Advert

Kim Haklı?

Hafta içinde arda arda 2 ayrı basın toplantısı takip ettik. İlk toplantıda Manavgat’ta yaşanan sorunları ve nedenlerini Antalya Büyükşehir Belediyesi Manavgat Koordinatörü Ömer Şahin, ertesi günde Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen anlattı.

Kim Haklı?
Bu içerik 420 kez okundu.
Advert

Antalya Büyükşehir Belediyesi Manavgat Temsilcisi Ömer Şahin, 30 Mart’ın ardından Büyükşehir Belediyesi olarak Manavgat’ta yeni bir yapılanma içinde olduklarını, vatandaşların yaşadığı su, sivrisinek ve koku gibi sorunların önümüzdeki günlerde çözümleneceğini belirtti. Şahin, özellikle su ve sinek konusunda daha önceden yeterli çalışma yapılmadığını ifade etti.

 

Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen’se yaptığı basın toplantısında, kendilerinin 5 yıl boyunca kent için belediyenin bütün imkanlarını seferber ederek çalıştıklarını ve herhangi bir olumsuzlukla karşılaşılmadığını dile getirdi. Sözen, kendilerine yönelik eleştirileri reddederek, ilaçlama için kendilerine  MATAB’dan verilen ilaçların yetersiz kaldığını belirtti

 

Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, göreve başlamasının 100. gününde Manavgat gündemindeki konulara ilişkin bir basın toplantısı düzenledi. Manavgat Belediye Başkanlığı makamında düzenlenen basın toplantısına MATAB Başkanı ve belediye başkan vekili Erşan Özden, CHP’li belediye meclis üyeleri, başkan yardımcıları Aydın Öz, Oytun Eylem Doğmuş, birim müdürleri katıldı. Basın mensuplarının oldukça yoğun ilgi gösterdiği basın toplantısında Başkan Sözen, son günlerde Manavgat’ta yaşanan susuzluk, vektörel mücadele sorunlarının yanı sıra Büyükşehir Yasası ile ortaya çıkan sorunları da paylaştı, eleştirilere ve iddialara da yanıt verdi. Başkan Sözen, Manavgat halkını Manavgat Belediyesine sahip çıkmaya davet etti.

 

Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen basın toplantısında şunları söyledi:

 

“Şimdi özel bir süreç yaşıyoruz. Antalya, Büyükşehir Yasası ile tanışıyor, hatasıyla sevabıyla bu süreci beraber taşımaya gayret ediyoruz. Bir tek amacımız vardı, bu çalışma sürecini dostane götürebilmek. Birlikte çalışmaya inandık. O inancımızı devam ettireceğiz. Kaybettiklerimizin de telafisi geriye dönüşü asla mümkün değildir. Beraber çalışmak zorundayız, Manavgatta yerel yönetim, basın, siyasi partiler, sivil toplum örgütleri, turizm dernekleri herkes müşterek beraber hareket etmek zorundadır.

 

Bu güne kadar bizler 30 Mart itibarıyla kendimize düşeni yaptığımız kanaatindeyiz. Yapmaya da devam ediyoruz. Bu konuda ekibimize arkadaşlarımıza gerekli uyarıları yapıyoruz. Büyükşehir Yasasının buradaki sorumluluk noktasındaki dostlarımıza her konuda yardımcı olmaları gerektiğini, asla ikilik yaratmamaları gerektiğini, bizlerden istedikleri takdirde her türlü teknik destekleri vermeleri gerektiğini ifade ediyoruz. Ben Sayın Menderes Türel’in asla art niyetli olmadığını biliyorum. Kendisiyle defalarca konuşma fırsatım oldu. Her zaman yapıcı davrandı. Ama son sürece baktığımızda yanlış bilgilendirildiği kanaatindeyim. Kısa süre içinde Manavgat’ın içinde yaşadığımız sorunları, sıkıntıları ifade edeceğimi de bildirmek isterim.

 

Büyük sıkıntılarımız var. Manavgatta emeği olan, basının  ve turizmcilerimizin, Manavgat halkının ve burada yaşayan herkesin bilmesi gereken pek çok şey var. Bizim bunları konuşmamız lazım.  Küçük şeylerle süreyi geçirip, polemiklerle Manavgat’ı sıkmak bizim işimiz değil. Bizim hedefe kitlenmemiz lazım. Yine süre içinde bizleri bekleyen sıkıntılar, Büyükşehir Belediyemiz inanıyorum ki bunlar da yanlış bilgilendirme neticesinde atılan adımlardır. Büyükşehir Bakanlık nezdinde Halk Plajlarımızı talep ediyor. Bunlar yine bizi büyük sıkıntılara götürecektir. Bizim günübirlik alanlarımızı resmi olarak bakanlıktan talep ediyorlar. Yine Kızılağaç’ta bir günübirlik alanımız vardı resmi olarak orayı da talep etti. 64 km sahilimiz var Manavgatta. Büyükşehirin havzası 640 km’lik banttır. Büyükşehir bakanlık nezdinde bütün sahillere talip oldu. Ne hikmetse Su sporlarının bütün tasarruflarını Büyükşehirin aldığını öğrendik. Son derece yanlış üzüntüyle karşıladım. Türkiyenin 210 bin yatak kapasitesiyle en büyüğüyüz. Sahillerimiz göz bebeğimiz, sahiller olmadan turizm olmaz. Sahip çıkılmadan, doğru ve saatli kontrol edilmeden turizm yarımdır. Şu anda sahillerin güvenliğini, yapı kontrolünü, temizliğini, pelyzaj düzenlemelerinin tamamını Manavgat Belediyesi yapıyor. Ama maalesef tek gelir kaynağın olar su sporlarını Büyükşehir Belediyesi alıyor. Anayasada yerel yönetimlerin görevleriyle doğru orantılı gelirlere sahip olması gerektiğine dair bir madde vardır. Dolayısıyla 64 kilometre sahile hizmet vereceksiniz. Tek gelir kaynağı olan su sporlarını sizden alacaklar. Yarın Manavgat Belediyesi tamam bu bölge benim tasarrufumda değil dediği anda turizm çöker. Basın toplantısı yapan arkadaşıma sormak istiyorum. Manavgat’ın bu elinden giden değerleri ile ilgili ne kavga veriyorsun.nerede ağzını açıp bir yorum yaptın, nerede fikir beyan ettin. Çünkü her şeyden önce Manavgat Belediyesi meclis üyesisiniz.

 

Yaşadığımız sıkıntılardan bir tanesi de Antalya’daki dağıtım komisyonu. Beldelerimizin büyük ölçüde binaları gitti, beldelerimize ait büyük arazilerimiz; elle tutulur bütün arazilerimiz dağıtıldı, iyi araçlarımız ve vidanjörlerimiz dağıtıldı. Bu beldelerden kaynaklanan borçlar Manavgat Belediyesine bırakıldı. Biz de bu yasalar ölçüsünde bu borçların Büyükşehir’e geçenlerini devretmeye çalışıyoruz. Ama beceremedik. Bütün bu imkanların gitmesinin arkasından 80 tane tasviye komisyonunun bize yazdığı eski köy tüzel kişiliklerinden bize geçen köylere ait arazileri de bizden istiyor. Tarla, mera vasfında olan 80 adet yerin de talebinde bulunuldu. Manavgat halkı size görev verdi. Asli göreviniz olan meclis üyeliğinin siyasetin yetkisini etkisini bu doğrultuda Manavgat’ın elinden bu imkanlar giderken ne denli kullanıyorsun. Sorumluluğun neresindesin?

 

Konuşulan bir konu da sinek ilaçlaması idi. Yanlış bilgilendirmeleri düzeltmek adına ifade etmek zorundayımBu güne kadar sinek ilaçlamayla ilgili 5 yıldır sorun yoktu. Küçük talepler vardı onlara cevap veriyorduk. Manavgat belediyesinin bu konuda mücadele veren hala koruduğumuz profesyonel bir ekibi var. Sadece yasadan kaynaklanan ilaç alamama gibi bir sıkıntımız var. 800 bin TL’lik ihalemizi yasadan dolayı iptal etmek zorunda kaldık. Ve sonra Büyükşehirle, Sayın Başkanla, ASAT genel Müdürümüzle görüştük. Büyükşehir bize MATAB’dan depolardaki kalan ilaçları verdiler. Bizler sistemi kurgulayıncaya kadar siz çalışmaya devam edin MATAB’ın ilaçlarını atın dediler. Benim ekiplerimin bana verdiği bilgiye göre matabın ilaçlarının son derece tesirsiz olduğu, hiçbir işe yaramadı. Ve biz o ilaçları attık. Ocak ve şubat döneminde yapılması gereken larva çalışmasının yapılmadığından bu gün sineğin olduğu söyleniyor. Tamamen yanlış da demiyorum yalan bir ifadedir., Ezbere konuşulan bir ifadedir. Manavgat Belediyesi son ana kadar larva mücadelesini layıkıyla yapmıştır.

 

Yine dün ifade edilen sıkıntılardan bir tanesi de su sorunuydu. Bizler 5 yıllık görev sürecimizde gurur duyduğumuz projelerden biriydi su temin projesi. 9 milyon Euro harcanarak yapılan Türkiyenin en modern tesisiydi. Avrupanın en modern su deposuna sahip tesisidir. Yine orada halkı yanlış bilgilendirdi arkadaşımız. ASAT Bunu teslim almadı dedi. Hayır ASAT bunu direk teslim aldı. Şu anda bütün tasarrufu ASAT’ındır. Bu projenin totali 22 milyon Euroluk bir projedir. Su bölümü olan 9 milyonluğu bitti, geriye kalan bölümü de bir kısmını değıiştirdik. ASBEST borulardan bahsedildi. Biz bunların bir kısmını değiştirdik. Geriye kalan kısmını turizm sezonu olması dolayısıyla sezon sonuna bıraktık. ASAT bunu teslim aldı ve imzasını attı. 12 milyon euroluk bölümünü büyükşehire dolayısı ASAT’a teslim ettik. Ve ASAT da Bakanlıkla imzasını attı. Manavgat Belediyesinin gayretleriyle elde edilen bu hibe kredi ve teslim alınan 9 milyon euroluk bölümü gurur duyulacak bir şekilde Antalya’ya teslim edildi. Şimdi sorarım size. 2013’de teslim aldığımız ve kusursuz hizmet ettiğimiz, Manavgatın en ücra köşelerine basınçlı şekilde su verdiğimiz proje nasıl falso veriyor. Nasıl 1, 1.5 aydır insanlar susuzluk çekiyor. Buradan yapamıyorlarsa o beğenmedikleri hatları, tesisleri, istasyonları Manavgat Belediyesi’ne teslim etsinler. Ertesi günü kusursuz şekilde Manavgat halkına eksiksiz bir şekilde su vereceğimin sözünü veririm. Açık ve net. Kimse başarısızlığın arkasından polemik yapmasın. Diyorlar ki proje yanlış. Yanlış konuşuyorlar Çünkü bu projenin garantörü Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Avrupa Birliği’nindir. Baştan beri bu projenin bütün kontrolörleri bu işin başındaydı. Dün bu porjeyi biz yaparken bu proje bizim bakanlık yapıyor diyen arkadaşlarım şimdi niye bu projeyi ötelemeye çalışıyor. Niye kendi başarısızlıklarının arkasında bu projeye kulp bulma gayretindeler. Kendi bakanlığını suçluyorsun.

 

Bir konu da MATAB konusudur. Belediye Meclisi üyemiz Erşan Özden MATAB’ın başkanlığına geldi. Buradaki yanlışları da ifade etmek istiyorum. MATAB’la ilgili her gün icralar geliyor ve arkadaşım bunları ötelemeye çalışıyor. En son gelen de 50 bin Dolarlık reklam, tanıtım gideridir. MATAB neyin tanıtımını yapıyor anlamakta zorluk çekiyorum. Mutlaka yeni yönetim bunları araştıracaktır. MATAB’ın geleceği ile ilgili hatırlarsınız, kongrede bu gün yaşanabilecekleri ifade etmiştim. O gün cengaverlik yapanlar, MATAB yıkılmaz diyen insanlar şu an ortada yok. Dünkü basın açıklamasını yapan arkadaşım da başkana yakın yetkili noktada görev yapan bir arkadaşımdı. Bu gün sormak isterim, o gün yorumları yapan arkadaşlarım, MATAB bugün tamamı içi boşaltılmış ve akıllara zarar bir borçla ASAT’a devredilmişken bu gün nasıl MATAB’ın borcu yok diyorlar. Halk ve yeni yönetim bilgilenmek istiyor. Ne kadar borcu var, bu 3 yıllık süreçte yatırımları neydi, ne koşulda mallar ve personel devredildi, bunları soruyor MATAB başkanı arkadaşım. Kendini sorumlu hisseden herkes bunları düşünmek zorundadır. Bu tesisler Ilıca, Çolaklı, şu anda yeterli değil güçlendirilmesi gerekiyor derken 3 yıl boyunca bu kadar para sirkülasyonu olan MATAB bu arıtma tesislerine yönelik tek tuğla koymadı. Ve bugün bir hafta ana hat patlıyor, Manavgat’ı koku sarıyor, kimsenin haberi yok. İkincisi patlıyor yine kimsenin haberi yok. Yine buradan ifade ediyorum yapamadıkları işleri bize bıraksınlar biz yaparız arkadaşlar.

 

Manavgat her yıl yüzde 6 büyüyor. Tesislerinizi buna göre güçlendirmeniz gerekiyor. Yaptınız mı hayır yapmadınız. Ne yaptınız MATAB’ı siyaseten kullanarak siyasi hedeflerinize alet ederek tamamen batırdınız . MATAB’ın personeli ve araçları kendi kendilerine yasal olmayan şekilde ASAT’A devredildi dedik. Yok öyle bir şey dediler. Halbuki ASAT’la yapılan protokolün altında ASAT’ta çalışanların kendilerinin imzaları vardır. Bu yasal değildir.

 

Manavgat´ta son günlerde yaşanan su sıkıntısı ve kanalizasyon kokuları nedeni ile Ak parti İlçe Başkanı Hasan Öz ve Antalya Büyükşehir Belediyesi Manavgat Koordinatörü Ömer Şahin, Ak parti Manavgat İlçe Teşkilatında basın toplantısı düzenledi. Toplantıda konuşan Antalya Büyükşehir Manavgat Koordinatörü Ömer Şahin, Manavgat’ta vatandaşların susuzluk çekerken kendilerinin de mide ağrısı çektiğini söyledi.

 

Antalya Büyükşehir Belediyesi Manavgat Koordinatörü Ömer şahin şunları söyledi “Şunu gönül rahatlığı ile kamuoyu önünde paylaşmak isterim ki önümüzde ki günler ve önümüzde ki yıllar hem hizmet noktasında hem Manavgat´ımızda yaşayan halkımız noktasında çok güzel günler olacak. Kamuoyunu bilgilendirme yaparken amacımız illa birilerini suçlamak, kabahat bulmak, geçmişi karalamak değil. Ama son günlerde kamuoyunda konuşulanları, vatandaştan bize gelenleri, teşkilatımızdan bize aktarılanların hepsini biliyoruz. Bu bilgiler ışığında kamuoyunu bilgilendirmek istiyoruz. Yaklaşık bir buçuk ay önce bana görev tevdi edildi. Hemen işe başlar başlamaz hali hazırımızı çıkardık. Durumumuzu gördük. Eksiklerimizi tespit ettik. Yapılabileceklerle alakalı durum değerlendirmesinde bulunduk. Yetkililerimizle, genel müdürlerimizle, genel sekreterimizle, belediye başkanımızla, büyükşehir belediye başkanımızla herkesle oturup Manavgat´ı önümüzde ki günlerde nasıl rahatlatabiliriz? Manavgat´a neler yapabiliriz noktasında paylaşımlarda bulunduk.

 

Ancak tabii vatandaş yaşadığı anı biliyor. Dolayısıyla eğer kanalizasyonda problem varsa şu anı biliyor. Suda problem varsa bu anı biliyor. Vatandaşa söyleyecek hiç bir lafımız da yok. Biz sabırla vatandaşa cevap veriyoruz. Vatandaşımızın sorunlarını acilen gidermeye çalışıyoruz. Mevcut durumumuzla ve personelimizle yapılaşmayı da göz önünde bulundurarak ihtiyaçlara sorunlara çok kısa sürede cevap veriyoruz. Ama şu tabloyu da sizlerin aracılığı ile kamuoyuna sunmak istiyorum. Bize görev verildikten itibaren Manavgat’ta hiç bir değişikliğe, yeni uygulamaya, yeni bir hatta, yeni bir arıtmaya, yeni bir suya her hangi bir şeye müdahele etmedik. Biz yıllardır gelmekte olan bize bırakılan, bize teslim edilen hatlarla Manavgatlımıza su veriyoruz. Bize bırakılan pompalarla Manavgatlımıza su vermeye çalışıyoruz. Bize bırakılan kanalizasyon hatları ile Manavgat´ımızın arıtmasını yapmaya çalışıyoruz.

 

Tabi niye yapmadınız sorusu akla gelebilir? çünkü sezon gereği hiç bir arıtmayı elleyemezsiniz. Hiç bir kanalizasyon hattına dokunamazsınız. Çünkü hepimiz şunu biliyor ve yaşıyoruz Manavgat´ta akşam saat 20:00´dan sonra 23:00´a kadar Manavgat´ta kanalizasyon kokusunu hepimiz duyuyor ve yaşıyoruz. Hiç kimse büyükşehir belediyesinin yada mevcut yönetimin kabahatidir diyemez. Büyükşehir yasası kabul edileli 10 ayı geçti. Seçime kadar olan süreçten bahsediyorum. Seçimden sonra devam ediyor. 10 aydır Antalya Büyükşehir Belediyesi´ni yöneten kadro ASAT´ı ile Büyükşehir’i ile çünkü seçimden sonra nasıl olsa ASAT´a Büyükşehre kalacaktı bunun partisinin bir önemi yoktu. O an ki mevcut yönetim Manavgat´ın bütün su hatlarını, tüm kanalizasyon hatlarını, Manavgat´ın bütün arıtmalarının tespitini, eksiklerini, göreve gelir gelmez neler yapacaklarını bilir durumdaydı. Ama o görevliler bizler değildik. O görevliler Mustafa Akaydın hocamın kadrolarıydı. Bir kere bunu çok net söylemek durumundayım. Ama bunların hiç birisi yapılmadı. Manavgat´ta su kaynaklarımızla alakalı biz sadece arızalarımızı gideriyoruz. İhtiyaç halinde, patlama halinde pompalarımızı gideriyoruz. Pompalarımız yanıyorsa pompalarımızı yeniliyoruz veya tamir ediyoruz suyu devreye sokuyoruz. Bunu söylemek durumundayım, alınacak varsa alınabilir.

 

Manavgat´ın 50 yıllık su ihtiyacını görüyoruz, gideriyoruz diye yapılan proje maalesef 5 kuyu ile 2008 yılında yapılan ancak 2013 Eylül ayında devreye alınan pompalarımız su kaynaklarımız, su kuyularımız bunlar. Ancak Eylül 2013 yılında devreye giren bu kuyularımız bu kaynaklarımız düzgün oturtulamaması, düzgün düşünülememesi, düzgün projelendirilememesi dolayısıyla 4 nolu kuyumuz göçtü. 8 Metre arayla siz 5 tane kuyu kazarsanız eğer kuyularımızın etrafını suyu çekmeye başladığından itibaren çakıllamazsanız, o pompalar etraftan kum çekecektir. Dolayısıyla o bölgeyi boşaltacaktır. Bunu herkes bilir. Ama bizim 5 pompamız full çalışırken bir taraftan kum çekti bir taraftan toprak çekti ve kuyularımızın etrafı boşaldı. 50 yıllık proje eğer 6 ay içerisinde 4 nolu pompamız ve kuyumuz çöker 50 tonluk vinçle kuyudan pompayı çekemezseniz o zaman altta ki hali siz düşünün, 45 metre derinlikte hali siz düşünün. Ancak 1-2-3 nolu pompalarımız çalışıyor. Onlar da yandı bilesiniz yanan pompaları yeniledik. 5 nolu pompamız kuyumuz çöktü. Ancak ondan pompayı çıkartabildik. Çıkardığımız pompanın yerine yenisini koyduk.

 

Ben büyükşehir olarak bu pompaları bu kuyuları daha teslim almadım arkadaşlar. Projede ki eksiklik, yanlışlık dolayısıyla daha büyükşehir olarak bize geçmesine rağmen biz teslim almadık. Gerekli girişimlerimizi hukuki işlemlerimizi başlattık Genel sekreterliğimiz de Asat´ımızda ama pompaları devir almadık. Ancak pompaları devir almadık diye Manavgat´ı susuz bırakacak da değiliz. Gereğini yaptık. Bir taraftan pompalarımızı yeniledik. Bir taraftan kuyularımızı 4 nolu dışında ki kuyularımızın açabildiğimiz açtık ve devreye soktuk. Şu anda pompalarımızın 3 tanesi havalı su çekiyor. Çünkü kuyular göçtüğü için yetersiz kottan su almak durumunda kalıyor. Ben genel sekreterimden, genel müdürümden istedim inşallah bunu 5´e çıkaracağız. 5 tane pompanın da siparişini verdik.

 

Bir Manavgatlı olarak bunu itiraf etmekten utanıyorum. Ama şu an bizim mevcut 350´lik hatlarımız basınç hatlarımız maalesef asbestli boru arkadaşlar. Şebekelerimizde de var ama asıl önemli olan basınç hattımızda yani pompalarımızdan depolarımıza su bastığımız o korkunç basınçla su bastığımız borularımız asbestli borudur. Ağır kamyonun birisinden geçmesinden zigzag yapmasından aşağıda ki boruyu çatlatıyor. Ondan sonra bütün hattı kesmek zorunda kalıyoruz. Bütün hat boşaldığında ayrı bir sıkıntı çıkıyor. O dalgalanma yeni patlamalara gebe oluyor.

 

2014 yılını sabırla sıfıra yakın sorunla olabileceği en iyi şekilde atlatacağız. Bunu kamuoyuna sizlerin aracılığı ile söylemek istiyorum. Ama hazırlıklarımızı yaptık. Projelerimizi hazırlıyoruz. Görüşmelerimizi para kaynaklarımızı netledik. İnşallah 2015 yılı hem su hem kanalizasyon konusunda Manavgat için inşallah yatırım yılı olacak. Ben yine sizlerin aracılığı ile vatandaşlarımıza diyorum ki Biraz sabır lütfen. Onlar susuzluk çekiyor bizlerde teşkilatımızla mide ağrısı çekiyoruz. Gereken yapılıyor, üzerimize düşen yapılıyor. Sorumluluğun aslında suçu bizde olmayan bir konunun şu anda aslında dedikodu anlamında ceremesini çekiyoruz. Çekelim razıyız. Ama gerçekleri de halkımızın bilmesini istiyoruz. Biz sonuçta bu yapılan hatların, bu yapılan projelerin, bu yapılan su borularının, bu yapılan kanalizasyon hatlarının sorumlusu değiliz. Ama sonuçta 6360 sayılı yasa Büyükşehir belediyesine bu sorumluluğu vermişse biz bu işten kaçmayız. Gereğini de yaparız ama ne olur biraz sabır

 

Şahin, ilaçlama ve MATAB’ın içinin boşaltılması konusundaki soruya şöyle yanıt verdi: “Sineğin Larva döneminin geçmesi diye bir şey sözkonusu olamaz. Sineğin ömrü zaten 7 gün 8. gün Allah Rahmet eylesin. Menderes başkanımın da söylediği şu; Eğer Şubat ayının sonu itibarı ile en geç larva ilaçlamasına başlasaydık bu kadar uçkuna masraf etmezdik. Şimdi 106 kişiyle bütün Manavgat mahallelerini ilaçlama yapıyoruz. Uçkunun dışında bu larva ile ilgili öyle yapsaydık baştan şimdi ona ihtiyaç kalmayacaktı. Sinek uçmadan halletmiş olacaktık. 

 

Şükrü Başkan ile de görüştük. Temizlik işleri müdürü ile de görüştük. biz diyalog içerisinde çözeriz. Burada mesele Manavgat´ın rahat etmesi gecikmiş bir ilaçlama...  Eğer şükrü başkanın bir eksiği kabahati varsa onun da var. Neticede süregelen bir belediye de Şubat ayında bunların yapılması lazımdı. İşte Mart başında seçim süreci ama oluyor. Bir de geçiş süreci üzerine geldi. İlla yükü birine yıkmak değil benim amacım. Bu sorunu nasıl ortadan kaldırırız.

 

Matab konusunda doğru bilgi Erşan başkanda var. Soruyu sorarken cevabı verdiniz. “MATAB Türkiye´de örnek tek birlik olarak kalacak kapanmayacak” dedik. Kapanmadı o yazıyı da genel müdürlükten alan kişi benim. Mahalli İdareler Genel Müdürü imzası ile seçimden sonra MATAB kapanmayacak birliklerin içerisindedir diye yazı da görülüyor. Büyükşehir yasası Matab´ın yaptığı görevlerle alakalı devirlerde ortada. MATAB kapanan bir birlik değil belki eğer şu an ki yönetim tarafından devam ettirilecekse tüzüğünde yer alan bir takım işlerin yürütülmesi ile alakalı ki Manavgat´ın tanıtımı da buna dahildir. Bir takım işleri eğer yeni yönetim istiyorsa devam ettirebilir. Zaten devam kararı da aldılar diye sanıyorum mecliste. MATAB´a eski binasında gerekiyorsa orada bir oda verilebilir. Belediye de, yada dışarıda istenirse her yerde Matab işlerini yürütebilir. Yasadan kaynaklanan arıtma ile ilgili olan kısmı ASAT´a çöp ile ilgili olan kısmı Büyükşehre devri yapıldı. Dolayısıyla o devirlerden sonra Matab neyi kaldıysa onu götürecek. Hala iddia ediyorum Türkiye´de tek örnektir. O gün çok mücadelesi verildi mücadele verenlerden biri de benim Matab birliği devam ettiren 3 tane ilçe bir arada onlar isterlerse MATAB´I kullanarak bölgenin tanıtımı ile ilgili bölgeniz sorunlarını bir yerlere iletme ile ilgili her türlü şeyi yapabilirler.”

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Konyaaltı Belediyesi barınağında 233 yeni doğum
Konyaaltı Belediyesi barınağında 233 yeni doğum
Asfaltta Muratpaşa imzası
Asfaltta Muratpaşa imzası