Advert

KÖK, Aksu’da Bağlantısı Unutulan Kavşaklı Yolu TBMM’ye Taşıdı…

CHP Parti Meclisi Üyesi ve Antalya Milletvekili Devrim Kök, Aksu ’da yapımına devam edilen köprülü kavşağın bağlantı yollarının unutulduğunu, Kamu İhale Kurumu’nun bile ihale ile ilgili bilgileri sitesinden çıkardığını, dünyada muhammen bedelin üstünde ih

KÖK, Aksu’da Bağlantısı Unutulan Kavşaklı Yolu TBMM’ye Taşıdı…
Bu içerik 662 kez okundu.
Advert

Antalya Milletvekili Kök, “Projenin G-20 zirvesine yetiştirilmesi için,  zemin ve çevre etüt çalışmaları yapılmadan çalışmalara başlandığını, Expo 2016 hattına kadar gidecek olan tramvay yolunun Aksu girişinde yapılan köprülü kavşakta tramvay geçiş yolunun unutulduğu, bu nedenle köprülü kavşağın bir şeridinin tramvay yoluna dönüştürüldüğü, üst geçitli kavşaktan sonra yapılan yaya geçidinin ayak bağlantıları da unutulduğu için tramvayın geçmesi için ayakların kesilerek iki tarafa dayanak yapıldığı, unutulan bu yol için ikinci bir kez gizli olarak ihale yapıldığı” söyledi.

 

10 Milyon TL’ye yazık değil mi?

Kök, arazi yapısının dümdüz olmasına rağmen, Kocaeli, Samsun, Eskişehir, İzmir gibi diğer illerde yapılan aynı ihalelere göre bu ihalenin maliyet fiyatının 10 milyon TL fazlasına verilerek, Türkiye’nin en pahalı ihalesi olmasının nedenin ve 2015- 97484 sayılı Expo raylı sistem hattı ihalesin, yasal olarak Kamu İhale Kurumu’nun ihale sonuçlarını duyurduğu ekap.kik.gov.tr adresinden hangi gerekçeyle kaldırıldığının açıklanması gerekiyor.

 Dünyanın her yerinde ihaleler yapılırken belirlenen muhammen bedelin altında fiyat alınarak yapılır. Oysaki bu ihale yapılırken, ihalede muhammen bedel olarak açıklanan 249.857.000 Milyon TL yerine bunun yaklaşık 10 Milyon TL fazlası olan 259.498.000 TL’ye ihale edilmiştir. Bunun nedenini sayın bakan açıklamak zorundadır.

 

İMO muhatap bulamıyor

KÖK, “daha önce yapılan 3 şeritli kavşaklarda sorun yaşanmaz iken, tramvay ayağının unutulması nedeniyle daha önce 3 şeritli olarak ihaleye çıkan projenin iki şeride düşeceği, bu durum nedeniyle hemzemin geçit oluşacağı, tekerlekli araçların geçişlerinin 3 şeritten 2 şeride düşmesi nedeniyle kaza riskinin artacak. Bu duruma itiraz eden Antalya İnşaat Mühendisleri Odasının ne Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, ne de Karayolları Genel Müdürlüğü yetkililerinden muhatap bulamamaktadır. Aksu ilçesini ortadan ikiye bölen bu kavşak nedeniyle bölge insanının ulaşımlarında sıkıntı yaşayacaklar. Bir yere gidebilmek için Aksu’nun dışına kadar çıkmak zorunda kalacaklar” dedi.

 

Kök, “açıklamasında Sayın Bakan bu güne kadar Bilgi Edinme Yasası kapsamında Devlet Demir Yollarında yaşanan skandallarla ilgili sorduğumuz sorulara bile bu güne kadar cevap veremedi. Hızlı trenden tutun, peyzaj ihalelerine kadar. Çünkü bunlar aysbergin görünen yüzü. Derinlere indikçe yapılan usulsüzlükler, yolsuzluklar, hepsi ortaya çıkaracak. İddia ediyorum, bu sorularımıza da cevap veremeyecekler” dedi.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
CHP'li Budak: Hükümet'in ekonomi paketi sorun çözmez
CHP'li Budak: Hükümet'in ekonomi paketi sorun çözmez
Manavgat Belediyesi'nden kent mobilyası imalatı
Manavgat Belediyesi'nden kent mobilyası imalatı