Advert

Bir ev tutacağım, bir yanı köfteci Ekmekçi bir yanı…

Çetin Kitapevi kültürel çalışmalarına bir yenisini ekleyerek, “İnciraltı’nda Hayata Yolculuk- Berna” romanıyla edebiyat eleştirmenlerinin ve okuyucuların ilgisini çeken Pembe Tuncel ile şiirlerini felsefeyle yoğuran ve son kitabı “Bergüzar Nefes” adıyla o

Bir ev tutacağım, bir yanı köfteci Ekmekçi bir yanı…
Bu içerik 88 kez okundu.
Advert

Yazar Tuncel ikinci romanı Berna’da yaşadığı bir olaydan yola çıkarak toplumsal çürümeyi anlatıyor.  Unutulan İnciraltı Katliamı’na da göndermeler yapan yazar, “12 Haziran 1980 İnciraltı katliamından sağ çıkmış biri olan Berna şehrin kurtuluş günü kutlamalarında atılan kurusıkı silah sesleriyle o güne dönmüştür. Bu katliam 1 Mayıs 1977’de İstanbul Taksim Cumhuriyet Meydanı’nda yaşanan 36 kişinin yaşamını yitirdiği katliamın uzantılarından biridir. Ardından Maraş, Çorum olayları, suikastlar, taranan kahvehaneler…

 

12 Haziran İnciraltı katliamı, yaklaşan 12 Eylül darbesinin son işaret fişeğidir. Emperyalizmin 12’den vurması… Bu hamlelerin, 12 Eylül darbesine toplumu psikolojik olarak hazırlamak için yapıldığı açıktır. Kenan Evren anılarında, “Biz darbeye 1977’de karar verdik. Ama şartların olgunlaşmasını bekledik…” derken bu gerçeği itiraf etmektedir aslında. Geniş halk kitleleri anarşi ve terörden öylesine yılgınlığa düşürülmüştür ki 12 Eylül darbesi olduğunda derin bir oh çekerek, “Kurtulduk!” demişlerdir. Ölümü gösterip sıtmaya razı etmek…” bir bakımada yozlaşmayı sorguluyor. Yazarın ilk kitabı “ Ege’de Kırık Bir Aşk Hikayesi’sinden sonra piyasaya çıkan Berna romanı çok ses getirecek gibi görülüyor.

 

Tunçel ile birlikte Şair Gazanfer Eryüksel’de şiirinin kırkıncı yılında ‘Bergüzar Nefes ‘ adlı 5’inci şiir kitabını şiir sever okurları için imzaladı.

 

Çetinkitab evinde gerçekleşen buluşmada şair ve roman yazarları böylece birlik,beraberklik ve dayanışma örneği sergilediler.
Yazarlar Tunçel ve Eryüksel, kendilerini Manavgat’a davet eden Çetin kitabevi yetkilisi Devrim Çetin’e ve okurlara teşekkür ederek Manavgat’a gelmekten dolayı memnun olduklarını söyleyerek teşekkür ettiler.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
CHP'li Budak: Hükümet'in ekonomi paketi sorun çözmez
CHP'li Budak: Hükümet'in ekonomi paketi sorun çözmez
Manavgat Belediyesi'nden kent mobilyası imalatı
Manavgat Belediyesi'nden kent mobilyası imalatı