Advert

Alman turistler Manavgat’ı çok sevdi

Manavgat- Side destinasyonuna gelen turistlerin yüzde 45'ni başta Almanlar olmak üzere Avrupalılar, yüzde 35'ni Ruslar, yüzde 10'nu İskandinav, Baltık, Bağımsız Devletler Topluluğu(BDT), diğer milletler ile yüzde 10'nu Yerli Turist oluşturuyor.

Alman turistler Manavgat’ı çok sevdi
Bu içerik 90 kez okundu.
Advert

Titreyengöl-Sorgun Turizm Yatırımcılar Birliği (TİSOYAB) Başkanı Hüseyin Aydoğan, bölge destinasyonunda otellerin doluluk oranının yüzde 30’la yüzde 80’ler seviyesinde olduğunu söyledi. Otel müşterilerinin yüzde 90 oranında başta Almanlar olmak üzere Avrupa, Rus, İskandinav, Baltık, BDT ve diğer milletlerin oluşturduğunu belirten Aydoğan, yüzde 45 oranla birinciliğin Almanlar oluşturduğunu kaydetti. Son yıllarda Manavgat'a belirtilen ülkeler dışında dünyanın farklı devletlerden turist geldiğinin altını çizen Aydoğan, Ramazan ayında yerli turistte bir azalmanın olmayacağını ifade etti.

 

Sahur ve iftar hazırlanacak

 

Bölge destinasyonunda tatile gelen yerli turistlere talep doğrultusunda Ramazan ayın süresince sahur ve iftarlık hazırlayacağını belirten Aydoğan, "Bölgemizde otellerin müşteri yoğunluğunu Avrupalılar Ruslar ve  oluşturuyor. Yüzde 10'nunu da yerli turistler dolduruyor. Ramazan ayında oruç tutan müşterilere talep doğrultusunda sahur ve iftarlık hazırlayacağı için bir azalmanın oluşacağını zannetmiyorum. Zaten bölgenin müşteri yoğunluğunu yabancı müşteriler oluşturuyor." dedi.

 

Havai fişek şikayeti

 

Sorgun Titreyengöl Bölgesinde turizmin 12 aya çıkabilmesi için herşeyin hazır olduğunu ancak gerekli anlayışın olmadığını belirten Aydoğan, “Turizm konusunda özellikle Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın yaptığı imar planlamalarına dikkat etmemiz gerekiyor. Bizim elimizin altında bir doğa harikası bulunuyor” dedi. Sorgun ormanlarının spor ve alternatif turizm için eşsiz güzellikte bir yer olduğunu vurgulayan Aydoğan, “Burası kuşların göç güzergahı. Bazı otellerde yapılan havai fişek gösterileri bölgeye gelen kuşları oranında yarı yarıya azalma meydana getirdi. Bu konuya çok dikkat etmeliyiz. Yine ırmak kenarına yapılan otellerle doğal yapıyı bozuyoruz, bunlara fırsat vermemeliyiz” diye konuştu. Aydoğan özellikle havai fişek konusunda Valilik ve Kaymakamlık başta olmak üzere bütün kurumları göreve davet etti.

 

Ramazan’da çok az düşüş olur

 

Türkiye Turizm Seyahat Acenteleri Birliği(TİSOYAB) Side-Manavgat Bölgesel Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Özden, bölge destinasyonunda turizm hareketliliğini başta Almanlar olmak üzere Rus, İskandinav ülkeleri oluşturduğunu söyledi. 11 Ayın Sultanı Ramazan ayında bölge destinasyonunda yerli turistlerde azalmanın yüzde 1-2 oranını geçmeyeceğini kaydetti.

 

Temmuz Ağustos zorlu geçecek

 

Bölgedeki otellerin doluluk oranının yüzde 80 seviyesi oranında olduğunun altını çizen Özden, hedeflerinin Temmuz ve Ağustos aylarında bu doluluğu yukarı seviyeye çekmek olduğunu ifade etti. Geçen yıl göre turizmde pazar payında dünyadaki bazı gelişmelere göre azalmanın olduğuna dikkat çeken Özden, bu azalmanın temmuz ve ağustos ayında son bulacağını tahmin ettiklerini söyledi. Özden, "Dünyadaki dış gelişmelere bağlı temmuz ve ağustos ayı zorlu geçecek. Bu zorluğu elbirliği ile aşacağımıza inanıyorum. Özellikle başta Almanlar olmak üzere Avrupa pazarı bizim için çok önemli." ifadesini kullandı.

 
 
 
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
CHP'li Budak: Hükümet'in ekonomi paketi sorun çözmez
CHP'li Budak: Hükümet'in ekonomi paketi sorun çözmez
Manavgat Belediyesi'nden kent mobilyası imalatı
Manavgat Belediyesi'nden kent mobilyası imalatı