Advert

Devrim KÖK’ ten Antalyalı Küçük Esnaf ve Sanatkârlar için kanun teklifi

CHP Parti Meclisi Üyesi ve Antalya Milletvekili Devrim Kök, Rusya ile yaşanan uçak krizi ve terör korkusu nedeniyle meydana gelen krizden turizm işletmeleri kadar Antalya’da küçük esnafın da en az onlar kadar mağdur olduğunu, bu nedenle yaşanan kriz neden

Devrim KÖK’ ten Antalyalı Küçük Esnaf ve Sanatkârlar için kanun teklifi
Bu içerik 73 kez okundu.
Advert

Ülke genelindeki kriz en çok Antalya’yı vurmuştur

 

Kök, Türkiye’de özellikle iç ve dış politikada yaşanan olumsuz gelişmelerle birlikte, yaşanan terör, Suruç’ta, Ankara’da patlamalar, İstanbul Sultanahmet’te yabancı turistlere karşı yapılan bombalı saldırılar,  Rus uçağının düşürülmesi ve ardından hem tarım hem turizm sektöründe Rusya ile yaşanan kriz tüm Türkiye’yi olumsuz olarak etkilemiştir. Bu durumdan en çok Türkiye’nin turizm başkenti, örtü altı ve örtü üstü tarımın en önemli üretim merkezi olan Antalya etkilenmiştir. Gelinen süreçte turistik işletmelerle birlikte Antalya’da faaliyet gösteren küçük esnaf ve sanatkârlarda bu durumdan direkt olarak etkilenmiştir.

 

Esnaf siftahsız kapatıyor

 

Yaşanan bu olumsuz durumun turizm ve tarım sektörünü vurduğunu, Antalya’da yüzlerce otel kapandığını, otellerin büyük bir kısmı satılığa çıkarıldığını, çiftçinin ürünü tarlada kaldığını belirten Kök,  Antalya’da turizm ve tarım sektöründe yaşanan kriz bir domino etkisi yaratmış, yukarıdan aşağıya doğru tüm kesimleri zor durumda bırakmıştır. Özellikle küçük esnaflar bu durumdan en fazla etkilenen kesim olmuştur.

 

Antalya’daki küçük esnafların durumlarının her geçen gün kötüye gittiği belirten Kök,  küçük esnaf ve sanatkârların büyük bir çoğunluğu dükkânını siftahsız kapatıyor. Esnaf, elinde avucunda biriktirdiği ne varsa tükenmiş durumda. Antalyalı esnaf, bırakın kar etmeyi masraflarını bile çıkaramaz durumdadır. Esnaf sürekli olarak sermayesini tüketmektedir. Bu nedenle de küçülmeye gitmek zorunda kalan esnaf ya kayıt dışına gitmekte, ya da işçi çıkarma yoluna gitmektedir. Yaşanan bu durum istihdamı da olumsuz etkilemektedir.

 

Yılın ilk 3 ayında 4 bin esnaf kepenk kapattı

 

TOBB verilerine göre yılın ilk 3 ayında Antalya il genelinde 8’i kooperatif olmak üzere 84 işletme tasfiyeye gitmiş, 362 iş yeri ise bir daha kepenk açmamak üzere kapanmış, halen 91 bin olan esnaf sayısı,  87 bine düşmüştür.4 bin esnaf kepenk kapatmıştır.  Kapanan işyeri sayısı giderek artmaktadır. Bu tablo kış aylarına doğru daha da kötü bir durum alacak, Bir çok esnafımız iflas edeceği gibi, bir sürü çalışanında işini kaybedeceğini ifade eden Kök,

 

“bu nedenle Antalya’da ki küçük esnaf ve sanatkârların içinde bulundukları bu olumsuz koşullardan bir nebze olsun kurtulması ve ekonomik olarak rahatlaması için vergi, ssk primleriyle birlikte birikmiş borçlarının ertelenerek yapılandırılması, son derece önemlidir” dedi.

 
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Konyaaltı Belediyesi barınağında 233 yeni doğum
Konyaaltı Belediyesi barınağında 233 yeni doğum
Asfaltta Muratpaşa imzası
Asfaltta Muratpaşa imzası