Advert

CHP’li Kara, Antalya’nın Sorunlarını Bütçe Konuşmasında Dile Getirdi

CHP Antalya Milletvekili Dr. Niyazi Nefi Kara, 2016 Bütçesi üzerine TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada Antalya tarımının sorunlarına değindi.

CHP’li Kara, Antalya’nın Sorunlarını Bütçe Konuşmasında Dile Getirdi
Bu içerik 76 kez okundu.
Advert

Milli Savunma Bakanlığı, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile bağlı kuruluşların 2016 bütçesi üzerinde söz alan CHP’li Kara, ülkenin ne güvenliğinin, ne tarımının ne de biliminin bu Hükümetçe yönetilemediğini söyledi.

 

Milli Savunma Bakanı’na 7 Haziran’dan sonra ülkede yaşanan güvenlik zafiyet ve sorunları üzerinden yüklenen Kara, Genelkurmay Elektronik Sistemler Komutanlığı’nın MİT’e bağlandığını hatırlatarak MİT’in her türlü olayda uykuya daldığını Suruç, Ankara Garı, Sultanahmet ve en son Ankara Merasim Sokak’ta yaşanan patlamalarla bunun açıkça görüldüğünü belirtti.

 

‘’Yanlış Dış Politika Ekonomi ve Kalkınmada Çöküşe Neden Oldu’’

 

Konuşmasının büyük bölümünde Antalya’nın tarım sektörünün sıkıntılarına değinen CHP Antalya Milletvekili Dr. Niyazi Nefi Kara, AKP’li bakanların uzun süredir tarımın sorunlarına ilgisiz kaldığını söyledi. İşçilik, gübre, mazot, elektrikli sulama maliyetlerinin sürekli artmasına karşılık ürün fiyatlarının aynı kaldığını ifade eden Kara, Rusya’nın ambargosunun yaş sebze, meyve ihracatında büyük bir çöküşe yol açtığını belirtti.

 

2016 Ocak ayında narenciye ihracatında, 2015 yılı Ocak ayına göre miktar bazında yüzde 34, değer bakımından yüzde 38 gerileme yaşandığını, yaşanan kayıpların kısa vadede yeni pazarlar ile kapanmasının mümkün olmadığını, ürünlerde yüzde 60-80 oranında fiyat düşüşleri oluştuğunu söyleyen Kara, sadece 2016’nın ilk iki ayında domates ihracatının yüzde 50, yaş meyve sebze ihracatının yüzde 32 azalış kaydettiğini ifade etti.

 

2015 yılında 40 milyon dolara yaklaşan parasal büyüklükteki domates ihracatının 20 milyon dolara indiğine ve 23 milyon dolarlık Rusya’ya domates ihracatının ise konulan ambargo nedeniyle gerçekleşmediğine değinen Kara, Hükümetin yanlış dış politikasının ekonomi ve kalkınma politikalarının hem Antalya hem de Türkiye ekonomisine kısa vadede büyük zararlar verdiğine dikkat çekti.

 

Başbakanın geçtiğimiz haftalarda açıkladığı Turizm Teşvik Paketi’ne de değinen CHP’li Kara, sadece son 1 ayda Alanya’da 111 otelin satışa çıkarıldığını hatırlatarak Hükümetin ‘’400 bin kişi getirene destek vereceğiz’’ politikasının iyi niyetli bir varsayım olduğunu belirtti.

 

Demre Hükümetin Gündeminde Değil

Son olarak Demre’de yaşanan hortum felaketinden sonra Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’in de bölgeye gittiğini hatırlatan CHP Milletvekili, Bakan’dan Demre için hazırlanan planı ve ayrılan ödeneği öğrenmek istedi. Bakan Genel Kurul’da verdiği yanıtta, Afet ödeneği tahsisi için Başbakanlık Ekonomik, Sosyal ve Kültürel İşler Başkanlığı’na bilgi verildiğini ve sigortalı olmayanlarla ilgili çalışmanın halen devam ettiğini belirterek Demre’de yaşanan felaketin ve üreticinin zararlarının gündemlerinde olmadığını itiraf etti. 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
CHP'li Budak: Hükümet'in ekonomi paketi sorun çözmez
CHP'li Budak: Hükümet'in ekonomi paketi sorun çözmez
Manavgat Belediyesi'nden kent mobilyası imalatı
Manavgat Belediyesi'nden kent mobilyası imalatı