Advert

VATANDAŞIN HUKUK MÜCADELESİ

Gündoğmuş Çaşır Yaylası Kızıloluk Mevkii’ndeki yayla evlerine yıkım kararı verilen Bayram Certel ile Ramazan Ak’ın hukuk mücadelesi devam ediyor. Mağdur vatandaşlar, Kaymakamlık makamı ile Gündoğmuş Belediyesi’nin yargının henüz kesinleşmiş kararı olmadan

VATANDAŞIN HUKUK MÜCADELESİ
Bu içerik 55 kez okundu.
Advert

Yasalara saygılıyız

Evrensel hukuk kurallarının her bireye eşit davranılması yükümlülüğünü içerdiğine dikkat çeken mağdurlardan Bayram Certel ile Ramazan Ak, “Söz konusu kanun ise yasalar karşısında boynumuz kıldan incedir. Saygı duyarız, yasanın gerekliliğini yerine getiririz. Vatandaş olarak bunların bilincindeyiz. Ancak bizlerin mevcut şartlarıyla aynı şartları taşıyan konut alanlarına yıkım kararı çıkmazken özellikle bizim evlerin seçilmiş olması manidardır. Dışişleri Bakanımız Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’nun babası Osman Çavuşoğlu’nun fiziki ve sosyal koşulları farklı olmayan hemen bizlerin evinin ilerisinde evi vardır. Ve bu eve elektrik ile su aboneliği verilmiştir. Oysa bizlerin evinin önüne kadar çekilen altyapı çalışmalarında elektrik ve su hatları olmasına rağmen evlerimiz kaçak diye abonelik vermemişlerdir. İnsan hakları ve eşitlik kavramları şayet soyadınız Çavuşoğlu ise farklılık mı gösteriyor?” diyerek tepkilerini dile getirdiler.

 

Mahkeme süreci devam ediyor

Kaymakamlık Makamı’nın 3091 sayılı Kanun ve onun öngördüğü maddelere göre verdiği yıkım kararının tam bir hukuksuzluk örneği olduğunu belirten Bayram Certel ile Ramazan Ak, kaymakamlık makamının vermiş olduğu yıkım kararını Antalya 4. İdare Mahkemesi Başkanlığı’na sunulmak üzere Alanya nöbetçi Asliye Hukuk Mahkemesi Hâkimliği’ne sunduklarını söylediler.

 

Hiç olmazsa Yargıtay kararını bekleyin!

Mahkeme süreci hala devam ederken ve Yargıtay henüz kesin kararını vermemişken yıkım kararını gerçekleştirmek için yoğun mesai harcayan Gündoğmuş Belediye yetkililerinin de tavır ve amaçlarını anlamakta güçlük çektiklerini ifade eden Bayram Certel ile Ramazan Ak, “Gündoğmuş Kaymakamlığı tarafından yaylaya yapmış olduğumuz evimizle ilgili 15 gün içerisinde evlerimizin tarafımızdan yıkılması istemiyle tebligat aldık. Bizlerde 24 Kasım 2015 tarih 2318 Sayılı ‘yıkıma ilişkin’ idari işlemin iptali ve yıkılması durumunda geriye dönük telafisi mümkün olmayan sonuçlar doğuracağından yürütmenin durdurulmasını yüce mahkemeden talep etmiştik. Mahkeme lehimize karar vermesine rağmen karşı tarafın itiraz etmesi sonucu dava Yargıtay’a intikal etmiştir. Yargıtay henüz dosyayı görüşmemişken ve kesin kararını vermemişken illa da buraları yıkacağım demenin bir anlamı var mıdır?  Bu hukuksuzluk değil de nedir?” diyerek yetkilileri Yargıtay’ın kararını beklemeye davet ettiler.

 

Yıkım kararı yasaya aykırıdır

 

3091 sayılı TAŞINMAZ MAL ZİLYEDLİĞİNE YAPILAN TECAVÜZLERİN

 

ÖNLENMESİ HAKKINDA KANUN’un 4. maddesi uyarınca kaymakamlık makamının verdiği yıkım kararının yasaya aykırı olduğunu belirten mağdurlar, “ Çayır yaylası olarak belirtilen bu yerde 2009 tarihi itibarıyla ‘MERA SINIRLANDIRMASI YAPILMIŞ”, sonrada kadastrosu da yapılarak ada ve parsel tescili yapılmıştır. Yani adı geçen parsellerde bir tecavüz söz konusu değildir. Buralar bize atalarımızdan miras kalan yadigâr yerlerdir. Ayrıca yaylada bulunan evlerimiz 5 Şubat 201-2002 tarihinde Gündoğmuş Belediye Meclisi’nin aldığı 1 sayılı karar gereğince mücavir alan sırları içerisine alınmıştır. Bu karar da 16 Temmuz 2002 tarihinde Bayındırlık ve İskân Bakanlığı’nın oluruyla tasdik edilmiştir.Şimdi Sayın kaymakamımıza ve Belediye başkanımıza soruyoruz; hal böyle iken ‘imar planı içinde yerleşim yeri görünen” parsel üzerindeki yapılarımıza yıkım kararı almak, yasalara aykırı ve kasıtlı değil midir?” diye konuştular.

 

Çayır Yaylası’ndaki evlerinin yerleşim alanı içerisinde yer aldığını ısrarla söyleyen Bayram Certel ile Ramazan Ak, tek güvencelerinin yüce Türk Mahkemeleri olduğunu ve adaletin er ya da geç kendi lehlerine tecelli edeceğinden umutlu olduklarını söylediler.

 

Bu haberi gündeme taşıdığımızdan bu yana haksız uygulamalarla ilgili Gündoğmuş’tan birçok ihbarlar alıyoruz. Haberi baskıya hazırladığımız sırada telefonla arayan bir vatandaş Gündoğmuş Belediye Başkanı Mehmet Özeren’e sormamızı istedi.

 

Soruyoruz:

 

Sayın Başkan, Gündoğmuş Berdan Mahallesi Harmancık yaylasında evi bulunan ve 6 aydır yıkım kararı tebliğ edilmiş bir vatandaşın, “Benim evimi yıkamazsınız. Benim arkamda Hayri Çavuşoğlu gibi bir güç var” söylemi doğru mudur?

 
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
CHP'li Budak: Hükümet'in ekonomi paketi sorun çözmez
CHP'li Budak: Hükümet'in ekonomi paketi sorun çözmez
Manavgat Belediyesi'nden kent mobilyası imalatı
Manavgat Belediyesi'nden kent mobilyası imalatı