Advert
Advert
Advert

Okumaya zaman ayırın!

Ne yapacağız bu insanlarla? Kulaktan duyduğuna daha çok inanıyor. Duyduğu ya da bilmek istediği herhangi bir konuyu kitaplar karıştırarak öğreneceğine, birinin ona doğru-yanlış anlatmasını daha fazla önemsiyor. Yaşamın her evresinde olduğu gibi kitap okum

Okumaya zaman ayırın!
Bu içerik 96 kez okundu.
Advert

Kitap okumada dünya sıralamasının çok çok altındayız. Oysa günde 8 saat televizyon seyrediyoruz. (TUİK’ in açıklaması)  Oysa bu sekiz saatin fazla değil sadece bir saatini okumaya ayırsak; inanın hepimizin huzurlu, mutlu, birbirlerini seven –anlayan bireyle dönüştüğümüzü rahatlıkla gözlemleyebileceğiz. Yeni yıla girerken alacağınız farklı kararlardan belki de biri, okumaya vakit ayıracağınızla ilgili olabilir. Kendinizi zorlayın. Pişman olmayacaksınız! İlçemizde faaliyet gösteren kitapçıların önünden geçerken bir kitabı elinize alarak sayfalarından yayılan o muhteşem kokusunu derin derin içinize çekin. Rahatlayacaksınız…

 

Çetin Kitapevi Cafe ile Masal Kitapevi işletmecileri Devrim Çetin ve Habibe Kaynak’a ilçemizdeki okuyucu profilini ve de 2014 yılında en çok satan kitapların hangileri olduğunu sorduk. Bakalım Manavgat neler okuyormuş?

 

Çetin Kitapevi Cafe (Devrim Çetin)

 

2014 yılında en çok siyasi kitaplar satıldı. Türkiye’nin içinde bulunduğu sorunlardan, özellikle Gezi olaylarından sonra güncel siyasi kitaplar çok rağbet gördü. Özellikle Emre Kongar’ın gezi olaylarını anlatan “Gezi Direnişi” kitabı geniş bir okuyucu kitlesinin ilgisini çekti. Emrah Serbest’in Deli Duman kitabı, yine gezi olaylarından sonra Çarşı grubuna ait kitaplar çok satıldı. Yani hükümeti eleştiren kitaplar bu 2014 yılının ilk 6 ayı çok satıldı. Özellikle Türkiye- Suriye, Türkiye-İran, Türkiye-Amerika ve İŞİD ‘i anlatan, Türkiye Siyasetini yakından ilgilendiren kitaplar yoğun bir ilgi gördü.

 

Bu kitapların yerini 2015’e yaklaşırken aşk, şiir ve kısa deneme kitaplarına bıraktı. Özellikle Serkan Özel, Ahmet Batman, Kahraman Tazeoğlu kitapları, aranan ve sorulan kitaplar oldu. Ayrıca insanlar kişisel sorunlarını çözebilmek için de kitaplar alıyorlar. Örneğin, Gary Small’ınBir Psikiyatristin Gizli Defteri en çok ilgi görenlerden biri. 

 

2015 Roman Yılı Olacak

Benim düşünceme göre 2014 sonu ve 2015’de damga vuracak kitaplardan biri de Orhan Pamuk’un “Kafamda Bir Tuhaflık ” kitabıdır. Orhan Pamuk’a Nobel konuşmasından dolayı kırgın olanlar bu kitapla barışabilir. Okuyucular, 2015 yılında deneme ve şiir kitaplarına veda edecekler daha çok romana yönelecekler gibi görünüyor.  

 

Kültürel anlamda yatırım yapılmalı

 

Genelin %70’i okuyor ama %30’u ne yapacağını bilmiyor. Her zaman söylediğim gibi Manavgat’ta Türkiye ortalamasının üzerinde bir okuyucu kitlesi var. Ama Manavgat’a daha fazla kültürel yatırımlar yapılmalı. Sözde değil gerçek anlamda kültürel yatırımlar yapmak gerekiyor. Elimden geldiğince ben bir şeyler yapıyorum. Kitap-Cafe ciddi anlamda okuyucu kitlesini arttırdı. Artık insanlar okuyucu bile olmasa gelip bir göz atıyorlar. Orada bir kitap gözlerine takılıyor ve okumak için alıyorlar. Yeni yeni okuyucular kazanıyoruz. Alan genişledikçe daha çok okuyucu kitlesi oluşuyor. O yüzden daha çok kültürel alan lazım. Bizim amacımız iyi bir Cafe işletmek değil yeni yeni okuyucular kazandırmak.

 

 

 

Masal Kitabevi (Habibe Kaynak)

 

Genç nesil artık daha çok bilinçli ve seçici davranıp edebi eserlere yöneliyor. Hatta edebiyatla ilgili olan öğretmenlerinden, büyüklerinden yardım alarak edebiyat dergileri de çıkarmaktalar. Elbette dünya listeleri de takip ediliyor. Ama her yıl fantastik, macera kitapları ilk sıralarda yer almaya devam ediyor. Masal kitap evinde en çok okunan yazarlar Elif Şafak, Sinan Yağmur, Ahmet Ümit. Siyasi kitaplar da 2014 yılında en çok satılanlar arasında yer aldı. Can Dündar’ın,“Abim Deniz” kitabı piyasaya sürülür sürülmez ciddi bir okuyucu kitlesine ulaştı. 

 

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
HİNDİSTAN ZİYARETİ  MEYVELERİNİ VERİYOR
HİNDİSTAN ZİYARETİ MEYVELERİNİ VERİYOR
Efsaneler Kupası Galatasaray’ın
Efsaneler Kupası Galatasaray’ın