Advert

CHP İl Başkanı Semih Esen: “Hiçbir sıfat partinin önünde değildir!”

CHP’de Pazartesi günü Büyükşehir Belediye Meclisi’nde yaşanan kavganın depremi sürüyor. CHP Antalya İl Başkanı Semih Esen, Reşat Oktay’la kavga eden Erol Özkarabekir’den sonra, Özkarabekir tarafından grup kararına rağmen İmar ve Bayındırlık Komisyonu’na a

CHP İl Başkanı Semih Esen: “Hiçbir sıfat partinin önünde değildir!”
Bu içerik 89 kez okundu.
Advert

Manavgatlı meclis üyeleri de zan altında!

 

Antalya Büyükşehir Belediye Meclisi’nin iki Manavgatlı üyesi Erşan Özden ile Ali Coşkun’un da parti grup kararına uymayarak Zafer Yörük lehine oy kullandıkları iddia edilen konular arasında. Tartışmalı bir şekilde İmar ve Bayındırlık Komisyonuna seçilen Zafer Yörük’ün CHP’li üyelerden toplamda aldığı 5 oyun 2’sini Manavgatlı üyelerden aldığı tahmin ediliyor. Başkan Esen yaptığı yazılı açıklamasında, yaşanan olayın tüm yönleri ile araştırılması ve sorumluların tespiti için gerekli işlemleri başlattıklarını, ihmali ya da ihlali tespit edilen şahıslar hakkında da gecikmeksizin gereğinin yapılması konusunda aynı kararlılığı taşıdıklarını belirtti.

 

Antalya meclisinde neler yaşanmıştı?

 

Yeni dönem komisyon üyelerinin seçileceği Büyükşehir Belediye Meclisi toplantısında CHP grubu İmar ve Bayındırlık Komisyonu için Erkan Demirci ve Recep Tokgöz’ün aday gösterilmesi kararı almıştı. Karara karşı çıkan Özkarabekir ise son dakikada Zafer Yörük’ü aday göstermişti. Yörük de CHP’den 5, MHP’den 9, AKP’den ise 44 oy alarak, toplam 58 oyla komisyona seçilmişti. Zafer Yörük’ün komisyona seçilmesine itiraz eden Reşat Oktay, istifa etmesini isteyince, Özkarabekir’le aralarında küfürleşmeye kadar varan bir kavga yaşanmıştı. Dün akşam saatlerinde toplanan CHP İl Yönetim Kurulu, parti kararına rağmen aday gösterilen ve seçildiği komisyondan istifa etmeyen Döşemealtı ve Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Zafer Yörük’ün de tedbirli olarak kesin ihraç talebiyle İl Disiplin Kurulu’na sevkine karar verdi.

 

Partili olmaktan doğan sorumlulukları var!

 

CHP Antalya İl Başkanı Semih Esen, “basının ve kamuoyunun dikkatine” diyerek yaptığı yazılı açıklamasında şöyle dedi:

“11 Nisan 2016 günü yapılan Antalya Büyükşehir Meclisi Toplantısında, sayıları bir elin parmaklarını geçmeyecek kişiler tarafından parti grubumuz içinde yaşatılanları ve bunların kamuoyunda partimizin bütünlüğüne dair yanlış algıya sebep olan yansımalarını, tüm Cumhuriyet Halk Partililer gibi, üzüntüyle takip ettik.

Cumhuriyet Halk Partisi'nin bütünlüğünü ve itibarını zedeleyen, kamuoyunda partimiz hakkında son derece olumsuz ve haksız bir algının oluşmasına sebebiyet veren böylesi tutum ve davranışlara karşı hoşgörü gösterecek durumda olmadığımız gibi partimizin onur ve haysiyetini korumakla görevli olduğumuzun da bilincindeyiz.

 

Herkesçe bilinmelidir ki;

 

wwwkrasi, ister genel kapsamda ister parti içinde olsun, Cumhuriyet Halk Partisi'nin en yüksek idealidir. Ancak CHP çatısı altında belli görevlere seçilmiş olanların parti disiplinine riayet etmekle yükümlü oldukları, her türlü davranış ve beyanlarında öncelikle "partili" olmaktan doğan sorumluluklarını gözetmeleri gerektiği de unutulmamalıdır.

Parti içi wwwkrasi, partinin kararını ortaya çıkaran sürecin wwwkratik biçimde yürütülmesi ve herkesin bu süreçte fikrini serbestçe ortaya koyup savunabilmesini ifade eder. Ancak partinin karar ve iradesi ortaya konulduktan sonra buna aykırı davranmak, wwwkrasi değil disiplinsizliktir. Hele ki böyle disiplinsiz davranışlar ortaya koymak suretiyle partimizin bütünlüğünü ve kamuoyu nezdindeki itibarını zedelemek, örgütümüzün hiçbir şekilde görmezden gelebileceği bir durum değildir. Hangi sıfata sahip olursa olsun partimiz üyesi olan herkes, "partili" olduğunun ve bundan doğan sorumluluklarının farkında olmalıdır.

 

Kimse kendini örgütün üzerinde görmesin

 

Hiç kimse Cumhuriyet Halk Partisi'nin manevi şahsiyetinin üzerinde değildir. Hiç kimse kendisini örgütün üzerinde göremez. Sıfatı her ne olursa olsun hiçbir şahıs, hiçbir denge ve hiçbir siyasi menfaat Cumhuriyet Halk Partisi'nin itibar ve haysiyetinden daha önemli kabul edilemez. CHP Örgütü, CHP'nin manevi şahsiyetini ve bütünlüğünü korumakla görevli ve bu görevini yerine getirmek konusunda kararlıdır.

Gelinen noktada, partimizin yetkili organlarınca alınmış karara aykırı hareket ederek parti disiplinini ihlal ettiği, partimizin bütünlüğünün ve itibarının zedelenmesine sebebiyet verdiği ve tüm iyi niyetli çabalarımıza rağmen aynı tutumunda ısrar ettiği tespit edilen iki Büyükşehir Meclis Üyesi, İl Yönetim Kurulu kararı gereği kesin ihraç talebi ile tedbirli olarak Disiplin Kurulu'na sevk edilmiştir.

 

Ayrıca yaşanan olayın tüm yönleri ile araştırılması ve sorumluların tespiti için gerekli işlemler başlatılmış olup, ihmali ya da ihlali tespit edilen şahıslar hakkında da gecikmeksizin gereğinin yapılması konusunda aynı kararlılığı taşımaktayız.”

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Konyaaltı Belediyesi barınağında 233 yeni doğum
Konyaaltı Belediyesi barınağında 233 yeni doğum
Asfaltta Muratpaşa imzası
Asfaltta Muratpaşa imzası