Advert

BUDAK’TAN KAYYUMLARIN TAZMİNAT FATURASI İÇİN ÖNERGE

CHP Genel Başkan Yardımcısı Çetin Osman Budak, AKP’nin, şirketlere atanacak kayyumların yetkilerinin arttırılmasına dönük adımları eleştirerek, kayyumların işlemleri nedeniyle ödenen tazminatları ve bu tazminatların ne kadarının geri alındığını TBMM günde

BUDAK’TAN KAYYUMLARIN TAZMİNAT FATURASI İÇİN ÖNERGE
Bu içerik 103 kez okundu.
Advert

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, Başbakan Binali Yıldırım’ın yanıtlaması istemiyle verdiği önergede, Türkiye’de son dönemde hukuk devleti ilkelerine aykırı uygulamalarda artış olduğunu, yargı kararlarının uygulanmadığını ya da yargı kararlarını geçersiz kılmaya dönük düzenlemeler yapıldığını belirtti. Yargı, bürokrasi ve kayyumlara ölçüsüz yetkiler verilmek istendiğini ve korumu kalkanı oluşturulduğuna dikkat çeken Budak, “Sınırsız yetki, sınırlı sorumluluk getiren adımlar, keyfi uygulamalara yol açmakta, yurttaşların mağduriyeti artmaktadır” dedi.

Son 10 yılda, kamu görevi gören kişilerin iş ve işlemleri nedeniyle devlet aleyhine kaç tazminat davası açıldığı konusunda bilgi isteyen Budak, “Bu davalarda istenen tazminat tutarı ne kadardır? Tazminat davalarının kaçı karara bağlanmış ve ne kadar tazminat ödenmiştir? Söz konusu davalar, hangi yargı ve kamu kurumu görevi yapan kişilerin iş ve işlemleriyle ilgilidir?” diye sordu.

 

ÖDENEN TAZMİNATLAR SORUMLULARINDAN ALINDI MI?

 Devletin ödediği tazminatlarla ilgili kaç yargı ve kamu görevlisi ile kayyum gibi kamu görevi gören kişi hakkında rücu davası açıldığı konusunu da gündeme taşıyan Budak, Başbakan Yıldırım’a şu soruları yöneltti:

“Bu davalar nasıl sonuçlanmış, kaç kişiden ne kadar tazminat tahsil edilmiştir?  Rücu davalarında karar çıktığı halde tazminatların tahsil edilemediği durumlar olmuş mudur? Bunların sayısı ve tahsil edilemeyen tazminat tutarı ne kadardır?

 

Devlet tazminat ödediği halde rücu davası açılmayan durumlar olmuş mudur? Hangi gerekçelerle rücu davası açılmamıştır? Bu kapsamdaki iş ve işlemlerin ilgili kurumlara göre dağılımı ve tazminat tutarları nedir? Kamu görevlilerinin kusurları nedeniyle ödenen tazminatların ne kadarı, devletin ve dolayısıyla yurttaşın omuzlarında kalmıştır? Keyfiliklerin önlenmesi, yatırım ortamının bozulmaması ve tazminatların yurttaşların sırtında kalmaması için bir adım atılacak mıdır?”

 
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
CHP'li Budak: Hükümet'in ekonomi paketi sorun çözmez
CHP'li Budak: Hükümet'in ekonomi paketi sorun çözmez
Manavgat Belediyesi'nden kent mobilyası imalatı
Manavgat Belediyesi'nden kent mobilyası imalatı