Advert
Advert
Advert

ESNAF SÜTTEN ÇIKMIŞ ‘AK’ KAŞIK MIDIR?

Turizmin geldiği noktayı sadece basiretsiz siyasetçilere yüklemek doğru mudur? Yıllarca bu sektörden ekmek yiyen esnaflarımız sütten çıkmış ‘AK’ kaşık mıdır? Sevgili esnaf kardeşim önce aynaya bakacak, geçmişinle yüzleşeceksin! Kazıkladığın turist aileler

ESNAF SÜTTEN ÇIKMIŞ ‘AK’ KAŞIK MIDIR?
Bu içerik 51 kez okundu.
Advert

1 Liraya alıp 50 liraya sattığın imitasyon malların vicdani hesabını kendince sorgulamalısın. Komşu esnafının etnik kökeninden dolayı galeyana gelip provokatörlerle bir olup işyerlerini yakmayacaktın. Bu örnekleri çoğaltmak elbette ki mümkün. Ancak bu sıkıntılı ortamda belikli dalaşacak birilerini arıyorsunuz müsebbibi biz basın mensupları olmayalım.  Belek’te esnafların kepenk, taksicilerin kontak kapatma eylemi üzerine bir yazıya başlamıştım ki, Antalya Körfez Gazetesi köşe yazarı sevgili İdris Özyol’un aynı paralelde kaleme aldığı yazısını okudum. Bunun üzerine fazla söze gerek yok diyerek, İdris Özyol’un o güzel yazısını sizlerle paylaşıyorum.

 

Hem ağlarım, hem AKP’ye oy veririm

 

Belek, Kadriye ve Boğazkent’te esnaf, “İşler kesat. Oteller bize müşteri göndermiyor. Yöneticiler çare bulmuyor. Siyasetçiler ayağımıza gelmiyor” diye isyan etti. Taksiciler kontak kapattı. Çarşı esnafı kepenk indirdi. Önce bu beldelerin bağlı olduğu Serik’in 1 Kasım’daki sandık sonuçlarına bakalım: 7 Haziran’da yüzde 35.8 oy alan AKP, 4 ay sonra 1 Kasım’da oylarını yüzde 42.5’a yükseltmiş. CHP yüzde 31.4’ten yüzde 29.7’ye, MHP ise yüzde 27.1’den yüzde 23.7’ye düşmüş. Bu esnaf taifesi ve aileleri ‘kutlu yürüyüş’e akın etmişler 1 Kasım’da. İstikrara oy vermişler. CHP ve MHP’den, bir miktar da HDP’den oylar iktidarın sandığını doldurmuş. Şimdi de, “İş yapamıyoruz, kredimizi, borcumuzu, kiramızı, vergimizi ödeyemiyoruz. Vergi daireleri borçlarımızdan dolayı banka hesaplarımıza bloke haciz koyuyor. Bankalar turizm esnafını riskli esnaf sınıfına koyup kredi vermiyor” diye ağlıyorlar.

 

Komşunun dükkânını yakmıştın

 

Ne yaptı bu Belek, Kadriye, Boğazkent esnafı? Mesela bir psikopatın peşine düşüp HDP’nin seçim bürosunu bastılar 7 Haziran öncesi. Öyle ya, Kadriye, Belek küçük bir köy. Dünya duymaz. Oysa herkesin gözü Türkiye’deydi o günlerde. Alman da duydu, İngiliz de, Fransız da. Yine o günlerde Alanya’da, Manavgat’ta Kürtlerin dükkânlarını yaktılar. Alanya’da HDP İlçe Binası’nı ateşe verdiler. Ellerinde listeler vardı. Özellikle hava parası yüksek, mevkisi iyi dükkânlara, restoranlara daldılar. Kürtleri iş yapamaz, çalışamaz hale getirip, boşalan dükkânlara çöktüler. Nasıl olsa dünyanın haberi olmaz. Bunlar akıllı, dünya aptal. Bir iki provokatör bayrak açınca arkasına takılıp komşusunu dövmeye, dükkanını yakmaya, malını yağmalamaya koştular. Taksiler peş peşe dizilip korna çalarak dolaştı kent sokaklarında. Turistler açısından ne kadar huzurlu, sessiz, güvenli bir kent değil mi?

 

Bayrak yerine çakma tişört salla

 

Erdoğan’ın ‘bizzat talimatıyla’ Rus uçağı düşürülünce milli duyguları tavan yaptı. Avuçları patlayıncaya kadar alkışladılar. Sosyal medya Antalya esnafının hamasi mesajlarından geçilmedi. Rus uçağını düşürmekle Antalya sahillerinde ‘Rus hatun düşürmek’ arasında illiyet kurup birbirinden iğrenç espriler yaptılar. Bu yoz, ahlaksız, sığ, beyinsiz sözler ışık hızıyla yayıldı Facebook’ta, Twitter’da. Sonra ne oldu? Rus turist neredeyse sıfırlandı. Alman turist yarı yarıya düştü. İşler durdu, kiralar ödenmez oldu, yakında çekler, senetler de patlar. Ağzınız sulanarak yazdığınız ‘Rus düşürme’ fantezileri hayal oldu; kendiniz sokağa düştünüz. Tamam, Kürtleri kovdunuz, Antalya dışından gelenlere çöktünüz, her yerleri bayraklarla donattınız, iki tane psikopat görünce arkasına takılıp bağırdınız, çağırdınız. Şimdi kime çakma tişört satacak, 500 metrelik yolu dolandıra, dolandıra 5 kilometreye çıkartıp üteceksiniz?

 

Turizm barış, barış da ekmektir

 

Sen bunu hak ettin kardeşim. Ülkenin doğusu yanarken, batısında mangal yapamazsın. Her yerinde bombalar patlarken, sen dükkânının önünde tavla atamazsın. Memleketin gazetecileri içeri tıkılırken, sen burada çekirdek çıtlatamazsın. Sokakta çocuklar vurulurken, sen kahveni höpürdetemezsin. O yangın, o katliam, o baskı gelir seni de bulur. Gidenin arkasında döktüğün suyu, gün gelir senin ardından da dökerler. Özgürlük, wwwkrasi, barış ekmektir. Kaç kere söyledik sana; anlamadın. Bunların olmadığı ülkeye kimse gelmez. Bu memleketin adı kan, ölüm, terör, baskı, zulüm ülkesine çıkmış. Bütün bunlar olurken, turistlerin göbek atarak gelmeye devam edeceğini mi sanıyorsun? Rus beyinsiz, Alman aptal mı? Ülkeyi kan gölüne çeviren, dışarıdaki itibarını sıfırlayan, ekonomiyi bıçak sırtına getiren, dost bırakmayan, herkesi düşman eyleyen bu iktidara oy vermeye devam ettiğin sürece daha çok batar, daha çok bağırırsın. Barışı, kardeşliği, wwwkrasiyi dene. Turizm böyle bir şeydir zaten.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
HİNDİSTAN ZİYARETİ  MEYVELERİNİ VERİYOR
HİNDİSTAN ZİYARETİ MEYVELERİNİ VERİYOR
Efsaneler Kupası Galatasaray’ın
Efsaneler Kupası Galatasaray’ın