Advert
Advert
Advert

Faciadan dönüldü ama… Yapılması gerekenler var!

Milli Egemenlik İlköğretim Okulu MATSO anasınıflarının bulunduğu binada gaz sıkışması sonucu meydana gelen patlama aklımızı başımıza devşirmemiz için bir uyarı niteliği taşımalıdır.

Faciadan dönüldü ama… Yapılması gerekenler var!
Bu içerik 194 kez okundu.
Advert

Patlamanın Pazar gününe denk gelmesi facianın boyutunu daraltsa da, bu patlamadan alınacak dersler fazlasıyla mevcuttur. Allah korusun bu patlama ders saatlerinde meydana gelmiş olsaydı orada kaybedilecek canların sorumluluğunu kimler üstlenecek idi? Yoksa bir günah keçisi seçilip o kişinin hayatı mı karartılacaktı? Allah’tan bunların hiçbiri olmadı. Yavrularımız büyük bir facianın eşiğinden döndü. Ancak olabilirliği yüksek senaryo gibi görünen bu başıboşluğu ve denetimsizliği kontrol etmesi gereken kurum, Manavgat Kaymakamlık Makamı dolayısıyla da Kaymakamımız Sayın Emir Osman Bulgurlu’nun bizatihi kendisidir.

Okullarda denetimsizlik diz boyu

Milli Eğitimde yaşanan sıkıntıların Manavgat’ta da yaşanıyor olması ilgili bakanlığın aldığı kararlar doğrultusunda normal karşılanabilir. Hükümetin aldığı kararlarda yürütmenin başı ilçemizde Sayın Bulgurlu’dur. Ancak Sayın Bulgurlu’ da Milli Eğitimde yaptığı görevlendirme ve atamalarla kurum üzerine yorgunluk bulutlarının çökmesine belki istemeyerek de olsa neden olmuştur. İki senelik zaman diliminde 7 Milli Eğitim Müdürünün ilçemizde göreve getirilip hemen akabinde görevden alınmalarını anlamış değiliz. Şayet bunlar yöneticilik vasfı taşımayan basiretsiz yöneticiler ise niçin o makama atanıyor ve sonrasında bir çırpıda rütbe söker gibi öğretmenliğe geri gönderiliyor? Bu atamaların siyaseten olduğunu düşünmek bile istemiyoruz ama Manavgat halkında böyle bir kanı varsa buna açıklık getirmesi gereken kişide Sayın Emir Osman Bulgurlu’dur. Yürütmeye bağlı birimlerinizi nasıl bir titizlikle çalıştırdığınız ve yönlendirdiğinizi de çok iyi bilenlerdeniz. Bu yönünüzle halkta karşılığı olan sevilen bir kaymakam profili çizdiğinizden kuşku duymuyoruz. Ülkenin mevcut şartları içerisinde görevde bulunduğunuz makam gereği iktidarla ters düşmenizi hiçbir şekilde tasvip etmeyiz. Ama ne olur sizde iktidara olan yakınlığınızı ulu orta böylesine açık etmeyiniz! Böyle davrandığınız sürece Manavgat’ta kattığınız artı değerler inanın bir saman alevi gibi yok olur gider.

Bu soruların cevabı verilmeli!

Milli Egemenlik İlköğretim Okulu kantininde meydana gelen patlamanın tek bir nedeni vurdumduymazlık ve denetimsizliktir. Patlama bizlere, okullarımızda acil alınması gereken önlemleri göstermiştir. Bu denetimsizlik ayrıca bazı soruları sormamız gerektiğini de gün yüzüne çıkarmıştır.

  • Anasınıfı öğrencilerinin öğrenim gördüğü binanın zemin katında kantin işletilmesine izin vermek doğru mudur?
  • Binlerce öğrencinin öğrenim gördüğü okul kantinlerinde Tüp Gaz ya da Sanayi Tüpü kullanılması doğru mudur?
  • Birçok okul kantininde kullanılan tüp gazların gaz kesme vanaları ile gaz alarm cihazları var mıdır?
  • Milli Eğitim Bakanlığı’nı genelgesine rağmen kantinlerde açıkta satılan yiyecek ve içeceklerle ilgili bugüne kadar bir işlem yapılmış mıdır?

 

Bu soruları mutlaka ki çoğaltmamız mümkün ancak ne bir kurumu ne de kantin işleticilerini hedef alma, yargılama gibi bir düşüncemiz yok. 50 bine yakın öğrencinin öğrenim gördüğü okullarımızdaki denetimsizliği de gündeme taşımak kamu görevi yapan bizlerin öncelikli görevidir. Daha büyük facialar yaşanmaması için yarından tezi yok ilgilileri göreve davet ediyoruz.

 
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
HİNDİSTAN ZİYARETİ  MEYVELERİNİ VERİYOR
HİNDİSTAN ZİYARETİ MEYVELERİNİ VERİYOR
Efsaneler Kupası Galatasaray’ın
Efsaneler Kupası Galatasaray’ın