Advert

HES YAPMA BOŞUNA, YIKACAĞIZ BAŞINA!..

“Doğanın Talanına Karşı Bir Sanat Siperi” sloganıyla yola çıkan Mersin Merhaba Sanat Tiyatrosu oyuncuları ile Praksis Müzik Grubu, çevre talanına dikkat çekmek ve Manavgat’ın Ahmetler Köyü’nde yapılmak istenen HES projesine destek vermek amacıyla Cumhuriy

HES YAPMA BOŞUNA, YIKACAĞIZ BAŞINA!..
Bu içerik 318 kez okundu.
Advert

Yapay Şelale’den Cumhuriyet Meydanı’na yürüyen grup güzergâh boyunca seslendirdikleri parçalarla Manavgat halkının dikkatini çekerek alanda kalabalıklar oluşturdu. Mersin Merhaba Sanat Tiyatrosu Oyuncularından Meddah Ali Sesal, çevre katliamının doğada ve insanda yarattığı tahribatın önemine vurgu yaparak, herkesi sorumlu davranmaya davet etti. Sanatçı kimliği nedeniyle sözcüklerinde sanatsal vurgular yapan yer yerde hiciv katarak yaptığı konuşmada Ali Sesal, “ Bizler doğa uğruna yollara düşmüş yolcularız. Bir bakıma üç-beş ağaç için yola düşmüş bir kervanız. Bizler sorumluluk duygusu içerisinde çevreyi koruma adına bir nebze katkımız olursa mutluluk duyarız. Bizi destekleyen hiçbir kurum kuruluş yok. Sponsorumuz yok. Çıktığımız yolda Anadolu insanının geleneksel misafirperverliği ve verdikleri destekler sayesinde ayakta duruyoruz. Mücadelemizi güzel yapan yanı da bu” diye konuştu.

 

 

YIKILSIN MADEN OCAKLARI

KURULSUN AŞK OCAKLARI

 

Daha sonra pantomim sanatçısı İlker Alkan, doğadaki canlıların çevre katliamı yüzünden yok olma tehlikesiyle nasıl karşı karşıya kaldıklarını konu alan sessiz oyununu sergiledi. Soma’daki faciada hayatlarını kaybedenler anısına madenci kıyafetleri içerisinde bir madenci kuklaya ses veren İlker Alkan’ın, “son bir yılda binlerce öldük. Geçmiş iktidar döneminde de öldük şimdiki iktidar döneminde de ölüyoruz. Şırnak /Uludere’de, maden ocaklarında, Tuzla tersanelerinde ve üzerimizde işçi tulumu giydiğimiz her yerde öldük-öldürüldük. Şimdi Soma’da topluca ölünce mi bizleri hatırladınız? Yıkılsın maden ocakları / kurulsun aşk ocakları” Söylemi izleyenlerden büyük alkış aldı.

Daha sonra Praksis Müzik Grubu, çevre sorunlarıyla ilgili bestelerini ve uyarladıkları parçaları seslendirdi. Grubun, Tarsus’un Boğazpınarı Belde halkıyla besteledikleri ‘HES yapma boşuna, yıkacağız başına” parçası istek üzerine defalarca seslendirildi.

 

 

‘LASTİK KIZ’ DEFNE BAYINDIR

Etkinliğin en güzel yanlarından biride Atatürk İlkokulu 2. Sınıf öğrencisi Defne Bayındır’ın, orkestranın seslendirdiği parçalar eşliğinde yaptığı akrobatik jimnastik gösterisiydi. Alanda toplanan kalabalığın ilgi odağı olan Defne Bayındır’a ‘Lastik Kız’ lakabını takan izleyiciler, yetkililerin bu kızı mutlaka izlemeleri ve destek vermeleri gerektiği fikrinde birleştiler.

 

MANAVGAT’IN ÇEVRECİLERİ YOKTU

Mersin Merhaba Sanat Tiyatrosu Oyuncuları ve Praksis Müzik Grubu elemanlarının, çevre katliamının yaşandığı il ve ilçeleri birer birer gezerek desteklerini esirgemediği bir ortamda Manavgat’taki çevre örgütlerini ve de özellikle Ahmetler Köyü HES Platform sözcülerini alanda görmemek yadırgandı. Manavgat Halkı, “bizim çevreciler herhalde mangal partisi yapıyorlar” yorumunu yaptı. Çevreci gruba Eğitim-Sen Şb. Başkanı Bülent Irmak ile DİSK’e bağlı Tüm Emekli-Sen Temsilcisi Salih Özdemir de destek verdi.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
CHP'li Budak: Hükümet'in ekonomi paketi sorun çözmez
CHP'li Budak: Hükümet'in ekonomi paketi sorun çözmez
Manavgat Belediyesi'nden kent mobilyası imalatı
Manavgat Belediyesi'nden kent mobilyası imalatı