Advert

RUHUMUZ YANGIN YERİ

Düşünce, duygu ve davranışlarımızın bozulması yaşadığımız sorunların ve çevresel faktörlerin tetiklemesiyle yaşamımızı çok farklı yönlere çekebilir.

RUHUMUZ YANGIN YERİ
Bu içerik 308 kez okundu.
Advert

Adını belki söylemeye çekindiğimiz ya da utandığımız Psikiyatrik rahatsızlıklar ki bunlar genellikle günlük yaşam olaylarından (stres), yaşam krizlerinden veya kişilik problemlerinden kaynaklanır. Nörotik hastalıklar tedavi edilebilen hastalıklardır. Bunun için yaşamımızı zehir etmenin bir anlamı yok, yapacağımız tek şey bir uzmana giderek bu hastalığı yenmek ve sorunlarımızla baş etmeyi öğrenebilmektir.

 

Manavgat’ın kurulan ilk özel hastanesi olması sıfatıyla Özel Akdeniz Hastanesi yönetim kadrosu sağlık sektörüne yaptığı yatırımlara bir yenisi ekleyerek uzun yıllar Manavgat Devlet Hastanesi’nde görev yapan Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı (Psikiyatrist) Uzm. Dr. Ulvi Reha Yılmaz’ı kadrosuna kattı.

 

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) anlaşmalı Özel Akdeniz Hastanesi bünyesinde hasta kabulüne başlayan Yılmaz, uzmanlık alanında daha iyi hizmet verebilmek için tercihini bu yönde kullandığını dile getirdi. Manavgat Devlet Hastanesi’nde hastaları tedavi etme yerine işleyiş kuralları nedeniyle adli vakalar ve rapor düzenlemeye daha fazla mesai harcamak zorunda bırakıldıklarını belirten Yılmaz, hastalarına şimdi daha fazla zaman ayırabildiği için mutlu olduğunu söyledi.

 

Özel Akdeniz Hastanesi yönetim kadrosuna da teşekkür eden Yılmaz, “Hastane yönetimi hastanede uzman bir Psikiyatrist istihdam edebilmek için yoğun çaba sarfetti. Sağlık Bakanlığı’ndan kadro alabilmek için aralıksız yazışmalar yaptı. Nihayetinde uzun uğraşlardan sonra kadro gelince bende görevime başladım. Yönetim kadromuzla, doktorlarımızla, çalışan personelimizle ve hastalarımızla bir aile sıcaklığı yaşadığımız hastanemizin bir ferdi olmaktan mutluluk duyduğumu söylemeliyim” diye konuştu.

 

15 yıldır Manavgat’ta görev yaptığını ve Manavgat’ın göçlerle gelen hızlı nüfus artışının depresif sorunları da beraberinde getirdiğini ve de bu sorunları çözebilmek için mutlaka bir psikiyatristten destek alınması gerektiğine vurgu yapan Yılmaz, “ Bazen hastalığın ciddi olmadığına inanarak tedaviden kaçarız. Hâlbuki bu durum rahatsızlığın daha ciddileşmesine neden olur. Hastalığınızdan asla utanç duymayın ve suçluluk hissetmeyin. Elde edemediklerinizle değil, elinizde olanlarla mutlu olmayı öğrenin. Her şeyden de önemlisi yanlışlarınızla yüzleşmekten korkmayın” dedi.

 

Hastalığın tedavi edilmesinde aile ve çevresel faktörlerinde önemli rol oynadığının önemine değinen Yılmaz, “ Aile ve çevre desteği iyileşmeyi hızlandırır. Hastayla iletişimin güçlü olmasının iyileşmeye olumlu katkısı vardır. Hastanın çevresine karşı tutumu ve bazı olumsuz davranışların şahsınıza karşı değil, rahatsızlık kaynaklı olduğunu bilip anlayışlı davranılmalıdır. Hasta çevresinin telkinleri etkisinde kalır. Hastanın tedavi sürecinde hastaya zarar gördüğünü öne süren yanlış bilgilendirmelerde bulunmak (ilaçların organlara zarar verdiği, alışkanlık yaptığı, uyuşturduğu vb.) tedaviyi olumsuz etkiler. Hastaya yardımcı olmak istiyorsak doktorumuza güvenmemiz ve tereddütlerimizi bizzat kendisiyle paylaşmamız gerekir” dedi.

 

Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı (Psikiyatrist) Uzm. Dr. Ulvi Reha Yılmaz rehabilitasyon ve rehberlik hizmetleriyle psikiyatristlerin ayrımına dikkat çekerek psikiyatristlerin, 6 yıllık tıp fakültesi eğitimini tamamladıktan sonra 4 yıl psikiyatri üzerine uzmanlık eğitimi alan psikofarmokolog olduklarını hatırlatarak, hastalığı ilaçla tedavi eden hekimler olduğunu yineledi.

 

 

ULVİ REHA YILMAZ’I TANIYALIM 

 

Uzm. Dr. Ulvi Reha YILMAZ 1964 yılında Ankara’da doğdu. 1988-Gülhane Tıp Fakültesi-Lisans, 1988-Gülhane Tıp Fakültesi-Yüksek Lisans, 1989-GATA Stajyerlik- Yüksek Lisans, 1995-Gülhane Tıp Fakültesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı- Tıpta Uzmanlık dereceleri ile mezuniyetlerini tamamladı.

 

Mesleki Kurslar;

 

GATA Klinik, Laboratuvar, Askeri Tababet Uygulamalı Eğitim ve Öğretim Kursu (12 Ay), GATA İlk ve Acil Yardım Eğitim Merkezinde İleri Kardiyak Yaşam Desteği – Travmalarda ve Savaş Alanında İleri Yaşam Desteği (Advanced) Kursu (1 Ay), Hacettepe Tıp Fakültesi Psikiyatri Bölümü ile Türkiye Sinir ve Ruh Sağlığı Derneği tarafından düzenlenen “Psikodinamiğin Temel İlkeleri” Uygulamalı Eğitim Kursu (3 Ay), Tuzla Piyade Eğitim K.lığı’nın “Özel Askeri Eğitim” Kursu (3 Ay), Sağlık Bakanlığı HBYS (hastane Bilgi Yönetim Sistemleri) Eğitimi Kursu (1 Ay), INLPTA The İnternational NLP Trainers Association Practıtıoner of the Art and Science of Neuro Linguistic Programming (6 Ay), Türkiye Psikiyatri Derneği “Ecstasy ve Esrar Kullanımına Yaklaşım” Kursu (1 Hafta), Türkiye Psikiyatri Derneği “Cinsel Bozukluklarda Farmakolojik Tedaviler” Kursu (1 Hafta)

 

Görev yaptığı yerler;

 

1988 – 1989 Ankara GATA  Stj. K.lığı  (Tbp. Tğm.), 1989 İstanbul Tuzla Eğ. K.lığı (Tbp. Ütğm.), 1989 – 1990 Kıbrıs Sağlık Şb. Müdürü (Tbp. Ütğm.), 1990 – 1991 Kıbrıs Seyyar Cerrahi Hst. Baştabibi (Tbp. Ütğm.), 1991 Çorlu Alay Baştabibi (Tbp. Ütğm.), 1991 -1995 GATA Tıp Fak. Psikiyatri A.D. Bşk.lığı (Tbp. Yzb.), 1995 Diyarbakır Asker Hastanesi (Tbp. Yzb.), 1995 – 1996 Çorlu Asker Hastanesi (Tbp. Kd. Yzb.), 1996 – 2001 Çorlu Devlet Hastanesi (Uzm. Dr.),  2001 – 25.08.2014 Manavgat Devlet Hastanesi (Uzm. Dr.),  01.09.2014 – 17.12.2014 İzmir Özel Çankaya Tıp Merkezi (Uzm. Dr.)

 

Eserleri;

 

Tıpta Uzmanlık Tezi : Çatışmaya Bağlı Travma Sonrası Stres Bozukluğunun Araştırılması (Tez danışmanı: Prof. Dr. Salih Battal), Bakır, B., U.Reha Yılmaz, İsmail Yavaş; Relating depressive symptoms with Machiavellianism in a Turkish sample. Pscyhological Reports, 78, 1011-1014,1996, Bakır,B.,Yılmaz, U.R., Yavaş, İ., Güleç, M., “Tıp Fakültesi Öğrencilerinde Depresyon Belirtilerinin Dağılımı” Düşünen Adam, 9(1), 43-47, (1996), Bilal Bakır, U.Reha Yılmaz, İsmail Yavaş, Ruhi Toraman, Nurdan Güleç; Tıp fakültesi öğrencilerinde sorun alanları ve depresif  belirtilerin sosyowwwgrafik özelliklerle karşılaştırılması,  Düşünen Adam, 10 (1) 5-12, 1997,  İsmail Ak, Ulvi R. Yılmaz, Nurdan Güleç, Salih Battal; Posttravmatik Stres Bozukluğunda Bellek Sorunları, Optimal Tıp Dergisi, 8 (1), 10-14, 1995,  İsmail Ak, Ulvi R. Yılmaz, Perran Aybaş, Çiğdem Özgen, Salih Battal; Posttravmatik Stres Bozukluğunda Benlik Saygısı ve Semptom Dağılımı, Optimal Tıp Dergisi, 8 (1), 3-9, 1995, İ. Yavaş, F. Özgen, U. R. Yılmaz, P. Aybaş, H. Aydın;  Drug Therapy  in a Case of Tardive Dystonia.  40. Ulusal Psikiyatri Kongresi, İstanbul, 2006, F. Özgen, Z. Gülçat, U. R. Yılmaz, K. Kahraman, S. Battal; Koroner Anjiyografi Uygulanan Hastaların Psikososyal Yönlerinin Araştırılması, Poster bildirisi ve sözel sunum, 29. Ulusal Psikiyatri Kongresi, Bursa, 1993, F. Özgen, Z. Gülçat, U. R. Yılmaz, K. Kahraman, S. Battal; Psychological and Psychosocial Factors in Coronary Heart Disease, Poster bildirisi ve sözel sunum, 29. International Congress of Military Medicine, İstanbul, 1993, Ö. Uzun, A. Özşah, B. A. Sürme, U. R. Yılmaz, M. Şengez, S. Battal; Yanık Olgularında Anksiyete, Depresyon ve Benlik Saygısı. 40. Ulusal Psikiyatri Kongresi, İstanbul, 2006.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
CHP'li Budak: Hükümet'in ekonomi paketi sorun çözmez
CHP'li Budak: Hükümet'in ekonomi paketi sorun çözmez
Manavgat Belediyesi'nden kent mobilyası imalatı
Manavgat Belediyesi'nden kent mobilyası imalatı