Advert

DEVRİM’in adı yeniliktir ( BİR PORTRE)

Her yenilik yeni bir başlangıcın ve umudun simgesidir. Umuda giden yolda ciddi çalışmalar yapmak sabır, özveri ve metanet ister.

DEVRİM’in adı yeniliktir ( BİR PORTRE)
Bu içerik 62 kez okundu.
Advert

Şayet siyaset sahnesinde yer alan bir şahsiyetseniz iseniz bu çabalar ülke adına daha bir anlam kazanır. CHP Antalya milletvekili Parti Meclisi Üyesi Devrim Kök’ün, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu tarafından Parti Örgütü, Örgüt Yönetimleri ve Yurtdışı Örgütlenmeden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Tekin Bingöl’ün yardımcısı olarak atanması Antalya ve Manavgat’ta sevinçle karşılandı.

Devrim Kök, hatırlanacağı gibi Antalya coğrafyasında parti içerisinde en çok eleştirilen isimlerin başında gelen bir siyasetçiydi.  CHP’nin Antalya’da uğradığı başarısızlığın tek sorumlusu olarak gösteriliyordu. Ve hatta Kök’ün yaşanan bu süreçdste siyasi hayatının bittiğine dair yorumlar en çok konuşulan konuların başında geliyordu. Ancak işin öyle olmadığı yapılan önseçimde kendini gösterdi ve Kök partililerin oylarıyla Niyazi Nefi Kara, Deniz Baykal ve Mustafa Akaydın’ın ardından 4’üncü olarak en yüksek oyu almasıyla dikkatleri üzerine çekti. Kök’ün milletvekili olarak Ankara’ya gitmesinden sonra genel merkez’deki ağırlığının ve ülke genelinde il-ilçe örgütlerinde tanınırlığının hangi boyutlarda olduğunu parti meclis seçimlerinde açıkça görüldü. Devrim Kök’ün bu başarısını kutlamak gerek. Çünkü o parti tabanından gelip çok zorlu basamakları ağır ağır çıkmasını inandığı yolda yürüyerek başardı. Siyaset sahnesinde yer almanın eleştirilerin hedef noktasında olacağı bilinciyle hakkında yapılan eleştirilerin doğru yanlarını aldı, diğerlerine de kulak asmadı. Bu eleştirilerin çoğunluğu mensubu olduğu partililerinden gelse de, ‘kan kustu ama kızılcık şerbeti içtim’ diyebilme olgunluğunu gösterdi.

Devrim Kök’ün başarısının altında yatan sır iyi bir partili olmasından kaynaklanmaktadır. Bunun için parti ilke ve felsefesini benimsemiş olmak gerekir. Bunun için parti ideolojisini içselleştirerek fedakârca savunabilme yürekliliğini göstermek gerekir. Bunun için Mustafa Kemal’in kurduğu partide görev almak ve aldığı bu görevi başarıyla yerine getirmek sorumluluğunu duyumsamak gerekir.

Devrim Kök’ü uzun yıllardan beri tanır ve takip ederim. Kök, inandığı değerler uğruna mücadeleden, kavgadan kaçmaz. Yüreğinin kendisini götürdüğü yere kadar da gider. Vardığı her nokta onun için kazanılmış bir zaferdir. Kaybettiği seçimleri bile bir kazanım olarak görür ve bu kazanımlar toplamını kendisine duyulan ‘özgüven’ olarak değerlendirir. Bu özgüven adresinin de CHP ve CHP içerisinde bulunduğu görevler nedeniyle olduğunun bilincindedir. Kendisine duyulan özgüveni sarsmamak içinde azami dikkatli davranır. Kendi ve ailesi için yüklendiği sorumluluğun çok daha fazlasını partisi CHP için yüklenir.

Bir milletvekilinde aranan koşullar ne olabilir; Bilgili, birikimli, meslek sahibi, insanla iç içe, yaşadığı coğrafyayı ve yaşadığı ülkeyi tanıyan, insanlarıyla iç içe, onların sorunlarını bilen, bilmesi yetmez ayrıca ilgili kurumlarda dile getiren nitelikte olmalıdır.

Devrim Kök, bu coğrafyanın ve bu toprağın evladıdır.

Bu yörede doğup, büyümüş. Bu yöre insanıyla aynı duygularla yoğrulmuş, aynı cenazede yas tutup, aynı düğünde oynamış.

Hiç kimsenin, bu coğrafyanın sorunlarını anlatmasına ihtiyaç yok. Kendi gözlem, birikim ve deneyimleri yeter.

“Ben, Atatürk ilke ve İnkılâplarının TBMM’de daha çok yer almasını; bayrağıma layık olduğu saygının gösterilmesini; Laik eğitim sisteminin yaşama geçirilmesini ve insanca ve hakça yaşamayı istiyorum. Çünkü ben, Mustafa Kemal’in ödün vermez bir askeriyim” dile getirme yürekliliğini her ortamda söyleyebilen siyasetin onurlu bir yüzüdür Devrim Kök.

 Manavgat’ın bir evladı olarak Devrim Kök, bizlere “yolun açık olsun” demekten başka bir söz bırakmadı.

 
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Konyaaltı Belediyesi barınağında 233 yeni doğum
Konyaaltı Belediyesi barınağında 233 yeni doğum
Asfaltta Muratpaşa imzası
Asfaltta Muratpaşa imzası