Advert

Futbol Ve Siyaset

Futbolun öyküsü, zevkten zorunluluğa uzanan hüzünlü bir öyküdür. Spor bir sanayi dalına dönüştüğü oranda, iş olsun diye oynandığı zamanki güzelliğinden bir şeyler kaybetmiştir.

Futbol Ve Siyaset
Bu içerik 378 kez okundu.
Advert

Futbolun öyküsü, zevkten zorunluluğa uzanan hüzünlü bir öyküdür. Spor bir sanayi dalına dönüştüğü oranda, iş olsun diye oynandığı zamanki güzelliğinden bir şeyler kaybetmiştir. Özellikle son yıllarda futbol, işe yaramaz her unsuru reddetmektedir; kar getirmeyen her unsurda ‘işe yaramaz’ olarak kabul edilmektedir.

Çocukların balonla oynaması gibi, ya da kedinin yün yumağıyla oynaması gibi, yetişkin bir insanı biran için çocuk kılan davranışlar kimseyi ilgilendirmiyor artık. Balon kadar hafif bir topla dans eden balet ya da yuvarlanan yumak; oynandıklarının farkına varılmadan oynanan saatsiz, hakemsiz ve nedensiz oyunlarla ilgilenen yok.

Futbol oyunu, oyuncusu az, izleyeni çok bir gösteriye dönüştü. Bu artık zevk vermezse de seyirlik bir futbol. Bu gösteri günümüzün en karlı gösterilerinden biri ve artık oynanması için değil, oynanmasının engellenmesi için düzenleniyor. Profesyonel sporun teknokratları, futbolu sırf sürate ve güce dayalı, mutluluğa boş vermiş, fantezinin gelişmediği, cüretin yasaklandığı bir spor haline getirdiler.

 Futbolun bütün bu olumsuzluklarına rağmen bereket çok enderde olsa hala sahalarda kuralların dışına çıkarak, sırf bedensel bir zevk uğruna, yasaklanmış özgürlük serüvenine atılan, rakip takımı, hakemi ve tribündekileri şahlandıran bir yüzsüz futbolcu çıkıyor.

 Alanyaspor ile Adana Demirspor arasında süper lige yükselme maçını izlerken bu düşüncelere kapıldım. Öncelikle Alanyaspor’u bu başarılarından dolayı yürekten kutluyorum.

 Umarım Alanyaspor birilerinin değil halkın takımı olma yolunda dev adımlar atar ve ülke genelinde taraftar bulur.

 Ve de umarım ki, Alanyaspor yine o birilerinin para transferlerine aracılık yapan bir futbol kimliğine bürünmez…

 Süper Lig’de yolun açık olsun Alanyaspor…

 Halil Gubaş

 Manavgat Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odasının 4-5 Haziran günlerinde seçimi var. İki grubun yarışacağı seçim heyecanlı geçeceğe benzer. Her grup oluşturdukları listelerle üyeleri gezerek kendilerini ifade etme çabasında. Bu arada olaylı bir şekilde başkanlık koltuğuna oturan mevcut Başkan Halil Gubaş, sessiz sedasız veda turlarına devam ediyor. Gubaş, geçtiğimiz günlerde oda başkanları ve bazı gazetecilerle bir araya gelerek süreç içerisinde birlikte çalışmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Oda başkanlarının yanı sıra bazı gazetecilere de onurluluk vererek veda etti. Bu onurluluktan bende payıma düşeni aldım. Bu nazik davranışından dolayı kendisine sonsuz teşekkür ederim. Halil Gubaş ile siyaseten hiçbir zaman bir araya gelmedim ama onun insani duygularına hep saygı duydum ve de duymaya da nefesim yettiği sürece devam edeceğim.

İnsanı değerli kılan içerisinde barındırdığı sevgidir. Sevgi ve saygının olmadığı yerde siyasetinde insan olmanın da bir önemi yok…

 

Yolun açık olsun sevgili Halil Gubaş.

 
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Konyaaltı Belediyesi barınağında 233 yeni doğum
Konyaaltı Belediyesi barınağında 233 yeni doğum
Asfaltta Muratpaşa imzası
Asfaltta Muratpaşa imzası