Advert

Odaların Kodamanları

Bu odaların çalışma alanları ve görevleri kanunun ilgili maddelerinde yasal hükme bağlanmıştır. Bu ortak amaç nedir? Belli bir siyasi düşüncenin sahibi oda başkanı, kendisini ilgilendirmeyen diğer bir odanın seçimine dâhil olarak güç alanını geliştirmek i

Odaların Kodamanları
Bu içerik 479 kez okundu.
Advert

Manavgat bir akıl tutulmasıyla karşı karşıya. Her meslek grubunu temsil eden örgütlenmelerin önünde yer alan ‘oda’ ibaresi mevcut ama işlevleri yok denecek kadar az. TOBB’a bağlı Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası (MATSO) ile TESK’e bağlı 5 adet odayı birbirinden ayırt etmiyoruz. Her ne kadar bu odalar yasanın öngördüğü farklı kanun hükmündeki maddelerle yönetiliyorsa da amaç, görev ve işleyişleri açısından birbirinden farklı kurumlar değildir.

 

Esnaf böyle düşünüyor!

 

Bu odaların çalışma alanları ve görevleri kanunun ilgili maddelerinde yasal hükme bağlanmıştır. Bu ortak amaç nedir? “Meslek ahlakını, disiplini ve dayanışmayı korumak ve geliştirmek, ticaret ve sanayinin kamu yararına uygun olarak gelişmesine çalışmak. Ticaret ve sanayiyi ilgilendiren bilgi ve haberleri derleyerek ilgililere ulaştırmak, ilgili kanunlar çerçevesinde resmî makamlarca istenecek bilgileri vermek ve özellikle üyelerinin mesleklerini icrada ihtiyaç duyabilecekleri her çeşit bilgiyi, takip ve kaydetmek ve bunları uygun vasıtalarla yaymak.” Acaba bu böyle midir diyerek bu odalara üye esnaf ve ticaret erbaplarıyla uzun soluklu çokça söyleyişiler yaptık. Aldığımız cevaplar üzülerek söylemeliyim ki, bizlerde hayal kırıklığı yarattı.

 

  • Odalar ne işe yarar, ne iş yaparlar?
  • Odaların bugüne kadar Manavgat’a kattığı artı bir değer var mıdır?
  • Oda başkanlarını ve yönetimini seçimden seçime kapımızda görüyoruz.
  • Seçim dönemlerinde harcadıkları enerjiyi ticaretin geliştirilmesi için harcamış olsalar, herhalde biz şimdi farklı şeyler konuşuyor olacaktık.
  • Bizim oda başkanlarımız protokol subaylığından başka bir işe yaramıyor.
  • Sürekli çeşitli organizasyonlar adı altında yurt dışına giderek fuarlara katılıyorlar ama sadece gezip katılmakla kalıyorlar.
  • Yurtdışı gezilerini ceplerinden mi yoksa odanın bütçesinden mi karşılıyorlar bilmiyoruz. Basın olarak sizler bunu yazmasanız biz nereden bilebiliriz ki?

 

Buna benzer onlarca cevap içerisinde derleyip toparlayabildiğimiz bu cevaplar oldu. Ancak birçok esnafında kendi özeleştirilerini yaparak, üyelik vasıflarını yerine getiremediklerini ve otokontrol sistemini gerçekleştiremediklerini de itiraf etti. Nasılsa ikili ilişkilerle işimiz gördürecek birilerini buluyoruz kokusu vardı bu itiraflarda. Ben işimi gördüm ya diğerinden bana ne mantığının hüküm sürdüğü yaklaşık 15 bin kişilik bir ordu.

 

15 bin kişilik ordunun

Başarısız komutanları

 

15 bin kişilik ordunun başındaki komutanlar, kendi bekaları için strateji geliştirirken, esnafların sorunlarıyla ilgili ortak bir proje üretememeleri nedeniyle sorgulanmaktan kurtulamıyorlar.

 

Odaların fasit bir daire içerisinde dolanıp durmalarının en önemli nedenlerinden biride siyasi kurumlarla değil, siyasetle iç içe olmalarındandır. Belli bir siyasi düşüncenin sahibi oda başkanı, kendisini ilgilendirmeyen diğer bir odanın seçimine dâhil olarak güç alanını geliştirmek için her türlü yolu denemekten çekinmiyor. Odaların koltuklarında oturan başkanlar, siyasi geleceklerini inşa etme planları yaparken her gün onlarca esnafın kepenk kapatmasını hiç mi hiç umursamıyorlar. Nasılsa yasa asgari ücret üzerinden üye katsayısına göre başkanların alacağı maaşı, huzur haklarını ve harcırahlarını bir güzel belirlemiş.

 

Bundan dolayıdır ki, içi boşaltılan ve eylemsizleştirilen oda(lıklar), esnafların tabiriyle “protokol subaylığından” kurtulamadıkları sürece eleştirilmeye devam edileceklerdir.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
CHP'li Budak: Hükümet'in ekonomi paketi sorun çözmez
CHP'li Budak: Hükümet'in ekonomi paketi sorun çözmez
Manavgat Belediyesi'nden kent mobilyası imalatı
Manavgat Belediyesi'nden kent mobilyası imalatı