Advert

Büküş: Manavgat’ın değerleri değil, yollardaki pislikler gitti

Antalya Büyükşehir Belediyesi Manavgat Koordinatörü İbrahim Büküş, Chp İlçe Başkanı Aliye Coşar'ın Antalya Büyükşehir Belediyesinin Manavgat'ta yürüttüğü projeleri eleştirmesine sert bir şekilde cevap verdi...

Büküş: Manavgat’ın değerleri değil, yollardaki pislikler gitti
Bu içerik 102 kez okundu.
Advert

Büküş; ’’Hedef saptırma çabalarıyla beceriksizliklerini örtbas etmeye çalışıyorlar’’ diyerek, ‘’bu zihniyet gırtlağına kadar çamura battı son çırpınışlarını yaşıyor. Manavgat’ın değerleri gidiyor diyorlar, giden sadece Manavgat yollarındaki pisliklerdir’’ dedi.

‘Terörü Lanetliyoruz

İstanbul Atatürk Hava Limanında yaşanan hain terör saldırısını kınayarak açıklamasına başlayan Antalya Büyükşehir Belediyesi Manavgat Koordinatörü İbrahim Büküş :" İstanbul Atatürk Havalimanı’nda yaşanan terör saldırısı bir kez daha ciğerimizi yaktı. Bunların insanlıkla, vicdanla, şerefle ve maneviyatla uzaktan yakından alakaları yok. Mübarek Ramazan ayında bile canilik planı yapıyorlar. Saldırıda hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. Birliğimize ve kardeşliğimize kasteden bu hainler hiçbir zaman muvaffak olamayacaklar. Havalimanı gibi bir alanda terör eylemi gerçekleştirmeleri de artık çaresiz kaldıklarını gösteriyor. Terörü yapana, terörü destekleyene ve terör üzerinden siyaset yapacak kadar alçalan zihniyetlere lanet olsun" diye konuştu.

‘Gündeme Gelme Çabaları’

Antalya Büyükşehir Belediyesi Manavgat Koordinatörü İbrahim Büküş; ‘Manavgat genelinde Büyükşehir Belediyesi olarak yoğun bir çalışma içerisindeyiz. Gece gündüz sahada projelerimizin takibini yapıyoruz. Öte yandan hizmet ederken vatandaşımızın huzur ortamının da bozulmaması için gayret gösteriyoruz. İlçe belediyesi, ilçe kurum ve kuruluşları ile karşılıklı anlayış ve saygı çerçevesinde bu huzur ortamının zedelenmemesi için çaba gösteriyoruz. Ancak bakıyoruz ki Bir süredir yerli yersiz, üzerine vazife olsun olmasın, Chp ilçe başkanı, bir hanım efendiye yakışmayan tavır ve söylemler ile rutin bir şekilde basın açıklamaları yaparak gündeme gelmeye çalışıyor. Mübarek Ramazan ayında dahi vatandaşın huzurunu kaçırma çabasında olan bu kişi ve kişileri görmezden geliyoruz. Ancak bu tür kişiler bir noktadan sonra dur denilmezse, yerli yersiz açıklamaları, yalan yanlış söylemleri ile vatandaşı manipüle ederek yanlış yönlendiriyor ve huzur ortamını bozmaya devam ediyor.  Geçtiğimiz gün yine bir basın açıklaması yapmış ve Büyükşehir Belediyesi projeleri hakkında yetersiz bilgilerle asılsız açıklamalarda bulunmuş. Kısır çekişmelere mahal vermeme çabasında olsak da vatandaşımızın doğruları öğrenmesine katkı sağlamak ve bilgisi olmayan her konuda yalan yanlış açıklamalar yapan bu tür kişilerin meydanı boş zannetmemeleri için siz kıymetli basın mensuplarımız ile bir araya gelmenin doğru olacağı kanaatine vardım’’ dedi. Büküş açıklamalarını şöyle sürdürdü;

‘Çamur at izi kalsın’

Genel başkanlarından ilçe başkanına, genel merkezinden belediye başkanlarına kadar halktan kopuk ve samimiyetsiz zihniyet hedef saptırma çabalarıyla beceriksizliklerini örtbas etmeye çalışıyorlar. Maalesef bu zihniyet gırtlağına kadar çamura battı ve son çırpınışlarını yaşıyor.  Chp İlçe Başkanı Aliye Coşar açıklamasında çaresizliğinden çamur siyasetine sarılmış, çamur at izi kalsın planı etrafında hedef saptırmaya çalışmıştır. Onlarda çok iyi biliyorlar ki; vatandaşımız bunlara itibar etmeyecek kadar yatırım ve hizmetlerin farkında. CHP zihniyeti Manavgat’ı yanlış projelerle kangrene çevirmeyi sürdürüyor. Her projede olduğu gibi büyükşehir Belediyemizin projelerinde de geçici bir süre vatandaşımız mağdur oluyor. Ancak ilçe Belediyesinin projelerine bakıldığı zaman yapım aşamasında da sonrasında da vatandaşı mağdur eden projeler olduğu görülüyor.

 ‘Beceriksizliklerini Hedef Saptırarak Örtbas Etmeye Çalışıyorlar’

Antalya ve İbrahim Sözen Caddelerinin alt ve üst yapı yenileme işlerini 1 Mayıs tarihinde bitirmeyi planladık. Ancak biz bu projeye başlarken Manavgat’ın göz bebeği olan caddelerimizin alt yapısının yıllardır bu denli ihmal edilebileceğini düşünmemiştik. ‘’Manavgat’ın hangi noktasını kazsak halının altına süpürülmüş pislikler misali üstü örtülmüş sorunlarla karşılaşıyoruz.

Manavgat’ın en işlek caddelerinin alt kısmı adeta harabeye dönmüş durumda. Kaldırımların altında sığınak ve depolar yapılmasına izin verilmiş. Daha da şaşırtıcı olan, bu sığınak ve depoların iş yeri olarak kullanılmasına göz yumulmuş. Caddelerin alt yapısının eski ve yeni hallerini basın mensuplarımızla paylaşıyoruz. Bu görüntülerden sonra da Chp ilçe başkanı bakalım utanmadan ‘’Büyükşehir Manavgat’a iyi gelmedi’’ diyebilecekler mi? Hizmetin ne olduğundan bihaber oldukları için bizim hizmetlerimizi anlayamıyorlar. İşte bunlar bu kadar ufuksuzlar. Anca çizmeyle şov yaparlar. 2014 yılında ‘’caddelerimiz elden gidiyor Büyükşehir caddelerimizi aldı’’ diye bağırmalarının sebebi buymuş demek; caddelerin altına saklanan, hasıraltı edilen sorunların gün yüzüne çıkacak olması.

Caddelerimizdeki; 2200 metre içme suyu ve 1500 metre kanalizasyon hattını yenileyerek, caddelerimize 3550 metre yüksek kapasiteli yağmur suyu hattı kazandırdık. 14.000 metrekarekaldırım çalışması, 9000 ton sıcak asfalt uygulaması, 3500 metre karayolu tipi bordür, 3000 metre diyabaz bordür, 2100 metre mobese hattı ve peyzaj sulama sistemleri yapıldı. Bitki ekimleri ve 120 adet aydınlatma direği montajı sürüyor. Caddelerimize 2 adet asansörlü ve yürüyen merdivenli üst geçit de önümüzdeki günlerde kazandırılacak.  Bunun yanı sıra Manavgat Köprüsü etrafındaki boru kirliliğini temizledik. Köprü etrafında ikisi devre dışı ikisi aktif 4 adet 200’lük içme suyu borusunu kaldırıp yerine tek bir güzergahta ilerleyen 600’lük çelik boru yerleştirdik. Bu çalışmaya paralel 4 mahallemizde yaptığımız vana yenileme ve ilave çalışmalarımız ile tarihte ilk olarak Manavgat içme suyunun doğu-batı ve batı-doğu yönünde transferini gerçekleştirdik. Bu çalışmanın bir artısı da ana hatta yaşanan herhangi bir arızada onlarca mahallemizde su kesintisi yaşanırken artık sadece arıza olan mahallemizde su kesintisi yaşanacak olması.

 “Engelli vatandaşlara yönelik bir çalışma yok” diyor.’ Projenin tamamlanan kısmındaki tüm yaya geçitleri engelli rampası şeklinde. Caddenin bir ucundan diğer ucuna kadar engelli bir vatandaşımız kesintisiz hareket edebilecek. Engelli kılavuz çizgileri gibi önemli ayrıntılar projemizin içerisinde yer alıyor. %100 tamamlanmamış projede o yok bu yok diyebiliyorlar. Sanırım kendilerinde birazda müneccimlik var.  Bir de çıkmış ‘1 Mayıs’ta iş bitecekti’ diyor. Yahu hiç mi utanmanız yok? Bu soruyu vatandaşımız sorabilir ama sen ve bu caddeleri bu hale getiren, yıllardır sorunların üstünü örtenler soramaz. 600 metrelik Atatürk ve Fevzi Paşa Caddelerinin alt yapısını yapıp Manavgat Belediyesine teslim ettik neredeyse 6 ay oldu halen üst yapı çalışmalarını tamamlayamadılar. Özellikle vurgulamak isterim ki, yaptıkları sadece üst yapı. Caddeden ağaçlar kesildi, demir ağaçlarla süslenmeye çalışılıyor.  Yapımına neredeyse bir yıl önce başlanılan, Haziran ayında açılışı yapılacak diye söz verilen Pazartesi Pazarı projesine vatandaşla dalga geçercesine Kubat konseriyle temel atma töreni yapılıyor. Sen git bunları sor, sebeplerini vatandaşlarımız ile paylaş. Manavgat halkı bunları merak ediyor.

 Çalışma yaptığımız noktalar araç ve yaya trafiği bakımından Manavgat’ın en canlı ve işlek olduğu noktalar.  Manavgat’ımız konumu itibari ile topografik ve jeolojik yapısı gereği yer altı su seviyesinin çok yüksek olması çalışmanın taban suyunun en düşük olduğu yılın bu zamanında yapılmasını zorunlu kılmıştır. Bizden önceki belediyeler yukarda belirttiğim sebeplerden dolayı böyle bir alt yapı çalışmasına cesaret dahi edememişlerdir.

Biz bir proje yaparken vatandaşlarımız ve esnafımız ile projenin her safhasında istişare halindeyiz. Teknik olarak mümkün olan değişiklikleri vatandaşlarımızın isteği üzerine yerine getiriyor, projede değişikliğe gidebiliyoruz. Bütün esnaf ve ev sahiplerinin karşı çıkıp imza toplamasına rağmen projeyi dayatan biz değiliz. Chp ilçe başkanına bir hususu da hatırlatmak isterim. Fevzi Paşa ve Atatürk Caddelerinde esnaf ve vatandaşlara Manavgat Belediyesi tarafından tente ve boya dayatması yapılıyor. Vatandaş evini kendisi boyatırsa uygun fiyattan boyatıyor. Belediye boyarsa ise piyasanın çok üzerinde rakamlardan boyanıyor. Manavgat Belediyesi aradaki fark ile vatandaştan ticari kazanç mı sağlıyor?

 ‘Asat ödenmeyen su faturası borçları olan abonelerin sularını kesiyor’ diyor. Bu tür hizmetler ücret karşılığı verilir. Bu Manavgat Belediyesi içme suyu hizmeti verirken de bu şekildeydi. Belediyelerin bütçesi yaptığı hizmetlerin karşılığını alarak oluşur. Herhalde bunlar önceden suyu bedava dağıtıyorlardı. Bunlar ücretsiz suyu ancak geçen sene Kasaplar Mahallesinde yaşanan su kesintisini şov malzemesi yaptıkları gibi dağıtırlar. Zaten bunların vatandaşın mağduriyetinden nemalanmaya çalıştıklarına çokça kez şahit olduk.

‘’Bunlarda laf çok’’ulusal televizyonlarda 15000 kişilik diyerek havası atılan ancak 5000 kişiyi geçmeyen kapasitesi ile çürümeye terk edilen bir top sahası, fiyasko bir Pazar projesi  gibi koskoca 8 yılda yapılmakla yapılmamak arasında kalan beyhude projeler. Artık düzen eski düzen değil. Vatandaşımız her şeyin farkında bunun hesabını soruyor. Hesap sorulunca da beceriksizliklerini hedef saptırarak örtbas etme peşine düşüyorlar. Artık vasat siyaset anlayışı geride kaldı. Vatandaşı provoke etmekten vazgeçin. Hırçın ve basit siyaset anlayışını bırakıp becerebiliyorsanız vatandaşa hizmetle gündeme gelmeye çalışın. ’’

‘Çevre Yolu Kenarında Bulunan Terfi İstasyonundan Haberin Yok muydu?’

‘’2014 yılında özellikle Eski Hisar, Aşağı Hisar ve Bahçeli Evler Mahallelerinde yaşanan su baskınları ile 3000 araç hasar gördü ve yüzlerce ev ve iş yerini su basmıştı. Ekiplerimiz 2016 yılı başında çevre yolu kenarında bulunan atık su terfi istasyonu yanında büyük bir metal kapak tespit etti. Kapak açıldığında hayrete düşüren bir manzara ile karşılaştık. Meğer Manavgat’ın bir yağmur suyu terfi istasyonu varmış. Yıllarca bakımı yapılmayan bu yağmur suyu terfi pompaları devre dışı kalmış. Peki; Sayın Chp İlçe Başkanına Bir soru da ben sorayım:

 1000 araç perte çıkıp, yüzlerce ev ve iş yeri kullanılamaz hale geldiğinde bu yağmur suyu pompalarının bakımını yapmayıp devre dışı bırakanların hiç mi vicdanı sızlamadı?’’

‘Kurduğunuz Sivri Sinek Üretim Çiftliklerine Rağmen Sivrisinek Sıkıntısı Çekmiyoruz’

Sivrisinek mücadelesinde en etkin dönemin kışın olduğuna dikkat çeken Büküş; ‘‘kış döneminde sivrisinek yumurtalarına yönelik uygulamalar yapılmaz, kaynaklar ıslah edilmezse yaz aylarında yapılan ilaçlama faaliyetlerinin başarılı olması çok zordur. Ekiplerimiz geçtiğimiz yaz sonundan itibaren kışın ve halen sivrisinek üremesini önlemek amacıyla çok etkin bir çalışma sürdürüyorlar. Vatandaşlarımızdan gelen tepkiler neticesinde raporlar hazırlıyoruz. Sivrisinek şikayetleri yok denecek kadar azaldı. Az sayıda gelen şikayetlere de anında müdahale ediyorlar. Sinekle mücadele de hiç bu kadar etkin olunmamıştı.

İlçe Belediyesinin altyapısı olmayan Sorgun Mahallesi Çevre yolu kenarı bölgesine gelişi güzel döktüğü moloz ve çöple sebebiyle oluşan göletler adeta sivrisinek üretim alanı haline gelmişti. Daha önceki basın toplantımızda bu konuyu gündeme getirmiş, sanırım ellerinde cibinlik kalmış demiştim. Onların çabalarına rağmen sinek sıkıntısı yaşanmıyor. Olmayan bir sıkıntıyı varmış gibi gösterip bunun üzerinden pirim yapmaya çalışmak yönetici koltuğunda oturan birisi için acizliktir. Vatandaş mağdur olsunda bizde çıkıp Büyükşehir Belediyesine sataşalım diye bir dua etmedikleri kaldı.

Vatandaşlarımız müsterih olsunlar. Caddelerimiz alt ve üst yapısı yenilenmiş, onlarca yıl sorunsuz hizmet verecek şekilde tamamlanıyor. Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Menderes Türel’in de ifade ettiği gibi ‘’Manavgat kazanacaksa, biz kaybetmeye hazırız’  anlayışı doğrultusunda ne pahasına olursa olsun Manavgat’ın şehircilik ve belediyecilik anlamında hak ettiği yere gelmesi için elimizden geleni yapacağız. Chp halka hizmet odaklı bir parti olmadığı için bizi anlamalarını zaten beklemiyorum. Bu saatten sonra malum çevrelerin eleştirilerini dikkate almayacağım. Çünkü bunları dikkate almak zaman kaybından başka bir işe yaramıyor.’’

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Konyaaltı Belediyesi barınağında 233 yeni doğum
Konyaaltı Belediyesi barınağında 233 yeni doğum
Asfaltta Muratpaşa imzası
Asfaltta Muratpaşa imzası