Advert

“ Çirkin kralın kemiklerini sızlatmasınlar”

Türk sinemasının çirkin kralı Yılmaz Güney’e benzerliği ile bilinen, Türkiye’de Yılmaz Güney’in 114 filminden 111 tanesine sahip olan "Namludaki Öfke", Topraktaki kan" filmleri başka olmak üzer birçok başarılı yapıta imzasını atan, sinema oyuncusu- senari

“ Çirkin kralın kemiklerini sızlatmasınlar”
Bu içerik 141 kez okundu.
Advert

“YILMAZ GÜNEY SİNEMASINA SAHİP ÇIKALIM”

 

Altın Koza A.Ş’nin yeni yönetimine görevlerinde başarılar dileyen Abdullah Can, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin başta olmak üzere sinemaseverin ve aydın kişilerin Yılmaz Güney Sinemasına sahip çıkacağına yürekten inandığını söyledi.  Abdullah Can, “ Bu güne kadar düzenlenen Uluslar arası Adana Altın koza Film Festivallerinde şahsım başta olmak üzere Adanalı birçok değerli sinema oyuncusu ve sinema emektarları sevgili Aytaç Arman, Salih Güney başta olmak üzere birçok emektar sinemacılar festivale davet bile edilmedi. Yâda edildiler de biz mi göremedik.  Bundan çok yadırgadım. Ayrıca,  Adana denince akla il gelen Türk Sinemasının çirkin kralı Yılmaz Güney ismi Altın koza Festivali kapsamında bazı otel lobilerinde sözde Yılmaz Güney uzmanlarının içki kadehlerinde laf edebiyatı ile geçiştirildi. Yılmaz Güney tişörtleri giyerek hava atmaya çalışan sözde Yılmaz Güney uzmanları; sırf rant elde etmek için atağa geçtiler. Yılmaz Güney’in film arşivlerini şahsımdan bin bir minnet ve rica ile aldıktan sonra kaynak olarak sadece kendisini göstererek çok şey biliyormuş gibi birilerini etkilemeye çalışıyor. Soruyorum bu otuz yıllık emek hırsızlarına? Ve Sözde Yılmaz Güney uzmanlarına. Acaba ellerinizde kaç adet Yılmaz Güney’in Filmleri var? Yâda Yılmaz Güney isminin yaşatılması için neler yaptınız?” dedi.

 

 

"ADANA'LI YÖNETMEN VE SİNEMA EMEKTARLARI DESTEKLENMELİ"

 

Adana’nın kanaat önderlerinin  yeni çalışma döneminde çalışma yol haritasını kültür ve sanat açısından değerlendirirken çirkin kralın ismini yaşatabilmek için daha çok çaba göstermesini, isteyen Abdullah Can,  "Yılmaz Güney sinemasının ekolüne her zaman sahip çıkan; dünyada isim yapmış yapımcı ve yönetmenlerin Adana’ya davet edilmeli. Altınkoza Film Festivali döneminin öncesinde Yılmaz Güney’in Adana’daki ailesi ile bir araya gelinerek neler yapılabilmesi konusunda fikir alış verişinde bulunulmalı. Çirkin kralın sinemasının her dönem önemini anlatan yapımlar yapıldığında gerçek Adanalı olan yönetmen ve sinema oyucularını tercih etmeli. Adanalı olmayan, Adana’yı tanımayan ve temsil edemeyen yapımcı ve yönetmenler ile asla işbirliği yapılmamalı. Adanalı sanatçılara öncelik tanınarak gereken iş birliği yapılarak festivallerin bayram havasında geçmesi sağlanması için tek yürek tek ses olunmalı." dedi.

 

 

"ULUSLAR ARASI YILMAZ GÜNEY FESTİVALİ HAYATA GEÇİRİLMELİ"

 

Çirkin kralın geleneksel bir festivalle isminin ve sinema ekolünün gelecek nesillere aktarılması tavsiyesinde bulunan Abdullah Can, " Çirkin kralın sinema ekolü; Türk sinemasının gerçek  emektarları tarafından değil de; Yılmaz Güney’in film arşivlerini şahsımdan almaya çalışarak kendilerini Yılmaz Güney uzmanıymış gibi göstermeye çalışanlar tarafından rant olarak kullanılmaya çalışılıyor. Yılmaz Güney ismini çıkarları doğrultusunda kullanmaya çalışanlar Yılmaz Güney’in gerçek yaşamını bilemeden festival akşamlarında yudumladığı içeceklerinin kadehlerinde kaldı. Yaptıkları çirkin davranışlarıyla  birileri  Çirkin Kralın kemiklerini sızlatmasınlar.   Adana’yı Adana yapabilmek için büyük emekler veren   Yılmaz Güney’in isminin yaşatılabilmesi  için bir park yâda caddenin tabelası maalesef birileri tarafından   çok görülmemeli. Yılmaz Güney’in sinema anlayışı ve ekolünün en iyi  anlattığı yer Adana. Ama her nedense kendisine has bir müzesi dahi bulunmayan, isminin bir park yâda caddeye bile verilmediği yer ise Adana.  Üzülerek de olsa ifade etmek gerekir ise Adana. Gerçek sinema emektarlarına da sahip çıkılmayan şehir Adana diye düşünüyorum." Dedi.

 

 

" VEFA BORCUMUZU ÇİRKİN KRALA MUTLAKA ÖDEMELİYİZ"

 

Dünyaca ünlü yönetmen Nuri Bilge Ceylan’ın, “Doğrusu Adana’da bir Yılmaz Güney Müzesi bulunmamasını yadırgadım” sözünü bir kez daha hatırlatan Abdullah Can,"Altınkoza Festivali sonrasında göstermelik şeklinde yapılan sinema müzesi Yılmaz Güney ismine yakışır şekilde yeniden düzenlenmedi. Yılmaz Güney ismi bir köşeye sıkıştırıldı. Adana başta olmak üzere tüm dünyaya örnek olabilecek bir Yılmaz Güney Müzesi oluşturulmalı. Bu oluşum sağlanırken; Çirkin Kralın sinema ekolünü devam ettiren gerçek Adanalı sinema emektarlarına gerçek anlamda sahip çıkılarak iş birliğine gidilmeli. Bu projede yer alan yapımcı ve yönetmen, oyuncular Adana’nın kültürünü çok iyi tanıyan sinema emektarlarıyla kesinlikle iş birliği yapılarak hareket edilmeli. Bu projenin Çirkin kralın ismine, sinemasına, memleketine yakışır şekilde yapılması sağlanmalı. İşte o zaman bizler çirkin krala vefa borcumuzu bu şekilde ödemiş oluruz.”şeklinde konuştu.

 

 “GÖREVE HER ZAMAN HAZIRIZ”

 

Adana’da sanat ve sanatçıya her zaman önem veren Dr. Haluk Uygur ve Adana Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sanat Dairesi Başkanı Ozan Aksu başta olmak üzere Gazeteci Kudret Sönmez, Hüseyin Yetiş ve Almanya’da TV mesleğini sürdüren Zeynel Gül ve ekibine birçok gazeteci arkadaşlarına sanatın ve sanatçıların yanında yer aldıkları için teşekkür eden Abdullah Can, “ Ben Adana ve Yılmaz Güney aşığıyım. Memleketim olan Adana’yı ve vatanım olan Türkiye’mi çok seviyorum. Adana’yı dünyaya tanıtmak için bilgim ve tecrübemle katkı sunmak istiyorum. Bu nedenle de yüreği Adana için çarpan, gerçek sinema emektarlarıyla beraber üzerimize düşen göreve de hazırız. Yeter ki birileri bizleri dışlamadan bizlerle diyalog kurmalı.” Dedi.

 

 

 

 
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
AKP Kadın Kolları'ndan Sevgi Yolu Projesi
AKP Kadın Kolları'ndan Sevgi Yolu Projesi
Cildimizi kışın etkilerinden nasıl koruruz?
Cildimizi kışın etkilerinden nasıl koruruz?