Advert

ÖYLE BİR GEÇER ZAMAN Kİ

RAGIP TOROS Manavgat siyasal ve toplumsal hayatına öyle insanlar damga vurmuştur ki rahmetli olan bu insanlar halen hoş bir sada ile anılırlar. Yazı dizimizde bu hafta gazeteci ve bizlerin duayeni olarak Manavgat'ta ilk yazılı medya organını hayata geçire

ÖYLE BİR GEÇER ZAMAN Kİ
Bu içerik 54 kez okundu.
Advert

On parmağında on marifet olan Ragıp Toros Kurduğu Yankı isimli gazete ile küçük bir tarım kasabası olan Manavgat'ta korku nedir bilmeden Manavgat'ın sorunları hakkında yazılar yazmaya başlar. Manavgat Kaymakamını eleştirir. Daire müdürlerinin korkulu rüyasıdır. Ziraatla da uğraşan Ragıp Toros Manavgat2ın varlıklı ailelerindendir. Hepimizin tanıdığı ve uzun yıllar Çağlayan İlk Öğretim Okulu'nda öğretmenlik yapan rahmetli Hüsniye Toros'unda biricik eşidir. Bu iki mutlu çiftin hiç çocukları olmadı. Hüsniye Toros okuttuğu ve yetiştirdiği bütün çocukları kendi çocukları gibi görerek bir nevi çocuk özlemini de gidermiş oldu.

Yankı Gazetesi'ni yayın hayatına geçiren Ragıp Toros'un en büyük destekçileri ise o dönem hem okuyan hem de çalışan öğrencilerdi. M. Ali Vural, M. Sait Ergen, Sideli Morinin Salih gibi isimler gazetede diziyi öğrendiler. Ragıp Toros sadece gazete çıkarmıyor aynı zamanda matbaası ile Manavgat'ın baskı işlerini de yapıyordu. Uzun yıllar oturduğu şimdi CHP ilçe binasının yerindeki ahşap iki katlı evinin çatısındaki leylek yuvaları halen hatırlanır. Hayvan sevgisi konusunda Manavgat'ın önde gelenlerinden olan Toros'un tüylü kaniş cinsi köpekleri arkasından dolaşarak onu yalnız bırakmazlardı. Merkez sağ görüşe yakın olan ancak CHP'lilerle de arası iyi olan Toros yardım gecelerinde ve toplantılarda mikrofonu elinden bırakmazdı.

Vosvos tabir edilen arabaların hastası olan Toros, ölünceye kadar değişik modellerde olan Vosvogen arabalara binmesi ile hatırlanır. Arabasının hep arka camı açıktır ve tüylü köpekleri başlarını camdan dışarıya çıkararak yolculuk yaparlardı. Ragıp Toros ileri görüşlü bir insandı ve Manavgat'ta ilkleri oluşturma konusunda çaba gösterirdi. Şimdiki vergi dairesinin lojmanı olarak kullanılan ırmak kenarındaki binaya büyük masraflar yaparak bir şehir oteli yapması Manavgat'ın eksiği olan konaklama sorununa da çözüm bulma anlayışıdır. Alt kısmı içkili lokanta olan daha sonra vergi dairesine satıldı. Lokanta kısmını daha sonra modern bir kahvehaneye dönüştürerek bürokratların, öğretmenlerin briç ve değişik oyunlar oynadığı bir alan haline getirdi. Ragıp Toros'un, Hüsniye Hoca ile evliliği sürerken kahramanımız kaçamaklar yapması ile ünlüdür. 12 Eylül 1980 darbesi olmuştur. Manavgat'ın siyasetle ilgilenen gençleri birer birere gözaltına alınarak şimdiki jandarmanın bulunduğu binada gözaltına alınmaya başlarlar. Yer darlığı yüzünden bir kısmı jandarmanın hamamında sorgularını beklerler. Birde ne görsünler Ragıp Toros ve Manavgat'ın bazı ileri gelenleri de gözaltına alınmışlardır ve hamama getirirler. Gençler Toros ve yanındakilerin siyasî olarak gözaltına alındıklarını ilk başlarda zannederler. Ancak mesele daha sonra anlaşılır. Gazeteci olan Toros ve yanındakilerin gözaltına alınma nedenleri şikayet üzerine yaptıkları hovardalıklarla ilgilidir. Toros hamamda geceyi geçirmeyecektir. Hastalanma numarası yapar ve dayısı Dr. Olan Asım Okur'u çağırarak rapor alma yolunu seçer. Gece Toros nezaretten yırtar.

Hep ilklerin insanı olarak anlatıyoruz ya; Toros ilk ahşap teknenin arkasına sürat motoru takarak 40 yıl önce bir ilki gerçekleştiren insandır. Kahramanımızın amatör balık avlama konusunda zevkleri vardır. Yarattığı sürat teknesi ile arada bir gece balığına bile çıktığı olur. Bir sonbahar akşamı rahmetli yeğeni Dr. Hasan Okur'la lüks ışığında kolyoz balığı avlamaya çıkarlar. Birden deniz patlar ve ırmağa dönmeye çalışırlar. Dr. Hasan Okur sürat teknesinin önüne lüks geçer başlarlar boğazı aramaya. Ancak yanılırlar ve hızla boğazdan ırmağa girmeye çalışacaklarına karaya toslarlar. Canlarını zor kurtarırlar ve sürat tekneleri dalgalardan parçalanır.

Ragıp Toros iyi bir briç oyuncusudur ve sigara içmeyi çok sever. Kül tablasını kullanmak aklına gelmez ve sık sık gömleği ve pantolonunu yakarak Hüsniye hocaya hesap vermek zorunda kalır. Çiftçi malları koruma derneği başkanlığı ve ziraat odası başkanlığı seçimlerine katılır ancak seçilemez. Bunu bile espri konusu yapar. Kumar oyunlarını da seven Toros hakkında servetinin önemli bir kısmını bu yolda harcadığı halen konuşulur.

Geçmişte Kıbrıs doğumlu bir bayanla yaşadığı aşk dillerden dile dolaşır ve hatta aşkın meyvesi olarak bir kız çocuğu bile olduğu söylenir. Hayatta çekindiği ve saygı duyduğu en önemli isim rahmetli dayısı Dr. Asım Okur'dur.

 

Hayatı dolu dolu yaşayıp Manavgat siyaset ve cemiyet hayatına damga vuran isimlerden olan rahmetli Ragıp Toros'u bir kez daha saygı ile anarak mekânı cennet olsun diyoruz. 

 

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
 ‘Sonbahar Şiir Gecesi’ duygulandırdı
‘Sonbahar Şiir Gecesi’ duygulandırdı
Vali Münir Karaloğlu Gazipaşa'yı ziyaret etti
Vali Münir Karaloğlu Gazipaşa'yı ziyaret etti