Advert

Devrim Kök, Antalyalı Üreticilere Verdiği Sözü Tuttu

Antalya’da meydana gelen hortum felaketi nedeniyle zarar gören üreticilere verdiği sözü tutan CHP Antalya Milletvekili Devrim Kök, meclise kanun teklifi verdi.

Devrim Kök, Antalyalı Üreticilere Verdiği Sözü Tuttu
Bu içerik 230 kez okundu.
Advert

Ülkemizde çeşitli bölgelerde zaman zaman yaşanan doğal afetler (kuraklık, dolu, don, sel, taban suyu baskını, fırtına, hortum, deprem, heyelan, yangın, kaza ve zararlılar ile hayvan hastalıklarının vs.) nedeniyle ekili ve dikili alanlar zarar görmekte, bu durum sadece Antalya’da değil tüm üreticilerimizi mağdur etmektedir. Son olarakAntalya’nın Demre ilçesinde meydana gelen şiddetli fırtına ve hortum nedeniyle bölgede üreticiler ve vatandaşlarımız mağdur olmuş, Alanya, Manavgat,  Serik, Aksu,  Kumluca ve Demre ilçelerini etkileyen hortumda çiftçilerimizin neredeyse bir yıllık emekleri yok olmuş, sadece Demre’de 5, Finike’de 5, Aksu’da 11, Alanya İlçesinde de 6 mahallede fırtına afeti meydana gelmiştir.  Yıkılan seralar nedeniyle 408 çiftçimiz mağdur olmuş, ayrıca  1012 dekar ekili ve dikili  yaklaşık 800 dönümlük bir alan zarar görmüştür. Oluşan zarar daha fazla gözükse de, Antalya İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nün Müdürlüğü verilerine göre oluşan zarar 21.455.086 TL’dir. Afetten zarar gören alanın % 99’u örtülü tarım, % 1’i ise meyve bahçesidir.

 

Üreticilerimizin zararlarının bir kısmının devlet tarafından karşılansa dahi, zarar gören üreticilerin zararlarını karşılamak, hiç olmazsa en aza indirmek için üreticilerin, örtülü tarım maliyetlerinde en önemli girdi olan sera camında KDV oranının sıfırlanması gerekmektedir. Çünkü üretici serasını cam ile değil de başka bir malzeme ile kaplarsa o seraya sigorta yapılmamaktadır. Cam maliyetleri de yüksek olduğu için üretici serasını sigorta ettirememekte, bu nedenle seralar sigorta mevzuatına uygun olmadıkları için de afet sigortası yapılmamaktadır” dedi.

 

Kök, “Ayrıca, zorunlu tarım sigortası yapılırken, sigorta yapılacak arazinin yapısına göre sigorta kapsamına alınmaktadır. Oysaki felaketin nerden ve nasıl geleceği bilinmediği için, üretim yapılan her bölgede ve her arazide sigorta yapılmalı, arazi şartları nedeniyle hiçbir istisna getirilmemelidir. Bu nedenle 25/10/1984 tarihli ve 3065 sayılı Katma Değer Vergisi Kanunu 17 nci maddesinin dördüncü fıkrasının (h) bendine “seracılık faaliyetlerinde kullanılan camlar,” ibaresinin eklenmesi, ayrıca 14/6/2005 tarihli ve 5363 sayılı Tarım Sigortaları Kanununun 12. maddesinde yer alan “teminatlar” ibaresinden sonra “bu faaliyetlerin yapıldığı arazi nedeniyle sigorta kapsamında herhangi bir kısıtlama yapılmaksızın” ibaresi eklenmesi için kanun teklifi verdiğini söyledi”.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
 ‘Sonbahar Şiir Gecesi’ duygulandırdı
‘Sonbahar Şiir Gecesi’ duygulandırdı
Vali Münir Karaloğlu Gazipaşa'yı ziyaret etti
Vali Münir Karaloğlu Gazipaşa'yı ziyaret etti