Advert

BUDAK: “GELİR TESTİ BORCU BIKTIRDI”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Çetin Osman Budak, gelir testi sisteminin sağlıklı işlememesi nedeniyle yurttaşların sürekli olarak Sosyal Güvenlik Kurumu’na borçlandırıldığına dikkat çekerek, “Antalya’da 63 bin kişi, 118 milyon lira borçlu. İşi gücü olmayan,

BUDAK: “GELİR TESTİ BORCU BIKTIRDI”
Bu içerik 284 kez okundu.
Advert

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak’ın gelir testi uygulamasıyla ilgili soru önergesini Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu yanıtladı. Soylu, Antalya ilinde gelir testi yaptırma yükümlülüğünde bulunan 63 bin 179 kişinin gelir testi yaptırmadığını ve toplam 117 milyon 938 bin 399 TL borçlu durumda olduklarını, Antalya’da kişi başı borç tutarının bin 866 TL olduğunu söyledi. Bu durumdaki kişiler için borç yapılandırma düzenlemesi yapıldığını kaydeden Soylu, “Bu kapsamda Türkiye genelinde 15 bin 668 kişi, Antalya’da ise 76 kişi başvuru yapmıştır. Antalya’da başvuran 76 kişinin, yapılandırılan borç tutarı 76 bin 233 TL’dir” dedi.

 

İŞİ OLMAYANA HASTALANMAK YASAK

 

Genel sağlık sigortası kapsamında getirilen “gelir testi uygulaması”nın milyonlarca yurttaş için ağır mağduriyetlere yol açtığına dikkat çeken Budak, “Hiçbir sosyal güvencesi olmayan, çalışmayan yurttaşlardan gelir testi yaptırması isteniyor. Gençlerin, anne-babasının geliri, asgari ücret düzeyinde ise sağlık yardımı alabilmesi için prim ödemesi gerekiyor. Bir anlamda  ‘İşin yoksa hasta olma, sağlık hizmeti de alamazsın’ deniyor. İşi olmayan gençlere aileleri destek oluyor ama bunun üzerine bir de ailelere sağlık faturası çıkarılması haksızlıktır. Yaklaşık 5 milyon yurttaşımızın borcu ve 11 milyar TL düzeyine yaklaşmış. Bu miktarda borcu kimsenin ödemesi mümkün değil” dedi.

 

AF ÇÖZÜM DEĞİL SİSTEM DEĞİŞMELİ

 

Gelir testi uygulamasıyla ilgili sürekli “af” niteliğinde düzenlemeler yapıldığına dikkat çeken Budak, “Sistem işlemiyor. Yurttaşlarımız da sürekli borçla uğraşmaktan bıkmış durumda. Sürekli borç yapılandırma düzenlemesi yapılması bunun kanıtı. 18 yaşını aştığı halde gelir getirici bir işte çalışmayan, üniversiteye geç başladığı ya da ikinci bir üniversite okuduğu için 25 yaşını aşan kişiler için yeni bir düzenleme yapılması, kapsamlı ve gerçekçi bir düzenleme yapılması zorunludur” dedi.

 

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
 ‘Sonbahar Şiir Gecesi’ duygulandırdı
‘Sonbahar Şiir Gecesi’ duygulandırdı
Vali Münir Karaloğlu Gazipaşa'yı ziyaret etti
Vali Münir Karaloğlu Gazipaşa'yı ziyaret etti