Advert

EXPO Alanı TOKİ’ye mi DEVREDİLECEK?

CHP Antalya Milletvekili Devrim Kök, Expo 2016’yı Başbakan Ahmet Davutoğlu’na sordu. İtalya Expo’ya 145 ülke katılırken, Antalya Expo’ya katılımın şubat ayı itibarı ile 16-17 ülke civarında olmasının nedenlerini soran Kök, özellikle Expo fuar alanının TOK

EXPO Alanı TOKİ’ye mi DEVREDİLECEK?
Bu içerik 77 kez okundu.
Advert

Antalya Expo’nun taşıdığı soru işaretlerini Başbakan Ahmet Davutoğlu’na soran Cumhuriyet Halk Partisi Antalya Milletvekili Devrim Kök, Özellikle Expo fuar alanının TOKİ’ye devredilmesi konusundaki sorusu dikkat çekti. Expo 2016’nın maliyetini ve katılımcı sayısının yetersizliğinin yanı sıra Serik girişinde yapılan köprünün taşıdığı soru işaretlerini de  Başbakan Davutoğlu’na soran Kök, açıklamasında şu sözlere yer verdi:   

 

Expo 2016’yı Başbakana Sordu

 

Antalya Expo 2016 için yapılan ve yer seviyesinden 100,7 metre yüksekliğe ulaşan Expo Kulesi ile ilgili olarak, inşaat sahasının pamuk tarlalarının ortasında olduğu, Expo 2016’nın maliyetinin 2.25 milyar TL civarında olduğu, yerleşim yerlerine uzak olması, arazinin yılda birkaç kez sel baskınına maruz kalması nedeniyle turizm açısından kullanıma elverişli olmadığı ve Expo 2016’ya katılacak ülke sayısının çok az olması nedeniyle, ülkelere fuara katılmaları için masraflarının Türkiye tarafından karşılanma sözü verildiği iddialarının basında ve kamuoyunda yer aldığını ifade eden Devrim Kök, Başbakan Ahmet Davutoğlu’ndan 4982 sayılı Bilgi Edinme Yasası kapsamında Expo 2016’yı sordu.

 

TOKİ’ye mi devredilecek?

 

Bununla birlikte proje kapsamında yapılan  Expo Kulesinin kent merkezine 20 km. uzaklıkta olduğu, bulunduğu yerin, Aksu Ovası olarak bilinen pamuk tarlalarının içinde yer aldığı, kuleye en yakın yerleşim alanının 5 ila 10 km arasında olması nedeniyle Expo Kulesinin turistik amaçlı kullanılmasının mümkün olmadığı iddialarına  da yer veren Kök, Başbakan’dan  “1121 dönümlük alanda yapılan fuar inşaatının yapıldığı alanın aslında dere yatağı olduğu, yılda birkaç kez sel baskınlarının yaşandığı, açılışa yetiştirilmek için kulenin temelinde fore kazık kullanılmadığı, fuar bittikten sonra bu alanın TOKİ’ye devredileceği doğru mudur? Expo kulesinden beklenen turizm geliri yıllık ne kadar diye sordu.”

 

Katılımın azlığı dikkat çekici

 

Şubat 2016 tarihi itibariyle Expo 2016 fuarına katılacağını bildiren ülke sayısının henüz 16-17 civarında olduğunu kaydeden Kök, bu ülkelerin adları sır gibi saklanıyor. Hatta bazı ülkelere sırf Expo 2016’ya katılsın diye sübvansiyonlar uygulandığı, masraflarının Türkiye tarafından karşılanacağının söylendiği iddiaları var. İtalya’da yapılan Expo’ya yaklaşık 145 ülkenin katıldığını düşünürsek şu ana kadar Türkiye’ye başvuran katılımcı ülke sayısının 16-17 civarında olması düşündürücüdür.

 

Serik köprüsünde soru işaretleri

 

Ayrıca, 2015 Kasım ayında Antalya'da toplanan G-20 zirvesi için Serik girişine yapılan köprü ile ilgili olarak basında ve kamuoyunda ciddi suçlamalar olduğunu ifade eden Kök, Başbakan Ahmet Davutoğlu’na köprünün ihale bedelini, keşif artışı yapılıp yapılmadığını, ayrıca bu köprü için bu güne kadar yapılan ihale sayısı ve toplam harcama tutarı ne kadar olduğunu, köprünün inşası sırasında zemin güçlendirmesi yapılmadığı için çöktüğü, bu nedenle göçen yerlerin yeniden yapıldığı, yapılan harcamaların bu nedenle iki katına çıktığı doğru mudur? diye sordu. Kök, “eğer bu iddialar doğru ise yüklenici firmadan herhangi bir tazminat talep edilmesi gerekir. Tazminat talep edilmedi ise nedeni açıklanmalıdır” dedi.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
CHP'li Budak: Hükümet'in ekonomi paketi sorun çözmez
CHP'li Budak: Hükümet'in ekonomi paketi sorun çözmez
Manavgat Belediyesi'nden kent mobilyası imalatı
Manavgat Belediyesi'nden kent mobilyası imalatı