Advert

İKİ ARADA BİR DEREDE KALAN SİYASETÇİLER

Manavgat’ta yaklaşık bir haftadır gerginleşen siyaseti 6360 Sayılı Büyükşehir Belediye Yasası üzerinden değerlendirmek bizleri yanılgıya düşürür. Bir başka deyişle hedeften sapmamıza neden olur.

İKİ ARADA BİR DEREDE KALAN SİYASETÇİLER
Bu içerik 81 kez okundu.
Advert

Bunun en bariz örneğini geçtiğimiz günlerde Sözen’in siyasi partilerin ilçe başkanları ziyareti ile AK Parti ilçe başkanı Hasan Öz ve Manavgat Koordinatörü Ömer Şahin’in birlikte yaptıkları basın toplantısında söylediklerinden anlayabiliriz. Sözen bu ziyaretlerde ısrarla yasa hükümlerinin neler getirdiğinin bilincinde olduklarını, yasaya karşı gelmek gibi bir düşüncelerinin asla olamayacağını söyleyerek, itiraz ettiği konunun alınan kararlarda Manavgat Belediyesi ve dolayısıyla onun seçilmiş başkanının muhatap alınmaması olduğunu anlatıyor. Her ne kadar AK Parti cephesinden Sözen’in bu söylemine tepkiler geliyorsa da bu siyaseten söylenmiş sözler olarak Manavgat halkında karşılığını buluyor.

 

BÜYÜKŞEHİR SİYASETİNİ YAPACAK

İlçe Başkanı Hasan Öz’ün, Sözen ziyaretinde söyledikleri aslında konuyu tüm gerçeğiyle kavramamız için yeterli oluyor. Sözen’in değerleri bir bir elimizden alınıyor, elimizden uçup gidiyor söylemine Öz, “bir şeyin uçup gittiği yok başkan! Büyükşehir daha iyi hizmet yapmak için bunları sorumluluğu altına alıyor! Tabiî ki Büyükşehirde siyasetini yapacak” diyor.

Bu söylemin Türkçe meali aynen şudur:

 

HEDEF 2019 YEREL SEÇİM

 

AK Parti çok güçlü olduğu yıllarda bile alamadığı Manavgat Belediye Başkanlığını 2019 seçimlerinde almak için ant içmiştir. Bunun için ne yapılması gerekiyorsa yapılacaktır. AK Partili olmayan belediyeler işlevsizleştirilecek, itibarsızlaştırılacak ve halkın gözünden düşürmek için her türlü yol yasal dayanak gösterilerek uygulanacaktır. AK Parti’nin ve iktidarının gücünü muhalif belediyeler iliklerine kadar hissedeceklerdir. Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın iki yıl önce Başbakanken TÜSİAD toplantısında dile getirdiği, “Ya taraf olacaksın ya da bertaraf” sözü, Manavgat’ta yaşananlardan sonra daha bir anlaşılır hale geldi. Bertaraf olmak istemeyen bazı MHP’li belediyeler bu yasadan en az zararla çıkmak için il/ilçedeki güçlü lobileri devreye sokarak çıkış yolu arıyorlar. Bunda da başarılı oluyorlar. Güçlü lobileri olmayan il ve ilçeler ise uygulanan baskı ve sistemi halka şikâyet ederek çıkış yolu arıyorlar. O yüzden AK Partili Türel ile CHP’li Şükrü Sözen’in eylemlerini ve yürüttükleri siyaseti eleştiri konusu etmenin bir anlamı yok. Her ikisi de savundukları dünya görüşünün gerekliliğini yerine getiriyor. Ancak Türel ve görevlendirdiği ekibi yasa gücü ellerinde olduğu halde uzlaşma politikaları yerine seçilmişleri yok sayarak siyaset yaparken, Sözen sorumluluklarını yerine getirememenin sıkıntılarını Manavgat halkına anlatarak siyaset yapıyor.

 

Bu bir AK Parti CHP kavgasıdır. Türkiye genelinde iki parti arasında yaşanan çekişme neyse odur. Yoksa Antalya-Manavgat kavgası değildir. Zaten Öz ile Şahin’de aynı şeyi söylemiyorlar mı?

 

Ne söylüyorlar: “İşte CHP zihniyeti bu!”

 

TÜREL, KİNDAR VE İNTİKAMCI MI?

 

Birde bütün bunların dışında Menderes Türel’in kindar, intikamcı, tek adam olma isteğinin de uzlaşma yollarını tıkadığını belirtmek gerekir. Dikkat ediniz! 30 Mart yerel seçim öncesi ve sonrasında Şükrü Sözen’in ağzından bir kez Türel aleyhine söylenmiş bir söz duydunuz mu? Bütün bu iyi niyetli yaklaşımlara karşı Türel’in bu yaklaşımları dikkate almaması nasıl bir ruh haline sahip olduğunun açık göstergesidir.

 

Şimdi asıl sorulması gereken soru şu?

 

 

ŞAHİN, TÜREL’İN EMİR KULUDUR

 

Manavgat Koordinatörü Ömer Şahin, Menderes Türel’den habersiz (Manavgat’ın değerleri söz konusu olsa bile) bir adım bile atma cesaretini gösterebilir mi? Son yaşananlardan bunun cevabı sanırım verilmiştir. O yüzden Ömer Şahin üzerinden Menderes Türel’i eleştirmek sadece ve sadece Ömer Şahin’in piyasa değerini yükseltmektir. Şahin’in işi zor. Allah Onun yardımcısı olsun!

 

 

PARTİ POLİTİKALARINI SAVUNMAK ZORUNDA

 

Hasan Öz ise, AK Parti’nin ilçe başkanıdır. Doğal olarak parti politikalarını savunmak zorundadır. Büyükşehrin Manavgat’la ilgili alacağı kararlara müdahale etme şansı yoktur. İyi niyetiyle ancak birtakım şeyler söyleyebilir. Ancak kararlara etki edecek gücü, ne il başkanı Mustafa Köse ne de Menderes Türel, Öz’e reva görmez. Hasan Öz Manavgat’ın sevilen bir simasıdır. Siyaseten kirlenmemiş, siyasi atraksiyonlara kafa yorarak yükselmek isteyen bir yapıya sahip değildir. İnandığı için bu partiye gönül vermiş ve ilçe başkanlığına kadar yükselmiştir. O yüzden AK Parti’nin Manavgat politikalarıyla ilgili tasarruflarında ancak alınan kararları savunmakla yükümlüdür. Hasan Öz’den daha fazlasını beklemek ona haksızlık etmek anlamına gelir.

 

Manavgat güç odakları için bir avdır. Avcılar, seçimde vuramadıkları avını şimdilerde yasaların kendilerine verdiği güçle vuruyorlar. 

 
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
CHP'li Budak: Hükümet'in ekonomi paketi sorun çözmez
CHP'li Budak: Hükümet'in ekonomi paketi sorun çözmez
Manavgat Belediyesi'nden kent mobilyası imalatı
Manavgat Belediyesi'nden kent mobilyası imalatı