Advert

Kadınlar Günü’nde Özgecan’ı ölümsüzleştirdiler!

CHP Manavgat İlçe Örgütü Kadın Kolları Başkanlığı’nın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla bir dizi etkinlik düzenledi. CHP’li kadınlar, Atatürk anıtına çelenk sunumunun ardından Sarılar Mahallesi’ndeki ormanlık bir alana geçtiğimiz yıl vahşice k

Kadınlar Günü’nde Özgecan’ı ölümsüzleştirdiler!
Bu içerik 72 kez okundu.
Advert

CHP İlçe Örgütü’nün 8 Mart etkinliğine Belediye Başkan Yardımcıları Aydın Öz, Sebahat Çevik, parti yöneticileri ile çok sayıda partili katıldı. Cumhuriyet Meydanı’ndaki tören saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Atatürk Anıtı’na çelenk konulmasından sonra partili kadınlar vatandaşa karanfil dağıttı. Daha sonra Sarılar Mahallesi’ne gidildi.

 

‘Özgecan Yasası” biran önce çıkarılmalıdır

Özgecan Hatıra Ormanı tabelası önüne gelen CHP İlçe Başkanı Av. Aliye Coşar ile partili kadınlar hatıra fotoğrafı çektirdi. İlçe Başkanı Aliye Coşar burada yaptığı basın toplantısında şu ifadelere yer verdi:

8 Mart’ta  ABD'nin New York kentinde 1857 tarihinde 40.000 dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları istemiyle bir tekstil fabrikasında greve başlaması nedeniyle  polisin işçilere saldırması ve işçilerin fabrikaya kilitlenmesi, arkasından da çıkan yangında işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucunda 129 kadın işçi can vermiştir. Bu yaşanan acı olaydan sonra 8 Mart   Birleşmiş Milletler tarafından uluslararası bir gün olarak kabul edilmiştir. Ülkemizde ise 1921 yılından beri “Emekçi Kadınlar Günü” olarak kutlanmaya başlanmıştır.

 

İşgücünün üçte ikisi kadındır

Dünya nüfusunun yarısını oluşturan kadınlar toplam işgücünün üçte ikisini oluşturmaktadır. Ama bu oranlara göre dünya gelirinin %10 unu almakta ve dünyanın tüm mal varlığının %1 ine sahip bulunmaktadır. Kadınların eğitim ve öğretim hakkı bile engellenmektedir. Ülkemizde 6 yaş ve üzerinde okuma yazma bilmeyen erkek oranı 1,32 iken kadın oranı %6,44 dür. Ulu Önder Atatürk,  dünyanın birçok ülkesinden önce seçme ve seçilme hakkını bizlere vermiştir. Mecliste dahi kadın temsili %15 tir. Toplumun her alanında kadınlar eşitsizliğe ve adaletsizliğe mahkûm edilmektedir. Kadının emeğinin tam karşılığının verilmediği ve nasıl sömürüldüğünü hepimiz görmekteyiz.

Çocuk gelin sayısı artmaktadır

Çocuk gelinlerin sayısı her geçen gün artmaktadır. Kız çocukları okula gitmesi gerekirken evlendirilmektedir. Bu oranların düşmesi için gerekli yasal düzenlemeler ve etkin politikalar üretilmelidir. Toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması için yapılması gerekenlerin başında kadınların eğitilmesi,  hak ve sorumluluklarında eşitlik, eşit fırsatlar sağlanması, kadınları desteklemek ve kadın istihdamını artırmaktır.

 

AK Parti iktidarında kadına şiddet artmıştır

Günümüzde her üç kadından biri şiddete maruz kalmaktadır. Ülkemizde ise AKP’nin 13 yıllık iktidarında kadına şiddet yaklaşık % 1400, cinsel tacizler % 449 artmıştır. Kadın katillerine saygın tutum indirimleri uygulandığı günümüzde şiddet mağduru kadınlarımızın sayısı gittikçe artmaktadır. CHP’nin, kadına yönelik suçlarda cezaların artırılmasını ve ceza indirimlerinin kaldırılmasını öngören ve “ Özgecan Yasası” olarak adlandırılan kanun teklifinin biran önce yasallaşmasın diliyoruz. Özgecan, sadece Türkiye’de değil dünya çapında kadına yönelik şiddetin simgelerinden biri haline gelmiştir. Okulundan evine dönen genç bir kızın başına gelen bu insanlık dışı olay, kadının hayatın her alanında can güvenliğinden yoksun hale getirilişinin en önemli örneklerinden biri oldu. Bu nedenle, dikilen her ağacı Özgecan nezdinde şiddet kurbanı bütün kadınlara armağan ediyoruz. Dileğimiz, diktiğimiz fidanlar boy atarken, ülkemizde ve yeryüzünde bütün kadınlara hak edilen koşulların sağlanması ve şiddetin sona ermesidir.  Birlik, dayanışma ve mücadele günü olan bütün kadınlarımızın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününü kutluyor, adalet, özgürlük ve eşitlik bütün kadınların hakkı olduğu için bunları elde edinceye kadar mücadelemize devam edeceğimizi bildiriyoruz.”

 

Basın açıklamasının ardından Özgecan anısına partililer tarafından yüze yakın fidan dikildi.

 

 
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
CHP'li Budak: Hükümet'in ekonomi paketi sorun çözmez
CHP'li Budak: Hükümet'in ekonomi paketi sorun çözmez
Manavgat Belediyesi'nden kent mobilyası imalatı
Manavgat Belediyesi'nden kent mobilyası imalatı