Advert

Halkın vicdanı harekete geçti

Halkın vicdanı harekete geçti
Bu içerik 100 kez okundu.
Advert

İnsan hafızasının derinliği henüz çözülememiştir. Hiç umulmadık zamanda, zihninin bir köşesinde hiç tahmin edilmeyen olay, konu ve kişileri anımsar.

Toplumların hafızası da böyledir; ne zaman nerede ne yapacağı bilinemiyor.

Topraklarımızın bereketli olması ve Avrasya’nın merkezinde bulunması bu topraklara sahip olmak isteyenlerin iştahını daima canlı tutmuştur.

Bu topraklarda bilinen ilk darbe teşebbüsü Hitit Kralı Telepunis’e yapılmıştır. Darbeyi gerçekleştiren Hitit Kralının kayın biraderidir. Darbecinin bütün akrabaları tutklanıp zindana atılmış. Telepunis karar çıkarmış; “Suçu işleyen bu… Akrabalarının ne günahı var…” diyerek suç ve cezanın şahsi olduğu ilkesini ilk kez ortaya atmıştır.

*

Bildiğimiz ilk askeri darbe 1960 yılında, ardından 12 Mart ve 12 Darbeleri gelmiştir.

1960 darbesi Türkiye için bir dönüm noktası teşkil etmiştir.

Halk, iradesi ile iktidara getirmiş olduğu hükümetin görevden alınmasına tepki göstermemiştir. Ardından halkın sevdiği bir başbakan ve 2 bakanın idam edilmesi, halkın vicdanında derin yaralar açmıştır.

Henüz bu yaralar kapanmadan yine “ABD’nin Çocukları” 12 Eylül’de darbe yapmışlardır. ABD’nin Çocukları ifadesi benim değildir. ABD darbe sonunda Bizim çocuklar işi yaptı demişti ya…)

Halk yine direniş göstermedi.

Halk sokaklara dökülmedi ve evlerinin kapısını kapattı. Ancak evin kapısını kapatmış olmak gelen felaketin evlere girmesini önleyemedi.

Milli irade yeniden askıya alınmıştı.

*

Sonuç olarak, her darbe döneminde susup evine çekilen halk, daima rahatsızlık duymuştur. 

Ayrıca Türkiye tarihinde büyük çoğunluk Adnan Menderes’e karşı yapılmış olan darbeyi ve ardından gelen idamları kendi vicdanında dahi aklayamamıştır.

İçten içe, Menderes’e karşı yapılmış olan harekete sustuğu için kendini suçlamıştır. Ardından, Türkiye’nin rota değiştirmesi ve yıkımının hazırlandığı 12 Eylül Darbesi’nde de karşı durmadığı için kendini suçlu hisseden halk, bu kez hem kendini kendi vicdanında aklamış hem de wwwkrasiye sahip çıkma bilinci ile Fetullahçı ve ABD’ci darbeye karşı durmuştur.

Halkın hafıza ve vicdanı kendi adaletini sağlamıştır.

Evet, bu durumda dikkat etmemiz gereken şudur; Telepunis’in ilk tohumlarını attığı suçların şahs, olduğu ilkesine en fazla şimdi uyulma ihtiyacı vardır. Suçlu, mutlaka cezasını çekmeli. Ülkemizde yapılan yıkıma katkısı varsa bedelini ödemeli. 

Ancak; Türk Silahlı Kuvvetleri halkın vicdanıdır. Bu vicdanın yara almasını önlemek hepimizin görevidir. 

Suçlu olmayanlar gerçekten ayıklanıp, kamu oyu vicdanında yeni yaraların açılmasının önüne geçilmelidir. 

OHAL VE ÇAĞRI 

OHAL’in gerekçesi MGK bildirisinde yayınlanmış ve 2 sayfamızda da tam metni yayınlanmıştır.

Bu gerekçeler hepimizin öncelikli amacını ifade etmektedir. Bu bakımdan, Adana’da huzur ve güven içinde yaşamamızı sağlayan Başta Valimiz Mahmut Demirtaş olmak Üzere Emniyet Müdürümüz ve Garnizon Komutanlığına yardımcı olmamız gerekmektedir.

 

Adalet için bu kurumların işlerini kolaylaştırmak hepimizin görevidir.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
CHP'li Budak: Hükümet'in ekonomi paketi sorun çözmez
CHP'li Budak: Hükümet'in ekonomi paketi sorun çözmez
Manavgat Belediyesi'nden kent mobilyası imalatı
Manavgat Belediyesi'nden kent mobilyası imalatı