Advert

Yörük Kültürü tanıtılacak

Manavgat’ta 4 bin metrekarelik alana kurulacak Yörük Müzesi, yörük kültürünü gelecek nesillere aktaracak. Müzenin yapımında yörük derneklerinin temsilcilerinin fikirleri dikkate alınacak.

Yörük Kültürü tanıtılacak
Bu içerik 119 kez okundu.
Advert

Akdeniz Yöresi’nin en önemli kültürel zenginliklerinden biri olan Yörük Kültürü, Büyükşehir Belediyesi’nin Manavgat’ta oluşturacağı Yörük Müzesi ile yeniden hayat buluyor. Yaklaşık 4 bin metrekarelik alana kurulacak olan müze, pek çok sergi temasıyla da şehrin önemli kültür merkezlerinden biri olacak. Antalya Büyükşehir Belediyesi Kent Belleği Merkezi’nde, oluşturulacak olan Yörük Müzesi ile ilgili yapılan toplantıya Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı İbrahim Evrim ve belediye yetkilileri ile Antalya, Burdur ve Fethiye’den çeşitli Yörük Dernek Başkanları katıldı. Toplantıda Yörük dernekleri temsilcilerinin görüş, öneri ve istekleri alındı.

 

Eşine az rastlanır müze

 

Manavgat’ın Evren Mahallesi’nde kurulacak olan Yörük Müzesi’nin detaylarının paylaşıldığı sunumun ardından konuşan İbrahim Evrim, “Yörük derneklerimizle el birliği ile Antalya’mıza bu özel müzeyi kazandırmak istiyoruz” dedi. Yörük kültürünü anlatan geleneksel eşyaları müzeye bağışlayanların isimlerinin de eserlerin altına tek tek yazılacağını ifade eden Evrim, Antalya Yörük Müzesi’nin eşine az rastlanır bir müze olacağının da altını çizdi.

 

Yörük kültürü tanıtılacak

 

Çeşitli sergi temaları ile zenginleştirilecek olan müze içerisinde; Antalya ve çevresinde yaşayan-yaşamış olan yörük boylarının göç güzergâhları ve göç hikâyeleri, yörük çadırları, ritüelleri, mutfak kültürü, dokuma ve bezeme, halk hekimliği gibi pek çok sergi teması yer alacak. Büyükşehir Belediyesi, her yıl gerçekleştirdiği Yörük Festivali’nin yanı sıra, Manavgat’ın Evren Mahallesi’nde kurulacak olan Yörük Müzesi ile binlerce yıllık yörük kültürünü yeniden tüm Türkiye’ye ve dünyaya tanıtacak.

 

 

 

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
CHP'li Budak: Hükümet'in ekonomi paketi sorun çözmez
CHP'li Budak: Hükümet'in ekonomi paketi sorun çözmez
Manavgat Belediyesi'nden kent mobilyası imalatı
Manavgat Belediyesi'nden kent mobilyası imalatı