Advert

“SAVCILIĞA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDUK”

Manavgat Esnaf Sanatkârlar Odası Başkanı Hasan Çelik ve yönetim kurulu üyeleri oda ve Manavgat Esnaf Ticaret (MEST) Şirketiyle ilgili spekülatif haberlerden dolayı esnaf odasının yargısız infaza mahkum edildiğini belirterek, MEST şirketiyle odanın bağlant

“SAVCILIĞA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDUK”
Bu içerik 75 kez okundu.
Advert

MESO Başkanı Hasan Çelik yaptığı açıklamada :” Bilindiği üzere Manavgat esnaf odası yönetimine 11 Ocak 2014 de yapılan genel kurulda esnaflarımızın destekleriyle seçildik.16.01.2014 günüde oda yönetimini devraldık. Biz yönetime geldiğimiz de esnaf odasının mestle ilgili bilgilerine baktık 28/02/ 1997 yılında kurucu ortak olunan şirkete 05.02.1998 tarihinde hisse alımı yapılmış olup odanın % 42 hissesi olduğunu gördük” dedi.

 

Hisselerimiz i iyi ki satmışız

 

Bu arada yani şirketin kurulduğu günden bugüne şirketten odaya hiçbir şekilde kar payı aktarılmamıştır diyerek açıklamasına devam eden Başkan Çelik :” Biz yönetime geldiğimizde eski başkana şirketle ilgili düşüncelerimizi aktararak yönetiminde söz hakkımızın olmadığı bir şirkette hissemizin olmasının bir anlamı olmayacağını söyledik ve biz hisselerimizi devredelim dedik. Uzun süren görüşmelerden sonra 11/03/2015 tarihli yönetim kurulu kararı ve  01/ 07 /2015 tarihinde noter satışıyla hisselerimizi   Atila Yıldız, Hüsnü Kubilay Bulut ve Ramazan Ünal’a eşit bir şekilde  300 bin TL karşılığında devrettik. Bu paranın 100 bin TL’sini tahsil ettik. 200 bin TL bugün itibariyle bu şahıslardan odamızın alacağı bulunmaktadır.100 bin TL’lik günü geçmiş alacak için Manavgat icra müdürlüğünde gerekli işlemleri başlattık. Geriye kalan 100 bin TL’lik alacağımızın vadesi dolmamış olup vadesinde ödeme yapılmadığı takdirde yasal işlem yapılacaktır. Yılbaşı gibide bu şirketin borçlarından dolayı garanti bankası Antalya onuncu icra müdürlüğü 2016/1276 esas sayılı icra dosyasından dolayı odamızın banka hesaplarına bloke koydular. Odamızın hizmet binasına ve araçlarımıza haciz konuldu. Ayrıca Akbank’a olunan kefillikten dolayı Manavgat birinci icra müdürlüğünün 2016/442 esas sayılı icra dosyasıyla odamızın hizmet binası ve araçlarına haciz işlemi yapılmıştır.

 

 

Odayı kefil etmiş

 Eski oda Başkanı Atila Yıldız, Garanti Bankası ve Akbank’a odayı süresiz olarak kefil etmiştir. İki banka dışında kefaletimiz olan banka olup olmadığını bilmiyoruz. Bugün itibariyle bize ulaşan, başka bir kefalet yok. Bilindiği gibi Manavgat esnaf ve sanatkârlar odası yarı resmi bir kurumdur ve belli bir kanunla yönetilmektedir. Esnaf ve sanatkârlar 5362 sayılı kanuna göre yönetilir bu kanunda oda başkanının yetkileri belirtilmiş olup başkan kanundaki yetkilerini genel kurul ve yönetim kurulu kararlarını uygular ve bu kanunun 54. maddesinde esnaf sanatkârlar meslek kuruluşlarını temsil ve ilzama başkan yetkilidir. Başkanın bulunmadığı zamanlarda, yönetim kurulunca yetkilendirilmiş olan başkan vekili temsil ve ilzam görevini ifa eder. Esnaf ve sanatkârlar meslek kuruluşlarını,  başkan veya başkan vekili ile genel sekreterin müşterek imzaları bağlar demektedir. Bizde yapmış olduğumuz incelemelerde borçlanma ve kefil olmak için yönetim kurulu kararı olmadığını gördük.

 

Yıldız hakkında suç duyurusu

 

Eski başkanın yönetim kurulu kararı ve genel sekreterin imzası olmadan müteselsil kefil olarak borçlara imza attığı için, avukatımız aracılığıyla menfi tespit davası açtık. Aynı mahkemeden karar çıkartarak bankaların blokedeki paralarımızı dava bitimine kadar çekememeleri için yüzde on beş teminat yatırdık. Eski başkan hakkında 25/03/ 2016 tarihinde de Manavgat cumhuriyet başsavcılığına görevi kötüye kullanmaktan suç duyurusunda bulunduk. Bizim burada birilerini yargılamak veya kendimizi yargının yerine koymak gibi bir düşüncemiz yok. Biz sadece yasal süreci sizlerin aracılığıyla kamuoyunun ve üyelerimizin bilgilerine sunuyoruz. Bundan sonraki süreçte de her türlü yasal haklarımızı sonuna kadar kullanmaya devam edeceğimizi kamuoyuna ve üyelerimize sizler aracılığı ile saygıyla bildiririz” dedi.

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
CHP'li Budak: Hükümet'in ekonomi paketi sorun çözmez
CHP'li Budak: Hükümet'in ekonomi paketi sorun çözmez
Manavgat Belediyesi'nden kent mobilyası imalatı
Manavgat Belediyesi'nden kent mobilyası imalatı