Advert

Türkülere adanmış bir hayat

Halk Eğitim Merkezleri’nde bağlama ve halk müziği eğitimi vererek birçok öğrenci yetiştiren ve Gaziantep'te ilk açılan müzik okullarından birinin kurucuları arasında yer alan Şelale Lisesi müzik öğretmeni Abdullah Bakadan, gönüllü kültür elçiliği yapmaya

Türkülere adanmış bir hayat
Bu içerik 128 kez okundu.
Advert

Manavgat’a tayini çıktıktan sonra wwwkrasi Bulvarı üzerinde “Müzikle ilgili her şey”  sloganıyla Erdem Müzik Merkezi’ni açan Müzik Öğretmeni Abdullah Bakadan, Gaziantep’te yaptığı çalışmalara devam ederek Gaziantep’den sonra Manavgat’ın da müzik elçisi olma görevini sürdüreceğini belirtti. Erdem Müzik Merkezi’nde müzik aşkıyla yanan her yaştan bireye sınıflar açarak ders verdiğini ifade eden Bakadan, kursların yanı sıra her türden müzik aleti satışı, genel müzik organizasyonları, müzik albümü yapımı ve Ulasal sanatçı organizasyonlarının da merkezlerinde hizmet verdiğini belirtti.

 

Birçok ünlü sanatçıya besteler veren Abdullah Bakadan Manavgat halkının kendisini daha iyi tanıması için süreç içerisinde yaptıklarıyla ilgili bilgiler vererek yetkililerden ve Manavgat halkından destek istedi.

 

Abdullah Bakadan kimdir?

 

Gaziantep türkülerinin daha iyi tanınması için Gaziantep Türküleri Topluluğu'nu kuran Bakadan, Barak uzun havalarını notaya aldı ve bununla ilgili birde kitap çıkarttı. Yaptığı çalışmalarla her kesimden takdir toplayan Bakadan, hiçbir çıkar beklemeden Gaziantep kültürüne yaptığı katkılarla, adeta Gaziantep'in gönüllü kültür elçisi gibi çalıştı. 2001 yılında çıkardığı "Barak uzun havalarının dizileri ve örnekleri" adlı kitapla yöreye ait Barak uzun havalarını notaya alan Bakadan’ın, Gaziantep Türküleri ile ilgili de bir kitap çalışması bulunuyor. Yerel televizyonlarda yaptığı müzik programlarının yanı sıra, ulusal televizyonlarda da birçok müzik programlarına konuk olarak katıldı. 100'e yakın bestesi bulunan Bakadan'ın, Kader, Bir Çare Düşün, Neredesin Yar ve Gel Hele adlı besteleri ünlü sanatçılar tarafından seslendirildi. Birçok şarkının bestekârı Ömer Önder Güney'in oğlu olan Bakadan, aynı zamanda sanatçı bir aileden geliyor. Gaziantep Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuarı Halk Müziği Temel Bilimler Bölümü mezunudur.  

 

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Konyaaltı Belediyesi barınağında 233 yeni doğum
Konyaaltı Belediyesi barınağında 233 yeni doğum
Asfaltta Muratpaşa imzası
Asfaltta Muratpaşa imzası