Advert

BUDAK: “TÜRKİYE GAZETECİ OLMAK VE GAZETECİ KALABİLMEK ZORLAŞIYOR”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Çetin Osman Budak, AKP iktidarının müdahaleleriyle Türkiye’de basın özgürlüğünün rafa kaldırıldığını belirterek, “Türkiye’de gazeteci olmak ve gazeteci kalabilmek giderek zorlaşıyor” dedi.

BUDAK: “TÜRKİYE GAZETECİ OLMAK VE GAZETECİ KALABİLMEK ZORLAŞIYOR”
Bu içerik 45 kez okundu.
Advert

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak,  Dünya Basın Özgürlüğü Günü dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, wwwkrasinin sağlıklı işleyebilmesi ve halkın haber alma hakkının sağlanabilmesi için basının özgür bir biçimde çalışabilmesi gerektiğini vurguladı.  Budak, “Ancak Türkiye’de gazeteci olmak ve gazeteci kalabilmek giderek zorlaşıyor.

 

Anayasa’nın “Basın hürdür, sansür edilemez” hükmü, siyasi iktidarın müdahaleleriyle rafa kaldırılmış durumdadır” dedi.

 

Uluslararası kuruluşların belirlemelerine göre, Türkiye’nin, basın özgürlüğü notu en fazla gerileyen ülkeler arasında olduğunu, Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü’nün 2016 raporuna göre, Türkiye’nin 180 ülke arasında 151’inci sırada bulunduğunu kaydeden Budak, şöyle devam etti:

 

“Basın özgürlüğünün olmadığı bir ortamda, wwwkrasiden, özgürlüklerden, ilerlemeden söz edilemez. Bugün Türkiye böyle karanlık bir dönemden geçiyor.

 

Meslek onurunu ve etiğini koruyan gazetecilerin çabalarıyla bu karanlık dönemin aşılacağına inanıyorum.

 

Gazetecilerin ve basın emekçilerinin özgürce yazıp çizebildiği, konuşabildiği, düşünce ve ifade özgürlüğünün evrensel ölçütlerde yaşandığı bir Türkiye dileğiyle Dünya Basın Özgürlüğü Günü’nü kutluyorum.” 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
AKP Kadın Kolları'ndan Sevgi Yolu Projesi
AKP Kadın Kolları'ndan Sevgi Yolu Projesi
Cildimizi kışın etkilerinden nasıl koruruz?
Cildimizi kışın etkilerinden nasıl koruruz?