Advert

BİTSİN ARTIK BU ÇİLE!

Manavgat’ın Sarılar Mahallesi 3116 Sokak üzerinde yer alan Şelale konutlarının kanalizasyon bağlantısı olmadığı için ormanlık alana bırakılan atık suların oluşturduğu koku mahalle sakinlerini isyan etme noktasına getirdi. Mahalleli bitsin artık bu çile di

BİTSİN ARTIK BU ÇİLE!
Bu içerik 87 kez okundu.
Advert

 Kurumlar birbirlerini suçluyor

 

Daha önce Sarılar Belediyesi sınırları içerisinde yer alan bölgede eski bir terfi istasyonun bulunduğunu ifade eden mahalle sakinleri, bölgenin imara açılmasıyla yerleşim yerlerinin yapıldığını, bu yeni yerleşim yerleri yapılırken alt yapının geliştirilmediği ve revize edilmediğini dile getirdiler. Yeni yapılan binalarla birlikte terfi istasyonunda herhangi bir yenileme ve geliştirme çalışmasının olmadığını belirten mahalle sakinleri, mevcut terfi istasyonunun bölgeye yetmediğini, konutların kanalizasyon giderlerinden ve terfi istasyonundan kanalizasyon atıklarının sızarak orman içerisine aktığını söylediler. Mahalle sakinleri ayrıca kurumların suçu birbirlerinin üzerine atmalarındanda dert yandılar.

 

Yetkililerden yardım bekliyorlar

 

Çevreye dayanılmaz bir koku veren terfi istasyonu sebebiyle vatandaşlar cam, pencere açamaz duruma geldi. Mahalle sakinleri yapılaşmanın terfi istasyonu çevresinde olmasından ötürü terfi istasyonunun revize edilmesi gerektiğini belirterek ASAT ve Büyükşehir Belediye ekiplerinin bu konuda kendilerine yardım etmesini bekliyor.

 

 

Sorumluluk ASAT’da

 

Büyükşehir yasasından önce Sarılar Belediyesi sınırlarında olan bölgede alt yapı yapılmadan imara açıldığını belirten mahalle sakinleri, yasadan sonra ASAT’ın sorumluğuna geçen bölge için birçok defa ASAT yetkilileriyle irtibata geçtiklerini, kendilerine yapılması konusunda söz verilmesine rağmen uzun süredir herhangi bir çalışmanın olmadığını söylediler. Mahalle sakinleri 150’ye yakın konut sahibinin de imzasını alarak Manavgat Kaymakamlığı’na başvurduklarını belirterek, “Bu sızıntılar kötü kokunun yanında çevreye de büyük zarar veriyor. Konutların kanalizasyon atıkları giderlerden sızarak orman içerisinde pis kanallar meydana getirdi. Bu kanallar hem insan sağlığı hem de çevre sağlığı açısından büyük sıkıntılar doğuracaktır. Ayrıca, kanalda sivri sinek sorunu da medya geliyor. Yetkililer tarafından her ne kadar ilaçlama yapılsa da herhangi bir faydası olmamaktadır. İlaçlama için harcanan para da boşa gitmektedir. Yetkililerin bir an önce vatandaşın isyanına kulak vererek bu sıkıntımızı çözmesi gerekmektedir” dediler.

  

 

Manavgat Belediyesi iki kez tutanak tuttu

 

 

Konuyla ilgili bilgisine başvurduğumuz Manavgat Belediye yetkilileri ise, söz konusu alandaki mevcut kanalizasyon alt yapısı sorunuyla ilgili yetkileri olmadığını yetkinin Büyükşehir Belediyesi’nde olduğunu ve dolayısıyla ASAT’ın sorumluluğunda olduğunu söylediler. Maavgat Belediyesi yetkilileri ayrıca kanalizasyon alt yapısı olmayan Şelale Konutları için iki kez tutanak tuttuklarını ve mevcut alandaki sorunu Mart ve Mayıs aylarında bir üst yazıyla ASAT yetkilileri ile İl Çevre Müdürlüğü’ne bildirdiklerini ifade ettiler. Üç bloktan oluşan Şelale Konutlarından alanın kuzey cephesindeki tepe arkasına bakan tali yola kanalizasyon suyu akmakta ve akan bu suların ormanı tehtid ettiği ve ayrıca kanalizasyon rögar kapaklarının olmadığı görülmüştür.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
CHP'li Budak: Hükümet'in ekonomi paketi sorun çözmez
CHP'li Budak: Hükümet'in ekonomi paketi sorun çözmez
Manavgat Belediyesi'nden kent mobilyası imalatı
Manavgat Belediyesi'nden kent mobilyası imalatı