Advert

Otopark tartışması büyüyor

Manavgat Belediye Meclisi'mde Büyükşehir Koordinatörü ve AK Parti Meclis Üyesi Ömer Şahin tarafından da gündeme getirilen otopark tartışması, karşılıklı açıklamalarla devam ediyor.

Otopark tartışması büyüyor
Bu içerik 122 kez okundu.
Advert

Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan 2014 yılı Denetim Komisyonu Raporu'nda da yer alan ilçelerdeki otopark gelirlerinin 5 yıl boyunca ilçe hesaplarında faizsiz beklediğinin tespit edildiği ifade edildi.

 

Büyükşehir Yasası ile birlikte devredilen otopark gelirleri, ilçe belediyeleri ile Antalya Büyükşehir Belediyesi arasında tartışılmaya devam ediyor. Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan 2014 yılı Denetim Komisyonu Raporu'nda da yer verilen otopark gelirlerinin 5 yıldır ilçe belediyelerindeki banka hesaplarında faizsiz olarak beklediği ifade edildi.

 

Manavgat Belediyesi ise otopark gelirlerinin, 2013 yılında Muratpaşa Belediyesi'nde Sayıştay denetimi sonucunda “Otopark Bedeline İlişkin Mevzuat”, “Otopark bedelinin yanlış hesaplanması” ve “Borç kalan otopark bedelinin tapuya şerh edilmemesi” hususlarında bazı eksiklikler tespit edildiğini öne sürdü. Manavgat Belediye Başkan Yardımcısı Oytun Eylem Doğmuş tarafından yapılan açıklamada, "Konunun ivedilikle çözümlenebilmesi için, mevzuat değişikliği ve/veya Büyükşehir ölçeğinde yapılabileceklere ilişkin önerilerimiz bu hafta itibarıyla ilgili makamlara sunulacaktır. Belediyemizin yanı sıra ilgili diğer tarafların da konuyu sahiplenmesi çözüme katkı sağlayacaktır" denildi.

 

5yıldır faizsiz bekliyor

 

Manavgat Belediyesi Nisan Ayı Olağan Meclis Toplantısı'nda Büyükşehir Manavgat Koordinatörü ve AK Parti Meclis Üyesi Ömer Şahin tarafından da gündeme getirilen "Otopark Gelirleri" Büyükşehir Belediyesi ile ilçe belediyelerini bir kez daha karşı karşıya getirdi. Antalya Büyükşehir Belediyesi Mali Hizmetler Dairesi Başkanlığı tarafından hazırlanan 2014 Yılı Denetim Komisyonu Raporu'nda da yer verilen otopark gelirleri ile ilgili şu görüşlere yer verildi:

 

" 3194 sayılı İmar Kanunu'nun 37. ve 44. maddelerine göre hazırlanan Otopark Yönetmeliğince ilçe belediyeleri tarafından inşaat ruhsatları verilme aşamasında yönetmelik ve tebliğlerdeki hükümlere göre hesaplanacak harçların ilçe belediyesince açılacak otopark hesaplarında biriktirilmesi ve takip eden ayda Büyükşehir Belediyesi'nin bu amaçla açmış olduğu hesaba intikali hususunda 2014 Haziran ayına kadar hiçbir çalışma yapılomadığı görülmüştür. 4 milyon 600 bin TL'lik tutar 5 yıl boyunca Ziraat Bankası nezdinde ilçe hesaplarında faizsiz beklediği tespit edilmiştir."

 

Öneri sunulacak

 

Konu ile ilgili açıklama yapan Manavgat Belediye Başkan Yardımcısı Oytun Eylem Doğmuş ise otopark gelirleri konusunda yaptığı açıklamada şunları söyledi:

 

"Muratpaşa Belediyesi özelinde yapılan denetimin sonuçlarının içtihat niteliğinde olması ve ilgili tüm belediyelerce gerekli tedbirlerin alınması gereği üzerine 02.04.2015 tarihli Manavgat Belediyesi Olağan Meclis Toplantısı’nda konu görüşülmüş, Otopark Yönetmeliği Hakkında Genel Tebliğ’in 4. maddesine göre öngörülen bedelleri tahakkuk ve tahsil etmek zaruriyeti doğmuştur.

Ancak özellikle ticari mahiyetteki parsellerde söz konusu bedellerin neredeyse bina yapım maliyetlerine ulaşması üzerine ilçemizde inşaatlar durma noktasına gelmiştir.

 

5216 sayılı Büyükşehir Belediye Kanunu’nun “(Ek fıkra: 12/11/2012-6360/11 md.) İmar Mevzuatı uyarınca belediyelerin otoparkla ilgili olarak elde ettikleri gelirler tahsil tarihinden itibaren kırkbeş gün içinde büyükşehir belediyesine aktarılır. Büyükşehir belediyeleri bu geliri tasdikli plan ve beş yıllık imar programına göre hazırlanan kamulaştırma projesi karşılığında otopark tesisi için gerekli arsa alımları ile bölge ve genel otoparkların inşasında kullanır. Bu gelirler bu fıkrada belirtilen amaç dışında kullanılamaz” hükmü uyarınca otopark hesaplarında toplanan paraların tasarrufu büyükşehir belediyelerinin yetkisindedir.

 

Antalya Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 09.04.2015 tarihli Olağan Meclis Toplantısı’nda ve 13.04.2015 tarihli Devam Meclisi Toplantısı’nda konu gündeme taşınmış olup gerek Büyükşehir ölçeğinde gerekse Bakanlık nezdinde yapılabilecek olası düzenlemeler tartışmaya açılmıştır.

Konunun ivedilikle çözümlenebilmesi adına, mevzuat değişikliği ve/veya Büyükşehir ölçeğinde yapılabileceklere ilişkin önerilerimiz bu hafta itibarıyla ilgili makamlara sunulacaktır. Belediyemizin yanı sıra ilgili diğer tarafların da konuyu sahiplenmesi çözüme katkı sağlayacaktır."

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
CHP'li Budak: Hükümet'in ekonomi paketi sorun çözmez
CHP'li Budak: Hükümet'in ekonomi paketi sorun çözmez
Manavgat Belediyesi'nden kent mobilyası imalatı
Manavgat Belediyesi'nden kent mobilyası imalatı