Advert

KİMİN ELİ KİMİN CEBİNDE?

Rüşvet vermedikleri iddiasıyla Serik / Belek Pazar Yeri’ndeki yerlerinden atıldıklarını iddia eden Manavgatlı pazarcıların hukuki mücadelesi devam ediyor.

KİMİN ELİ KİMİN CEBİNDE?
Bu içerik 323 kez okundu.
Advert

Manavgatlı pazarcı esnafının geçtiğimiz günlerde Serik Cumhuriyet Savcılığı’na yaptığı suç duyurusunun ardından şimdi de Prof. Dr. Ramazan Çalık’ın başkanlığını yürüttüğü Serik Belediyesi’ni dilekçe yağmuruna tuttu. 44 Manavgatlı pazarcı esnafı, AK Partili Serik Belediye Başkanı Ramazan Çalık’a Pazar yerlerinin iptal edilmesinin yasal gerekçelerini sordu.

 

Şebeke iddiaları

 

Geçen haftaki sayımızda Manavgatlı pazarcı esnafının Serik Cumhuriyet Savcılığı’na bulunduğu suç duyurusunda rüşvet çarkının dişlilerini oluşturdukları iddia edilen isimleri ayrıntılı bir şekilde haberleştirmiştik. Hatırlatma adına savcılığa sunulan suç duyurusunda AK Parti Serik Belediye Başkanı Prof. Dr. Ramazan Çalık’ın kardeşi Necmettin Çalık, Serik Pazarcılar Odası Başkanı Erdal Çam, Arif Önal ve Abdi Çarşı’nın isimlerinin geçtiğini yazmıştık. Bu kişiler üzerine isnat edilen suçlamalar savcılığın soruşturmasının sonunda netliğe kavuşacaktır. Ancak ortada görülen bir gerçek var ki rüşvet aldıkları iddia edilen bu kişilerin savcılık soruşturmasına rağmen bunu umursamadan işlerini aynı taktik ve yöntemle sürdürdüklerinin hala konuşuluyor olması. Sadece Manavgatlı pazarcılarla değil Belek pazarında tezgâh açan diğer ilçelerden gelen pazarcılarla yaptığımız görüşme ve araştırmalarımızda bir usulsüzlüğün ve adam kayırmacılığın had safhada olduğunu gördük. Ayrıca tanıkların anlatımında rüşvet çarkının içinde yer alan bir ismin, AK Parti’nin etkin isimlerinin adlarını kullanarak çeşitli işler çevirdiğini ve kendisine nüfuz sağladığı da en çok konuşulan konuların başında geliyor. Bu söylentilerin yayılması üzerine isimleri kullanılan içlerinde vekilde olan AK Partililerin rahatsızlık duyduğu ve söz konusu kişiyle hiçbir bağlantıları olmadıklarını teşkilatlarına ve ilgili birimlere aktardıkları da gelen duyumlar arasında. Anlaşılıyor ki, önümüzdeki süreçte bu konu Serik Belediye Başkanı Ramazan Çalık başta olmak üzere AK Parti teşkilatlarının canını sıkacak gibi görünüyor.

 

Birbirlerine elma şekeri uzatıyorlar

 

Söylentilerin, iddiaların peşi sıra birbirini kovaladığı ve her gün yenisine şahit olduğumuz bir ortamda Serik Belediye Başkanı Ramazan Çalık ile Serik Pazarcılar Odası Başkanı Erdal Çam’ın basının karşısına geçerek birbirlerine elma şekeri sunması ve de toplumu yanlış bilgilendirmelerini anlamakta da zorluk çekiyoruz. DHA’nın geçtiği habere göre Serik Pazarcılar Odası Başkanı Erdal Çam, Çalık’a Belek Turizm Pazarı’nda Serikli esnafa öncelik tanındığı için teşekkür ediyor ve odası adına plaket veriyor. Çam özetle şöyle konuşuyor:

“ Belek turizm pazarı 220’den 450 kişiye çıktı. Belek pazarı geçen yıl bu sayıyı kaldıramadı. Bu Pazar bu kadar çok pazarcıyı kaldıramayınca belediye başkanımızla konuşarak bu pazarın küçültülmesini, sayının düşülmesi istedik. Belediye başkanımız da pazarcıyı dikkate alarak meclis kararıyla bu sayıyı 220’ye düşürerek, önce Serikli pazarcıya verilmesi kararı alındı. Kalan yerlerde dışarıdan gelen esnaflara verilecek. Tabi burada dışarıdan Belek Pazarına gelen pazarcılar şuan kendilerine yer verilmediği için belediyeye baskı yapıyor. Biz bu pazarın büyümesini istemiyoruz. Bu şekilde kalmasını istiyoruz.”

 

Meclis Kararı yok!

 

Seçimle işbaşına gelmiş bir oda başkanından beklenen kamuoyuna yalan söylememesidir. Toplumu yanlış bilgilendirmemesidir. Söylemiş olduğu bir yalana yine halkın iradesiyle seçilmiş bir belediye başkanını alet etmemelidir. Belek Pazar Yerinde pazarcı esnafının sayısının düşürülmesi ve küçültülmesi ile ilgili ne bir meclis kararı ne de bir encümen kararı yoktur. Serik Belediyesi yetkililerinden aldığımız net bilgi bu yöndedir. Hal bu vaziyette iken isminin önünde Profesör unvanı olan bir belediye başkanı hangi gücün iradesiyle meclisinden karar almadan bu işlere girişir? Ramazan Çalık belki de 2019 yerel seçimlerinde yeniden aday gösterileceğini hesap ederek oy hesapları yapıyor olabilir ama unutulmalıdır ki Türkiye hala bir hukuk devletidir. Ortada bir usulsüzlük şayet var ise yasal yollar mağdur edilen insanlar için her zaman açıktır.

 

Keyfi uygulama

 

Serik Belediye Başkanı Ramazan Çalık ile Serik Pazarcılar Odası Başkanı Erdal Çam’a ayrıca hatırlatmak isteriz ki; Belek Turizm Pazarı’nın kurulmasında Manavgat pazarcı esnafının emeği ve katkısı büyüktür. Bugün bu Pazar Manavgatlı pazarcıların gayretleriyle varlığını sürdürmektedir. Ve şimdi sizler mikro milliyetçilik duyguları içerisinde tüm yasal yükümlülüklerini yerine getirmiş olan ( belediyeye işgaliye parası ve Serikspor’a yardım adı altında ödenen tutarda dâhil olmak üzere) Manavgatlı pazarcı esnafını ortada bir meclis kararı bile yokken keyfiyetinize göre yerlerinden ediyorsunuz. Öncelik Serikli pazarcının derken, ‘benden sonra tufan mı?’ diye düşünüyorsunuz.

 

Pazarcının sesine kulak verin!

 

Bölge İdare Mahkemesi’ne iptal davası açtıklarını belirten Manavgatlı pazarcı esnafının içine düşürüldükleri sıkıntılı durumu başvurdukları mercilere şu ifadelerle anlatmaları işin vahametini ortaya koyması açısından dikkat çekicidir.

 

“Bizler ekmeğinden edilen pazarcı esnafı olarak, Serik Belediyesi’nin almış olduğu 2016 yılı pazarcı listesine karşı uygulanan Pazar Yerleri Yönetmenliği’ne aykırı olduğu, idarenin her yıl Pazar yerlerini tekrar tekrar düzenlemesinin vatandaşın ekonomik bir gelecek öngörüsü oluşturmasına engel olduğunu bilmenizi isteriz. İdarenin keyfi olarak vatandaşın hayatını zorlaştırıcı böylesi davranışlarda bulunamayacağı, kaldı ki yerlerin yeni baştan tahsis edildiği durumlarda da yönetmenlik gereğince eski yer sahiplerinin aynı yerlerine yerleştirilmesinde öncelik hakkı vardır. Ama maalesef belediyece bunun dikkate alınmadığı ve hangi çıkar doğrultusunda herhangi bir şahsa 5-6 Pazar yeri verildiğini de anlamış değiliz. Bundan dolayıdır ki, Pazar Yeri Yönetmeliği’nin açık hükümlerine aykırı olduğu gerekçesiyle Antalya İdare Mahkemesi’ne yürütmenin durdurulması isteğiyle iptal davası açmak zorunda kaldık.”

 

Gözler Mahkemede

 

Geçtiğimiz yıllarda benzer bir durum Alanya’nın Konaklı Pazar yerinde yaşanmış açılan dava sonunda mahkeme pazarcı esnafını haklı görerek yürütmenin durdurulması kararını vermişti. Manavgatlı pazarcı esnafının gözü şimdi bu emsal karar doğrultusunda Antalya Bölge İdare Mahkemesi’nin vereceği karara çevrilmiş durumda.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
AKP Kadın Kolları'ndan Sevgi Yolu Projesi
AKP Kadın Kolları'ndan Sevgi Yolu Projesi
Cildimizi kışın etkilerinden nasıl koruruz?
Cildimizi kışın etkilerinden nasıl koruruz?