Advert

Kalemini kırdılar ama düşüncelerini asla!

Arabasına konan bomba ile hayatını kaybeden Gazeteci Yazar Uğur Mumcu, Manavgat’ta yapılan bir dizi etkinlikle anıldı. İlk tören öğle saatlerinde Cumhuriyet Meydanı’nda Manavgat Belediyesi ve ADD Gençlik Kolları’nın Uğur Mumcu’nun resimlerinden oluşan pan

Kalemini kırdılar ama düşüncelerini asla!
Bu içerik 74 kez okundu.
Advert

Akşam ise etkinliğe  Manavgat Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi’nde, Ataol Behramoğlu ve Haluk Çetin müzikleri ve çok sayıda davetlinin katılımı ile devam edildi. Gazeteci Mumcu için hazırlanan şiir ve müziklerin seslendirildiği gecede duygusal anlar yaşandı.

 

Uğur Mumcu’yu anma etkinliği, saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Arkasından Atatürkçü Düşünce Derneği gençlik Kolları’nın hazırlayıp ve sunduğu “Vurulduk Ey Halkım, Unutma Bizi” başlıklı anma etkinliği, geceye ayrı bir renk kattı. Büyük alkış alan ADD Gençlik Kolları üyelerinden sonra sahneye Ataol Behramoğlu ve Haluk Çetin çıktı. Behram oğlu, Uğur Mumcu ile arkadaş olduklarını, hukuk fakültesi mezunu olduklarını, aynı yıl doğduklarını ifade ederek, “Geleceğin çocuklarına daha iyi bir dünya bırakmak için hayat feda edilebilir. Mücadele ile yaşanmış bir hayatın kaç yıl olduğunun önemi yok” şeklinde konuşarak şunları söyledi:

 

“Uğur Mumcu cesur bir adamdı. Silah kaçakçılığının Bulgaristan üzerinden geçtiğini söylemek ve bunları yazmak büyük bir olaydır. Bir toplumun geleceği cesur insanlar kadardır. Ülkenin geleceği, onların omuzlarındadır. Bu insanlardan ders almak gerekir.”

 

Ataol Behramoğlu, şiir dinletisine Uğur Mumcu için yazdığı şiirle başladı. Uzun süren alkışlardan sonra, Haluk Çetin gitarı ile “Uğurlar Olsun” isimli şarkıyı seslendirdi. Anma gecesine katılan çok sayıda davetli de Haluk Çetin’e bu şarkısında eşlik etti.

 

Ağırlıklı olarak Ataol Behramoğlu’nun şiirlerini gitarı ile seslendiren Haluk Çetin, birlikte bir de düet yaptı. Yaklaşık iki saat süren şiir ve müzik dinletisine Manavgat ADD Gençlik Kolları’nın sürekli eşlik etmesi, hem seyirciden hem de Berhamoğlu ve Çetin’den övgü ve alkış aldı.

 

Gece, Ataol Behramoğlu ve Haluk Çetin’e Manavgat ADD Gençlik Kolları’nın çiçek vermesi ve ikilinin kitap ve CD imzalaması ile alkışlarla son buldu. Geceye çok sayıda davetlinin yanı sıra Manavgat Belediye Başkan Yardımcısı Aydın Öz, Manavgat Belediyesi Kültür İşleri Müdürü Halis Akkaya, CHP Antalya Milletvekili aday adayları ile ADD Manavgat İlçe Başkanı Memnune Böke katıldı.

 

 

 
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
 ‘Sonbahar Şiir Gecesi’ duygulandırdı
‘Sonbahar Şiir Gecesi’ duygulandırdı
Vali Münir Karaloğlu Gazipaşa'yı ziyaret etti
Vali Münir Karaloğlu Gazipaşa'yı ziyaret etti