Advert

2. Geleneksel Susam Ürünleri Yarışması yapıldı

Manavgat Meslek Yüksek Okul Müdürü doç. Dr. Hacer Bakır Sert, Manavgat’ın Tanıtımı İçin Farklı Ürünlerin Ön Plana Çıkmasının Önemli Olduğunu İfade Ederek Manavgat Susamı’nı Yarışmalarla Ön Plana Çıkarmaya Çalıştıklarını Söyledi.

2. Geleneksel Susam Ürünleri Yarışması yapıldı
Bu içerik 618 kez okundu.
Advert

 

MATSO Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Boztaş, Manavgat Susamı’nın Coğrafi İşaretini Almak İçin Çalışmalar Yürüttüklerini Belirterek,  Bunun İçin Yarışmayı Önemsediklerini Belirtti.

Akdeniz Üniversitesi Manavgat Meslek Yüksekokulu, Manavgat Ticaret Ve Sanayi Odası (MATSO) ve Manavgat Sanayici ve İşadamları Derneği (MASİAD) tarafından "2. Geleneksel Susam Ürünleri Yarışması" yapıldı. Manavgat Meslek Yüksek Okulu bahçesinde gerçekleşen yarışmada 35 ev hanımı, 25 Öğrenci ve 30 Profesyonel Kategori de otel çalışanı ürünlerini jüri ve katılımcıların beğenisine sundu. Yarışma öncesinde hazırlanan ürünler, Manavgat Kaymakamı Emir Osman Bulgurlu, Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, Manavgat Cumhuriyet BaşSavcısı İlhan Ocak,  İlçe Jandarma Komutanı Jandarma Binbaşı Murat Koçanlı, İlçe Emniyet Müdürü İsmail Taşkıran, MATSO Başkanı Ahmet Boztaş, MASİAD Başkanı Turgay Akar, Esnaf Odası Başkanı Hasan Çelik, Ziraat Odası Başkanı Rasim Metin, Bakkallar Odası Başkanı Abdullah Akça,  belediye meclis üyeleri, siyasiler ve davetliler tarafından incelendi. 

Doç. Dr. Hacer Bakır Sert, “ Toplam 9 Bin Lira Ödül Veriyoruz”

Manavgat Meslek Yüksek Okul Müdürü Doç. Dr. Hacer Bakır Sert, MATSO ve MASİAD’ın desteği ile bu yıl Geleneksel Susam Ürünleri Yarışması’nın ikincisini organize ettiklerini belirterek katılımdan dolayı memnun olduklarını söyledi. Manavgat Susamı’nın tanıtımı konusunda yarışmanın önemine vurgu yapan Sert, özellikle ev hanımları ve öğrencilerin yarışmaya katılmalarının artmasının kendileri için önemli olduğunu söyledi. Yarışmanın çeşitli kategoride gerçekleştiğini anlatan Sert, “ Ödül olarak her kategoride ayrı ayrı birincilere bin 500 TL, İkincilere bin TL, Üçüncülere de 500 TL. Toplam da 9 Bin TL ödül dağıtacağız. Ben bu anlamda ana sponsorumuz olan Akdeniz Süt Ürünlerine, Destek veren Trendy Otellerine ve Desen Üniforma, Manavgat Belediyesi'ne akademik ve idari personelimize ve öğrencilerimize çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Manavgat’ın tanıtımı için ürünlerin ön plana çıkması önemli

Manavgat'ın geleneksek turizm konusunda iyi bir şekilde tanındığını kaydeden Sert, Manavgat'ın marka değerini artırabilmek için alternatif ürünlerle ön plana çıkması gerektiğini bununda bu tür ürünlerle oluşabileceğini ifade etti. Sert, “ Manavgat susamı konusunda MATSO VE MASİAD ile birlikte epey bir mesafe kat ettik. Ardından MASİAD Potansiyel iş kadınları fuarında keçiboynuzu ürünlerini tanıtmaya başladı ve hala devam ediyorlar. Susam, Keçiboynuzu ürünleri ve bu ürünlerin yanında da farklı ürünlerin Manavgat'ın Marka değerine katkıda bulunması gerekiyor” dedi

MATSO Başkanı Boztaş, “Manavgat Susamı’nın Coğrafi İşaretinin Alınması İçin Bu Yarışmayı Önemsiyoruz”

MATSO Yönetim Kurulu Başkanı Boztaş, markalaşma yolunda Manavgat Susamı’nın tanıtılması için Akdeniz Üniversitesi Manavgat Meslek Yüksek Okulu tarafından gerçekleştirilen2. Geleneksel Susam Ürünleri Yarışması’nı çok önemsediklerini söyledi. Yarışmaya MATSO ve MASİAD’ın destek verdiğini hatırlatan Başkan Boztaş, Manavgat susamının marka değerini ve tanınırlığını artırmak için yarışmanın çok önemli olduğunu kaydetti. Oda olarak MASİAD ve Manavgat Meslek Yüksek Okulu ile birlikte Manavgat Susamı’nın coğrafi işaretinin alınması bazı çalışmalar yaptıklarını anlatan Boztaş, “Bu yarışmada bu çalışmalarımıza büyük katkı sağlayıp aşama kaydetmemizi sağlayacaktır. Bunun için bu yarışmayı önemsiyorum” dedi.

“ Manavgat Susamı’nın coğrafi işaret almak için çalışmalar yürütüyoruz”

MATSO Yönetim Kurulu Başkanı Boztaş kendine has tadı ve lezzeti olan Manavgat Susamı’nı dünyaya yeniden tanıtmak için coğrafi işaret almak için çalışmalar yürüttüklerini söyledi. Ocak ayı içerinde Ankara’da yönetim kurulu arkadaşlarımız birlikte Türk Patent Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Habip Asan’ı makamında ziyaret ederek Coğrafi işaretleme yolu ile marka tescili yapmak için görüştük.  Sayın Prof. Dr. Habip Asan ise “Altın Susam” adıyla anılan Manavgat Susamı’nın işaretleme yolu ile marka tescili konusunda destek vereceklerini kaydetmişti.

Mikro klima özelliği olan bir ürün

Manavgat’ta 36 bin dönüm alanda 2 bin ton susam yetiştirildiğini kaydeden Boztaş, Manavgat Susamı’nın mikro klima özelliğine bağlı bir ürün olduğunu kaydederek, bu tarz ürünlerin her geçen gün dünya pazarında daha çok rağbet gördüğünü belirtti.

Manavgat Susamı Osmanlı mutfağını süslüyordu

  ‘Altın Susam’ adıyla anılan Manavgat Susamı’nın 15'inci yüzyılda Osmanlı mutfağını süslediğini kaydeden Boztaş, “Osman döneminde saray mutfağında susamdan yapılan tatlı ve tahinin Manavgat'ta gittiğine dair Süleyman Demirel Üniversitesi Yrd. Doç. Dr. Behcet Karaca’nın doçentlik tezinde bazı bilgilere yer veriliyor. Kendine has tadı ve lezzeti olan Manavgat Susamı’nı dünyaya yeniden tanıtmak için coğrafi işaret almak istiyoruz” dedi.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
CHP'li Budak: Hükümet'in ekonomi paketi sorun çözmez
CHP'li Budak: Hükümet'in ekonomi paketi sorun çözmez
Manavgat Belediyesi'nden kent mobilyası imalatı
Manavgat Belediyesi'nden kent mobilyası imalatı