin yapım aşamasında birçok insan emek verdi. Ancak burada tüm emek verenler adına iki kişiye özel teşekkür etmek istiyorum. Ali Sırcan ve Hilmiye Konyar Özden’in emek ve çabaları büyüktür" dedi.

 

 

LİLİKO ALİ YILDIZ

 

Konuşmaların ardından müzenin yapımında emeği geçenlere plaket verildi ve açılış kurdelesi kesildi. Başkan Sözen açılış kurdele kesimine Side’nin yaşayan en yaşlı Giritlisi Liliko lakaplı Ali Yıldız’ı davet etti.

 

 

 

Davetliler, müzeyi gezerken özellikle eski fotoğraflarda tanıdıklarını ve onlarla ilgili anılarını anlattı. Giritliler Evi Side Kent Müzesi'nde, kayıtları yapılan 342 eser sergileniyor.

 

 
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
CHP'li Budak: Hükümet'in ekonomi paketi sorun çözmez
CHP'li Budak: Hükümet'in ekonomi paketi sorun çözmez
Manavgat Belediyesi'nden kent mobilyası imalatı
Manavgat Belediyesi'nden kent mobilyası imalatı