Advert
Advert
Advert

“SEVGİLİM, ONLAR VATANA DÜŞMAN”

Türk Edebiyatı’nın en büyük şairlerinden biri olan ve bugün hala bazı kesimlerce vatan hainliğiyle suçlanan Nazım Hikmet Ran, ölümünün 51’nci yılında İbrahim Sözen Gençlik Merkezi’nde yapılan anma etkinliğiyle anıldı.

“SEVGİLİM, ONLAR VATANA DÜŞMAN”
Bu içerik 52 kez okundu.
Advert

Manavgat Belediyesi Sosyal ve Kültür Hizmetleri Müdürlüğünce organize edilen anma gecesinde Nazım Hikmet’in şiirlerine can ve ruh veren tiyatro oyuncusu Altan Gördüm ile şiirlerden oluşan besteleri seslendiren Haluk Çetin renk kattı. Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen’in Ankara’da olması nedeniyle başkan yardımcıları Aydın Öz, Hasan Şimşek, Belediye meclis üyeleri, MATSO Başkanı Ahmet Boztaş, Bakkallar Odası Başkanı Abdullah Akça, Ziraat Odası Başkanı Rasim Metin ile Sosyal ve Kültür Hizmetleri Müdürü Halis Akkaya protokolü oluşturdu. Gecede Altan Gördüm Şairin; Onlar, Yaşamaya Dair, Kuvay-i Milliye Destanı, Tahir ile Zühre, Kız Çocuğu ile Düşman şiirlerini seslendirdi. Ulusal Kanal’da şiir programı yapan Haluk Çetin ise Nazım’ın şiirlerinin yanı sıra diğer şairlerinde şiirlerinden oluşan besteleri seslendirdi. Geceye Manavgat halkı yoğun ilgi gösterdi.

NAZIM HİKMET ÜZERİNE

Bir inançlı, bir kavgacı, bir sevgi dolu ses; demir parmaklıkların arkasındaki karanlıklardan, taa Türkiye’den dünyaya duyurabildi kendisini, O’nu hapsedemediler, O’nun sesi engel tanımayan, karanlıkları yutarak ilerleyen bir ışık gibi yayıldı yeryüzüne. O, hapishanenin içinde de, dışında da yüzyılımıza şekil veren, ona damgasını vuran olayların içerisinde yaşadı. Onlardan etkilendi ve sanatında onları yansıttı. Birinci Dünya Savaşı, 1917 Sosyalist Ekim Devrimi, Ulusal Kurtuluş Savaşımız, İkinci Dünya Savaşı, bunlar Nazım Hikmet’in yaşamı ve sanatı üstünde en büyük etkinliği olan, O’na devrimci biçimini kazandıran olaylardır.

DÜŞMAN

Nazım Hikmet’i vatan hainliğiyle suçlayanlar, O’nun vatan aşkıyla nasıl yanıp tutuştuğunu ve dizelerinde vatan hasretini bir gergef gibi işlemesini hala görmezden geliyorlar.

Bursa’da havlucu Recebe / Karabük fabrikasında tesviyeci Hasana düşman,

Fakir köylü Hatçe kadına / ırgat Süleymana düşman,

Sana düşman / bana düşman / düşünen insana düşman,

Vatan ki bu insanların evidir,

Sevgilim, onlar vatana düşman…

Anma gecesi sanatçılar Altan Gördüm ile Haluk Çetin’e sunulan buketlerle son buldu.

 
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
BÜYÜKŞEHİRDEN ÇALIŞANLARINA İLETİŞİM SEMİNERİ
BÜYÜKŞEHİRDEN ÇALIŞANLARINA İLETİŞİM SEMİNERİ
BAŞKAN SÖZEN’DEN SU ÜSTÜNDE BAYRAKLI CUMHURİYET KUTLAMASI
BAŞKAN SÖZEN’DEN SU ÜSTÜNDE BAYRAKLI CUMHURİYET KUTLAMASI